• $9,4986
  • €11,0636
  • 549.026
  • 1519.25
24 Kasım 2019 Pazar

Kanun var! Peki uygulama?

Kanunlar, bir ülkenin huzur, asayiş ve içtimai refahının tesisi için çıkarılır ancak uygulandığı nispette amacına ulaşır.

Kanun koyucular istediği kadar kanun çıkaradursun, uygulayıcılar günlük hayata entegre etmedikçe başarı zahir olmaz, muvaffakiyet kanun hükmünde bir kayıt olarak kalmaya mahkûm olur...

Trafikteki başarı ve sigaradaki başarısızlık işte bu çizginin belirlediği müşahhas iki örnektir.

Yakın zamanda Karayolları Trafik Kanunu’nda önemli değişiklikler yapılmamasına rağmen mevcut kanunu etkin bir şekilde uygulamak üzere kolları sıvayan İçişleri Bakanlığı bir yıl gibi kısa sürede trafik kazaları ve buna bağlı ölümleri azaltmada önemli bir başarıya imza attı.

Bakanlığın bu konuda yaptığı birkaç kampanyayı özellikle paylaşmak istiyorum.

2018 yılında başlatılan “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” isimli kampanya kapsamında emniyet kemeri kullanımın teşviki, aşırı hız ve araç içerisinde cep telefonu kullanımının önlenmesi amacıyla çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğitimler verildi.

“Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük Kampanyası” ile aileler üzerinde çocukların yaptırım etkisi kullanıldı.

Kara yolu trafiğinde vatandaşların ve yol kullanıcılarının, daha bilinçli olmaları ve güvenilir bir trafik ortamında seyahat etmelerini sağlamak amacıyla 2 Ekim 2019’dan itibaren ülke genelinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla trafikte yaya önceliği etkinlikleri düzenlendi.

Kanunu etkin uygulamaya yönelik uygulama ve kampanyaların tamamını yazsam bu sayfa almaz.

Söz konusu kampanyalar, trafik güvenliği konusunda toplumda farkındalık oluşturulmasında önemli rol oynarken, polis ve jandarma birimlerince karayollarında alınan tedbir ve artırılan denetimler sayesinde, Son iki yılın 10 aylık sürelerinin karşılaştırmasında trafik kazalarında olay yerinde ölen kişi sayısında yüzde 28,5 oranında düşme yaşandığı belirlendi.

Ayrıca bu yılın 10 ayında meydana gelen trafik kazaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,2 azaldı.

Trafikteki başarı hikayesini ilgili kanunun etkin bir şekilde uygulanmasına yoruyor ve bu tablonun bize ulaşmasında emeği geçen görev, dava ve millet adamı İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ’ya milletimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Başka bir açıdan bakıldığında uygulanan kanunlar böylesine tarifsiz mutluluklara sebep olurken, uygulanmayan kanunlar da bir o kadar canımızı yakmaktadır.

Özellikle tütün ve tütün mamulleri konusunda bu tablo açıkça gözümüze çarpmakta ve işlevsellik hususunda bizlere uyarı vermektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, naçizane katkı sağladığım “Dumansız Hava Sahası” yasasının çıkması ve etkin şekilde uygulanmasıyla kısa sürede %30’lardan %27’lere düşen tütün kullanımı maalesef son yıllarda uygulamada yaşanan gevşekliklerin doğal neticesi olarak tekrar %32’li oranlara yükselmiş durumdadır.

Bu manzaradan da anlıyoruz ki, kanun koyucular ne kadar doğru tespitler ile yaraları sarmaya çalışırlarsa çalışsınlar verilen mücadele ve kararlar, kanun uygulayıcı ve kanuna uyucular tarafından sahada aidiyet ile karşılanmadıkça hiçbir kıymeti harbiye taşımayacaktır.

Sevgili okurlarım, kurallara uymak, kanunları uygulamak bir zafiyetin, acziyetin değil bilakis çağdaş ve sorumlu insan duruşunun şerefli bir tezahürüdür.

Bu duygularla trafik terörüne, kurallar ve kanunların işleyişi ile dur diyen İçişleri Bakanlığımıza ve diğer emeği geçen herkese; kurallara uyarak kanunların amacına uygun hizmet etmesini sağlayan bilinçli vatandaşlarımıza bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyor, insan hayatını anlamlı ve saygın kılanın yine insanın bizatihi kendisi olduğunun altını çizmek istiyorum!

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu