• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
30 Ocak 2022 Pazar

Bir tatlı huzur: Gülhane Camii

Her zamanın ve zeminin bir anlamı vardır. Hepimizin hayatında anlam yükünü barındıran dönüm noktaları mutlaka olmuştur/olacaktır. Naçizane benim için bu dönüm noktalarından birisi de, 28 Ocak 2022 itibariyle Sn. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ibadete açılan Gülhane Camii oldu sevgili okurlarım.

Kuruluş amacı ve fonksiyonlarıyla büyük bir ihtiyacı hem sağlık hem sosyal anlamında karşılayan Gülhane Külliyemiz için Camiimiz tamamlayıcı bir unsur oldu gerçekten.

Kısaca değinmek gerekirse, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyemiz 250 dönümden büyük bir alanda hizmet vermeye devam etmekte ve burada yerli yabancı 8500'e yakın öğrenci eğitim görmektedir. Aynı şekilde Gülhane Külliyesinde bulunan Sağlık Bakanlığına bağlı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile birlikte kullanılan Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanı, hasta, hasta yakını, öğrenci, ziyaretçi... her gün 50 bin dolayında insan sirkülasyonu yaşanmaktadır. Hastanemizin sivil vatandaşlarımızın yanısıra Güvenlik Güçlerimize sağlık hizmeti verme misyonu da kesintisiz devam etmektedir.

Günlük 50.000 kişilik insan sirkülasyonu yaşanan Gülhane Külliyemizde bu insanların ibadet ihtiyacını karşılayacak kapsamlı ve her daim açık bir ibadethane bulunmamaktaydı.

Aynı şekilde şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi son yolculuklarına uğurlarken layığı ile icra edilecek bir dini tören alanı da bulunmamaktaydı. Halkımızın, öğrencilerimizin, hastalarımızın ve vefat eden insanlarımızın ihtiyacına binaen yaklaşık 5 dönümlük bir alanda aynı anda 2100 kişinin ibadet edebileceği bir cami, aziz şehitlerimize yaraşır bir tören alanı, otopark ve kütüphane tamamlanarak açılışını yapmak nasip oldu.

Gülhane Camii ve diğer tesislerimizin maliyeti Diyanet İşleri Başkanlığı, Ziraat Katılım'ın desteği ve diğer ayni ve nakdi bağışlar yoluyla karşılanmıştır. Her iki güzide kurumumuza ve bağışçılarımıza bilvesile teşekkür ediyorum. Camiinin yerinin tahsisi sürecinde Sağlık Bakanımızın yardımlarını da ayrıca belirtmeliyim.

Bu minval üzere Sn. Cumhurbaşkanımızın katılımları ile onurlandırdığı Gülhane Camiinin, bizleri burada bir araya getiren sebepler zincirinin yeni ve mukaddes bir halkası olmasını niyaz ederim. Yapımı tamamlanan bu ibadethanenin herkese nasip olmayacak nimetlerlerden biri olduğunu ve adeta yeni ufuklar açan bir kapı olduğunu ilave etmeliyim. Yük olarak değil, şerefli bir misyon olarak yerine getirmeye çalıştığım görevlerimin içinde, geçirdiğim bunca süreçlerin en önemli duraklarından biri de Gülhane Camii oldu. Hadimiyetinin bizlere nasip olması münasebetiyle ayrıca onur duyduğum bu mukaddes yapının üç ayların arefesine yetişmesiyle bu rahmet mevsimine bir secdegâh ile girmenin iştiyakı içerisindeyim.

Bilvesile, İdrak etmek üzere olduğumuz ve 2 Şubat günü bizlere teşrif edecek olan üç aylara yetişebilmeyi, hakkıyla bu manâ iklimini karşılayabilmeyi umuyorum. Rabb'im bu mukaddes günlerin hatırına İslâm ve insanlık alemini her türlü kaza, belâ ve cümle şerlerden muhafaza eylesin diyerek sizleri selamlıyorum sevgili okurlarım...

Sağlıkla kalınız.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!