• $32,2127
  • €35,0115
  • 2506.84
  • 10739.6
26 Şubat 2023 Pazar

Depremde bilgi kirliliği ve ihanet endemisi

Bugüne kadar yazdığım pek çok yazıda sosyal medya mecralarının hayatın her alanında baş gösteren birer çıban gibi toplum ve insan nabzını tehdit ettiğine ve her geçen gün temizlenip tedavi olmayı bekleyen bir cerahat olduğuna dikkat çekmiş; devlet eliyle terbiyeye ihtiyaç duyulduğunu, olmazsa olmaz bir şekilde ifade etmiştim.

Bu platformların nasıl bir çıban olduğuna milletimiz enkaz altında canıyla boğuşurken bir kez daha tanık olduk.

Evet sevgili okurlarım, depremin ilk anından itibaren devletimizi-milletimizi yanıltmaya, yaralamaya, kurtarma ekiplerini yanlış adreslere yönlendirerek devleti aciz göstermeye yemin etmişçesine kirli ve maksatlı bilgi paylaşımında bulunan hainlerden bahsediyorum.

Enkaz altında kalmış bir depremzede gibi video çekip ses kaydedip "devlet yok" diyerek halkı kin ve nefrete sürüklemeye çalışıp uzak bir şehirde barda kafa çekerken yakalandı bunlardan kimisi.

Kimisi "Hatay'da baraj patladı" yalanını yayarak yüzlerce insanımızın kurtarılmasını engelledi. Patlayan ar damarını görmeden.

Devletimizin depreme müdahale için canını dişine takan kurumlarını yanıltmak, yanlış yönlendirmek için asılsız ihbarlar da bu sosyal medya platformlarında peyda oldu hep.

Milletimiz dişiyle, tırnağıyla, kanıyla, canıyla bir enkazı kaldırmaya, bir enkazın altından kalkmaya çalışırken bu maksatlı fitne operatörleri ise her fırsatta yaptıkları gibi acımızdan zafer devşirme derdindeydi.

Sizin de hatırlayacağınız bazı dezenformasyon ürünü sahte ihbar çalışmalarına tekrar bakalım:

AFAD, akşam 8,5 şiddetinde deprem beklendiğini açıkladı.

Samsun'da bir saat içinde 6,3 şiddetinde deprem olacak.

İtfaiye erinin telefonunu çalan Suriyeli.

Avusturya kurtarma ekibi bir çocuğu kurtaracakken Türk ekibi durdurdu.

Hatay Barajı patladı.

Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye'ye giriyor.

Afet bölgesinde yakalanan yağmacının kulağı kesildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı depremzedelerin otellere alınmamasını istedi.

İspanya ordusu İskenderun'da devriye görevi yapıyor.

Amerikan savaş gemisi işgale geliyor.

Bunlar ve binlerce benzer sahte sosyal medya mesajları atıldı. Atılıyor. Atılacak da.

İçişleri bakanımız açıkladı: Sosyal medyadan gelen ihbarların %90'ı sahte ! Sahte bile olsa değerlendirme yapılana kadar aynı önemde ele alınıyor çünkü ihbarlar. Devletimiz gelen her ihbarı dikkate alıyor.

Soru şu: insanlar enkaz altında can derdine düşmüşken kim, neden sahte ihbar yapar?

Cevap: aklı başında ve sağlıklı bireyler için bu sadece hainlikle açıklanır. Hainlik ise sağlıklı bir bireyin sağlık raporlarına sığamayacak derecedeki perişanlığının, acizlik ve ucuzluğunun delilidir.

Binlerce sahte ihbarı" ilk günden beri ortalığa yayan, arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğratan bu sahtekârlar "devlet yok" algısıyla kendilerini de alternatifmiş(!) gibi sosyal medyada konumlandırmaya çalıştılar.

Bu izzet ve şeref yoksunları tespit edilip yakalanınca adliyede ifadeleri alınıp serbest kalmamalı. Bir milletin içinden çıkmaya çalıştığı duruma engel oldukları/olmaya çalıştıkları nispette ceza almalıdırlar.

Bu insaf yoksunu kuklalar, iplerini tutan ellerle birlikte tek tek incelenmeli, inleri ve meraları kurutularak bu topraklarda ait(!) oldukları yere parmaklıklar ardına yollanmalıdırlar.

Daha önce de dile getirdiğim Sosyal Medya Yasası ne diyordu, kısaca bir hatırlatayım:

TBMM'de kabul edilen sosyal medya yasasına göre kamu düzenini bozmaya yol açabilecek bilgiyi paylaşan kişi/kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Yani kanunda yeri var. Biz Avrupa standartları üzerinde bir kanun koyucuyuz zaten. Fakat problem uygulamada. Yani sahada. Yani hak edene hakkının verilmesinde. İhanetin pirim yapmasına artık izin verilmemelidir. Affedilen, mazur görülen, görmezden gelinen ihanet terbiye olmaz, güç bulur, yüz bulur, fırsat bulur.

"Artık yeter" noktasına gelinmiştir diye düşünüyorum. "Devlet yok" diyenlere "Devlet burada" mesajı net bir şekilde verilmelidir! ...

Sağlıkla kalınız.

<p>Dünyanın gözü Akıncı'da...</p><p>İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter, Azerbaycan  gezi

Akıncı İHA, Reisi'yi nasıl buldu?

BİM 21 Mayıs 2024 aktüel ürünler kataloğu

Büyük bir yıkımla karşılaştılar... Kalacak yer bulamayınca okullara sığındılar

Faizsiz kredi imkanı: 7 banka duyurdu! Anında onaylı 25.000 TL