• $32,7351
  • €34,9882
  • 2442.87
  • 10534.5
28 Ağustos 2022 Pazar

Her türlüsü bin türlü bela!

Bazı tehditler vardır hayatımızda. Şekil değiştirirler. Kılık değiştirirler. Değiştirirler de değiştirirler. Bir tek tehditkarlıkları değişmez.

Bu hafta -elimden gelse her hafta bu konuyu işlerim- elektronik sigara aldatmacasına değinmek istiyorum.

Tütün endüstrisi, dünyanın en öldürücü, en acımasız, en kârlı ve "en kanlı" endüstrisidir.

Yaklaşık 700 milyar dolar perakende satış gelirine ulaşmış bir endüstriden bahsediyoruz.

Bu endüstri her yıl reklam, promosyon ve sponsorluk faaliyetlerine 9 milyar dolar (günde 23 milyon dolar) harcamaktadır.

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde yürütülen tütün karşıtı çalışmalar var elbet.

Bu adımlar ile pazar kaybeden endüstri; yeni çıkış noktaları yakalama, yeni pazarlama stratejileri geliştirme ve bunun için yeni yeni ürünleri piyasaya sürmeye çalışmaktadırlar.

E-sigara, IQOS'lar ve benzer ürünler bu stratejinin bir sonucudur.

Bu zehirli materyallerin asıl kötü tarafı insanlara sigaranın verdiği zararları vermesinin yanı sıra sigaraya bulaştırmanın, sigarayı bırakmayı önlemenin bir metodu olmalarıdır.

Endüstri tarafından oluşturulmaya çalışılan "sigarayı bıraktırıyor, kanser yapmıyor; güvenli, sağlığı tehdit etmiyor..." algısıyla sigarada oluşacak pazar payındaki muhtemel düşüşün önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Gelecekte bu alternatiflerin sigaranın yerini alması kurgulanmaktadı. Pek çok ülkede de bu amaçlarına maalesef ulaşmışlardır.

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Eylül ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, ABD'de elektronik sigara kullanan gençlerin sayısı 2 milyona ulaşmıştır.

Bu gerçeğin farkında olan aralarında ülkemizin de olduğu 33 ülke elektronik sigara satışını yasaklamış, 72 ülke de kullanımı ile alakalı yasal düzenleme yapmıştır.

Her ücrada konuşlanmış, her taşın altını mesken tutmuş tütün endüstrisi elektronik sigarayı ülkemize sokarak geleceğimizi karartmak için yoğun olarak lobi faaliyetleri organize etmekte ve de yürütmektedir.

Özellikle tütün endüstrisi tarafından (gerçek bir ironi timsali olacak şekilde) kurulan ve finanse edilen, Dumansız Dünya Vakfı birkaç yıldır ülkemizde farklı şekillerde fonlama ve etki ajanlığı çalışmaları yürütmektedir.

Her sinsi planı devreye sokabilecek bu odaklara karşı kesin ve net önlemler alınması, sürekli teyakkuzda bulunulması elzemdir.

Çok şükür ki, bugüne kadar milletine nefes olan Sn. Cumhurbaşkanımızın onurlu duruşu, "dumansız hava sahası" gönüllülerinin kararlı direnişi sayesinde yürütülen kirli fonlama ve etki ajanlığı girişimleri başarılı olamamış ve engellenmiştir.

Acil bir eylem planı ile yediden yetmişe hepimizi hedef tahtasına koyan bu kirli kapana karşı harekete geçerek "ciğerlerimize nüfuz etmeden" önlem almak zorundayız.

Türkiye zehir tacirlerinin cirit attığı değil, sağlıklı dimağlar tarafından "Büyük Türkiye" hayalinin tesis edildiği bereketli topraklar olmalıdır. Allah'ın izni ile olacaktır da!

Bu arada şu gerçeği de dillendirmeden geçemeyeceğim.

E-sigara, ülkemizde yasak olmasına rağmen kaçak yollarla getirilip, internet siteleri ve özellikle sosyal medya aracılığıyla peynir ekmek gibi satılmaktadır.

Bu eylem mevcut kanunlarımıza göre açık bir suçtur.

E-sigaranın yasadışı ticaretiyle mücadelede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na, İçişleri Bakanlığı'na, Sağlık Bakanlığı'na ve vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir.

Bir sağlıklı nefesin ne demek olduğunu anladığımız pandemi (salgın) döneminden çıkardığımız dersle tütün endüstrisinin nefesimizi kesmesine müsaade etmeyelim.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin, hasılı geleceğimizin boynuna dolanmak istenen kemendi kesmek için kolları sıvayalım inşallah. Zehir tacirlerinin yaldızlanmış, süslü püslü pusularına düşmeyelim!...

<p>Sarıyer'deki Memduh Paşa Yalısı soygunuyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Peki

Film gibi yalı soygununun yeni görüntüleri ortaya çıktı!

20 milyonu aşkın öğrenci karne alarak yaz tatiline girdi

Dünyanın en büyük helikopter filosuna sahip ülkeleri! Türkiye'nin yükselişi devam ediyor

Samsun'da bir plastik fabrikasında yangın çıktı! İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor