• $32,5128
  • €34,9664
  • 2435.28
  • 9794.51
12 Eylül 2021 Pazar

Kontrolden çıkan ‘yoldan' çıkar!

Hepimizce malumdur ki sigaradan alkole yasaklı ve uyuşturucu tüm maddeler insan sağlığını tehdit eden en azılı hayat düşmanlarıdır. Hele hele amme hizmeti veren okul servis şoförü, taksi veya otobüs şoförleri benzeri meslek gruplarında alkol ve uyuşturucu kullanan insanların varlığı kanımızı donduran bir tablodur sevgili okurlarım.

2013 yılına kadar Karayolları Trafik Kanunu'nda uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme ile alakalı denetim ve ceza ile alakalı ifadeler yer almamaktaydı. Polislerimiz alkollü otomobil kullanana yaptırım uygularken, uyuşturucu alıp araç kullananı tespit bile edemiyordu.

2013 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesinin 8 inci fıkrasına, "Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.741 Türk lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanır." ifadeleri eklendi. Kanun değişikliğini hazırlayan ve teklif eden imza sahiplerinden biri de benim. Üzerine düşen görevi yapmış bir emanetçi olarak huzur içinde olduğumu söylesem de tablonun bizlere verdiği korkunç sonuç uygulama ve cezai müeyyideler noktasında çok daha kati bir tutum içerisinde olunması gerekliliğini bizlere adeta haykırmaktadır.

Bu yasal düzenleme sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara ilinde icra edilen pilot uygulamada, 380 araç sürücüsünü teste tabi tutmuş ve bunlardan 34 kişiye uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullanmaktan işlem yapmıştır.

Yani teste tabi tutulan sürücülerin yaklaşık %8'inin uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullandığı ortaya çıkmıştır.

İstanbul'da sonuçlar çok daha ürkütücüdür. Burada icra edilen pilot uygulamada ise durumları şüpheli görülen 365 araç sürücüsü teste tabi tutulmuş ve bunlardan 160 kişiye uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında araç kullanmaktan işlem yapılmıştır. %44 gibi korkunç bir rakamla karşı karşıyayız.

Asıl ürkütücü olan teste tabi tutularak haklarında işlem yapılmış kişilerin büyük bir çoğunluğunun okul servis şoförü, taksi veya otobüs şoförleri olduğu gerçeğidir.

2013 yılında ortaya çıkarılan bu korkunç tehlike ne yazık ki aynı şekilde devam etmektedir. Geçenlerde karşıma çıkan şu haberi gelin birlikte okuyalım ve ne demek istediğimi bir daha konuşalım:

"Servis şoförlüğü yapabilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) başvuran 141 bin servis şoförü adayına yapılan uyuşturucu testi sonucunda 5 bin 315 adayın, alkol ve uyarıcı madde testi pozitif çıktı..."

Her gün aynı trafikte seyrettiğimiz araçların sürücüleri, çocuklarımızı, canlarımızı emanet ettiğimiz insanları bu ihtimalle yeniden gözden geçirmek dahi zihinlerimizde bir hezeyana sebep olmaktadır. Konunun sosyolojik, psikolojik ve travmatik yönleri çok kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır diye düşünüyorum. Tabii ki meslek grupları ve madde kullanımı arasında bir ilişki kuruyor değiliz. Bu tablo bize test yapıldığında ve gerekli kontroller sağlandığında neler ile yüz yüze olduğumuzu gösteriyor sevgili okurlarım. Demek ki ihmale gelmeyecek bir tehdit ile karşı karşıyayız. Burada vurgulanması gereken noktalardan birisi de "Pilot, taksi-dolmuş-otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan şoförler" başta olmak üzere başkasının hayatını ilgilendiren meslek mensuplarının bu yönleriyle araştırılmasının hayati öneme haiz olduğu görülmektedir.

Sigaradan uyuşturucuya kadar tüm sağlık ve huzur düşmanı melanetin hak ettiği muamele ve yaptırımlara tabi tutulması en büyük arzumuzdur. Kamu-amme hizmeti veren meslek çalışanlarının düzenli olarak durumlarının gözlemlenmesi toplum huzuru ve sağlığı açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Konu kişiselleştirilmeden içtimai bir hassasiyet ile ele alınmalı ve gerekli düzenlemeler de yapılarak hayata geçirilmelidir. Ölümlü ve yaranmalı kazaların ardından yapılan testlerde yasaklı madde ya da alkol kullanımı tespit edilse de artık geriye dönülmez acılar yaşanmış oluyor maalesef.

Temenni ve çağrım şu ki: bir canın bir alemle eş tutulduğu bir medeniyetin fertleri olarak alkol ve uyuşturucu gibi sebepler ile bir kişinin tırnağının dahi kırılmasına göz yummayalım. Devletimiz kanunları ve uygulamaları ile bizler de millet olarak farkındalık ve bilinçli gözlemlerimiz ile bu yolu birlikte yürüyelim inşallah. Uyuşmuş zihinlerin çelme taktığı değil, uyanık ve zinde zihinlerin büyüttüğü bir Türkiye'yi hepimiz hak ediyoruz.

Sağlıkla kalınız...

<p>Sinop İl Jandarma Komutanlığına bağlı JASAT ekiplerince yapılan çalışma kapsamında Ayancık ilçesi

Sinop'ta inşaat malzemesi hırsızlarına suçüstü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Nisan 2024)

İlgiyle takip edildi... SOLOTÜRK'ten nefes kesen gösteri!

Polisten kaçmak isterken 3'üncü kattan düştü! Yaralı halde hastaneye kaldırıldı