• $16,1467
  • €17,3348
  • 966.304
  • 2375
21 Şubat 2021 Pazar

Dilimiz Gücümüzdür!

Dil, bir uygarlığın en önemli yapıtaşlarındandır. İstemeyi, vermeyi, inanmayı, anlatmayı; bilmeyi, bilmemeyi, ruhu, bedeni tastamam şekletmektir dil. Dünya denen değirmende öğütülmüş onca uygarlıktan bile geriye sadece harfleri kalmıştır denebilir. Kimi bir mağaraya resmetmiş, kimi bir kitabeyi abideleştirmiştir dilleriyle. Kayıt altına almanın mottosudur: tarih yazıyla başladı! Aslında tarih, yazıldıktan sonra okunur oldu. Bilinir ve aktarılır oldu.

Günlük faaliyetler, ikili ilişkiler, yazışmalar, savaşlar hep dil ile bilindi. Yazılmışlığı ile bilinirliği vücut buldu cümle işlerin. "Oku" emri ile başlayan bir dinin mensupları olarak bizler, dilin önemini en kapsamlı olarak hissedebilen bahtiyarlarız. Hafta arası yaptığı tarihi konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımız bakın "dili" ne de güzel ifade etti:

Sn. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Bizim Yunus" Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada 2021 yılının Türk tarihi ve kültürü açısından birçok önemli yıldönümünü barındırdığına işaret ederek, "Dilimiz güç kaybettiği sürece, siyasi sınırlarımızın da ortak kültür ve medeniyetimizin de haritalarda yalnızca bir çizgiden ibaret kalmasına mâni olamayız" uyarısında bulundu. Başkan Erdoğan, "Üzülerek ifade etmek isterim ki dilimizde çoraklaşma sürecini yaşıyoruz. Yabancı dile verilen önem amaalesef Türkçe'mizi gölgede bırakıyor" vurgusunu yaparken, "Kültür emperyalizmine karşı kuracağımız en güçlü savunma hattı öncelikle dilimizi korumaktır" ifadelerini kullandı.

"Millet varlığında sosyal akrabalık bağını kuran ve toplum bilincini oluşturan çeşitli unsurlar ve "ortak değerler" vardır. Bunların hepsine birden kültür adını veriyoruz. "Dil kültürün temel taşıdır" denilmiştir. Bu şekilde ele aldığımızda en temel kültür öğemizi kurban etmek yerine, dilimize uygun bir mecra oluşturmamız gerektiği gün gibi ortadadır. Bunu görmezden gelmenin kime ne faydası olabilir ki?

İnsanın ait olduğu değerlere sadakati yadırganacak değil övülecek bir tutum ve davranıştır. Dilimizi kurutmamalı, aksine sürekli yeşertmeliyiz. Tehdit unsurlarından başlayarak dilimizi özenle ve güvenle kullanabilmeliyiz. Sosyal medyada özellikle dikkatimizi çeken anlamsız kısaltmalar, yabancı menşeli kelimelerle yıpratılmış ve doğası bozulmuş Türkçemiz için hep birlikte harekete geçmeliyiz. Dünya üzerinde en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçe ciddi bir siyasi otorite ve birleştirici çatıdır esasen. Bu çatı altında inşa etmemiz gereken yeni bir şeylere ihtiyacımız yok. Mesele, olanı korumak ve bozulmasına engel olmaktır. Her alanda ve her ilişkimizde bizi birbirimize bağlayan; anlamamızı ve anlaşılmamızı sağlayan kadim dilimizin fakirleşmesine izin vermeyelim. Çünkü bizim kullanmadığımız her kelime sulanmayan bir çiçek gibi saksısında boynu bükük kalacaktır. Üç kıtaya adalet götüren ceddimiz bu dille gönüller aldı. Bu dildir bizi mazlumların duasında baki kılan, bu dildir bizi merhametiyle anılır kılan. Dilimiz, tüm maddi ve manevi varlığımızın ifadesi; bütün varoluş yolculuğumuzun mihmandarıdır. En güzel şiirler bu dille yazıldı. Yunus budille Yunus oldu. Şimdi bize düşen dilimize kasteden olumsuzlukları dilimizden uzak tutup dilimizin berrak ve duru okyanusuna kendimizi bırakmaktır. Türkçeleştikçe daha da emniyette olacak dilimiz ve biz vefa ile sarıldıkça dilimize daha güçlü olacağız. Haydi, ayıklayalım taşlarını günlük dilimizin. Kendimiz kendimiz oldukça daha da güçleneceğiz. Her şeyin katkısızı makbul ya. Türkçemiz de yabancı kelimelerden arındıkça konuşana da dinleyene de şifa olacaktır!

Bu arada kadim Türkçemizde - Osmanlı Türkçesinde- 3 önemli kültürün harmonisinin var olduğunu da unutmayalım. Sami dili olan Arapça, Hint-Avrupa dili temsilcisi olan Farsça ile birlikte Ural-Altay dili temsilcisi olan Türkçenin ahenkli bir şekilde birbirlerine rapt olduklarını da unutmayalım. Yine asla unutmayalım ki "Dilimiz" hem gücümüz ve hem de zenginliğimizdir.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti