• $32,4836
  • €34,6941
  • 2475.05
  • 9530.47
26 Nisan 2020 Pazar

Bir virüs devirirmiş 'Benim!' diyen devleri...

“Bir sinek bir kartalı kaldırdı (v)urdu yere

Yalan değil gerçektir ben de gördüm tozunu” der, Yunus Emre.

Her dönemin bir imtihanı vardır, her devrin bir fırtınası. Bu fırtınalar kasar kavurur yüzyıl sahnelerini. Bazen mevsimler değişir, bazen bitki örtüleri ve bazen de değişmesi gereken, insanın ta kendisidir.

Dönemimizin imtihanı COVİD-19 salgının insanlığa vermek istediği mesaj nedir, nelerin değişmesi gerektiği konularına değinmek istiyorum bu yazımda.

Ölmeden önce "Sizi Allaha şikâyet edeceğim, her şeyi O’na anlatacağım" diyerek yüreğimizi parçalayan Suriyeli masum çocuğun şikâyeti adrese ulaştı diye düşünmeden edemiyor insan.

Günlerce aç kalıp annesine “Cennette ekmek var mı anne? Varsa ölelim. Karnımız doyar.” diyerek cennete yürüyen 3 yaşındaki Halep’li kızın mazlumiyeti mi mahkûm etti bizi bu virüs sarmalına?

Yunanlılar tarafından botu batırılıp cansız bedeni sahile vuran insanlığın kaybedilmiş ruhu Aylan bebeğin naif ve pak bedeni mi salladı yoksa koca dünyayı?

Küresel vampirler tarafından tecavüz edilen kadınların, kız çocuklarının, mülteci botlarında katledilen annelerin, babaların, eşlerin çığlıklarına kulak tıkayan dünyanın, maskelerle kapanmaz bir yüzsüzlükle yaptıklarının bedeli miydi yoksa her şey?

İnsanlığa zulümdeki rüştünü Doğu Türkistan’daki Türkler ile ispat eden Çin, bir bela çekimi mi oluşturdu acaba?

Yıllardır süren İsrail zulmüne ne demeli? Kudüs’ü ve Müslümanları bomba ve kurşunlar ile zulüm ablukasına alanlar felaketin davetçisi olamazlar mı?

Afrika’da yeraltı zenginlikleri sömürülürken, açlığa mahkûm edilen insanlar ve bu tabloda kendini kaybeden insanlık da virüsü çağırmış olamaz mı?

Myanmar, Arakan ve nice mazlum coğrafyalar hep bir feryattı aslında. Avrupa’nın gözleri önündeki Srebrenitsa, Ermeni katliamı Hocalı... Hep bir davetti ilahi adaletin tecellisine...

Fiziki şartları da var tabii ki, bu virüs imtihanının: Yanına dahi yanaşırken ürkeceğimiz hayvanların, sanki dünyada yemek kalmamış gibi sofralara sunulması... Bitki örtülerinin ortadan kalkmasına sebep olan kasıtlı ya da ihmalli yangınların, kontrolsüz ve hoyratça tüketilen yer altı kaynaklarının, kirletilen temiz suların ve doğallığı bozulan her şeyin bunda bir payı yok mu sizce de?

….

Yeryüzünde ne varsa yükseldi arşa ve bu yükselenler yağmaya başladı. Ya rahmet olarak ya da bir bedel olarak ve bir virüs geldi ve ne kadar aciz olduğumuzu hatırlattı bizlere...

Bir musibet ve büyük bir imtihan algısı ikileminde sarsılırken zihin ve kalplerimiz, koca koca dünya devlerinin nasıl cüceleştiğine şahit olmaktayız hep birlikte.

Parklarda atılan adımlara, sahil boyu sohbetlere, okul sıralarına, tebeşir kokusuna, adına stres dediğimiz bilcümle hayat gailesine bile hasretle bakakalıyoruz evlerimizden ve aslında bir yandan da fark ettik: eve de sığabilecek kadar mütevazı hayatlarımız olduğunu!...

Evet sevgili okurlarım; fark ettik, dünya ekonomisine yön verenlerin, bir virüs ile yörüngelerinin değişebildiğini; uğruna coğrafyaları ölümlere mahkûm ettikleri petrolün beş para etmediğini…

Ve beş para etmeyen şeyin aslında kibir, zulüm ve ihanet olduğunu gördük yine, yeniden. Küreselleşen dünyanın bir virüs etrafında nasıl kümelendiğini hayretle izler olduk. Bir virüsün, aslında bir virüsten ibaret olmadığını anladık sanırım.

Sanayi devleri, ekonomi babaları devletlerin bir maske için birbirlerine düştüğünü görünce anladık ki, kavga ile elde etmeye alışanların kavgaları bakiymiş de sadece maksatları değişirmiş...

Şükürler olsun ki, bu imtihanı Türkiye sınırlarında şerefyab bir Türk vatandaşı olarak karşılamak nasip oldu bizlere... Büyük Lider Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek şuur ve duruşu ile muhtaç olan değil, muhtaç olana koşan bir medeniyetin ferdi olmanın haz ve bereketine vasıl olduk bir kez daha.

Tüm organları ile topyekün bir mücadele ile her türlü tedbiri alan devletimiz, yüreklerimize su serperken, bundan sonra dünya aynı dünya olmayacak diyerek, eskiden olduğu gibi yeni dünyanın da Türkiye’ye ne kadar ihtiyacı olduğunu bir kez daha tembihledi bu virüs tüm insanlığa…

Bugünler de geçecek biiznillah... Ve biz yeniden kucaklaşarak büyüyen bir muazzez devlet olmaya devam edeceğiz. Allah, aziz milletimizi ve tüm dünyayı bu imtihanı hayır ile geçmek ve gereken tüm dersleri çıkarmak hususunda hissedar eylesin...

Merak Ediyorum:

PKK’ya binlerce tır silahı gönderen ABD’nin New York’a maske gönderememesinin mantıklı bir izahı var mıdır?

Sağlık ve afiyet içinde “EVDE” kalınız!

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!