• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
29 Aralık 2019 Pazar

Bir kereden birşey olur!

Prof. Dr. Cevdet Erdöl
Prof. Dr. Cevdet Erdöl
YAZARIN SAYFASI

2019 yılının, koskoca bir 365 günün son demlerindeyiz…

Bu vesile ile 2020 yılının tüm insanlık için hayırlarla dolu hizmetlere ve neticelere vesile olmasını temenni ederken, insanların bir taraftan yeni bir yılın heyecanını yaşarken diğer taraftan geride kalan yılın muhasebesini yapmalarını umuyorum.

Her yılbaşında bize dayatılan şans oyunları, çam ağacı, hindi ve alkol dörtlemesini kırmızıyla kamufle ederek gözlerimize mil çekenler esasen bizlerin yıl sonu bilançosu almamızı ve bir dahaki yıla hazır ve hatalarından ders çıkartmış olarak başlamanızı engellemek istemektedirler.

Gözü gönlü geniş, ufku parlak insanımızı zararlı alışkanlıklarla zehirlemeye çalışan bu anlayış yeni yıla eğlence ve motivasyon ile başlama bahanesiyle, adeta bizleri olmadığımız bir şeye dönüştürmeye çalışmaktadır.

Bu yazımda yeni yıl kutlamalarının eski alışkanlıklarına dikkat çekmek istiyorum.

ŞANS (!) OYUNLARI

Milli (!) Piyango, toto, loto, iddia, ganyan türünden şans oyunları her geçen gün çeşitlenirken ve her geçen gün farklı bir yüzle karşımıza çıkarken değişmeyen tek yanı yılbaşı gecelerinde hayatımızı değiştireceğine dair “iddia”larıdır.

Her yeni yıla girerken modern yaşam tarzının ve tüketim kültürünün insanımıza emeksiz ve gayretsiz, sadece talih sonucu elde edilebilen bu tür kazançlar varlıklı ve zengin olma hayali için büyük bir çıkış yolu olarak sahneye sürülür.

Kaldırım kenarlarındaki işportacısından en çok izlenen televizyon kanallarına kadar topluma umut tacirliği pompalanır ve adeta ortalık ümit tellallarıyla dolup taşar.

Nitekim, piyangolar ve diğer şans oyunları “Hayatlar değişsin!” düşüncesiyle alınır.

Ve sonunda hayatlar gerçekten değişir!

Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere bu insanlara sadece piyango vurmaz…

Bunların pek çoğuna piyango ile birlikte felek de vurur! …

“Bu yılki talihli” diye sunulan ve özendirilen insanların pek çoğunun hayatı büyük ikramiyenin talihlileri olarak başlayıp, büyük acı ve hazin sonun talihsizleri olarak belleklerimizdeki yerlerini almıştır.

Halbuki kadim medeniyetimizde emek hep öncelenmiş ve önemsenmiştir. Emek olmazsa yemek olmaz denmiş ve emeksiz yemek hak görülmemiştir.

Misak-ı Milli’mizi tehdit eden bunca dış etken ile mücadele ederken, yapısını kendi öz sermayemiz ile ayakta tuttuğumuz, varlığını devam ettirdiği süre boyunca da güçlendirdiğimiz, adına “Milli” denilen kumarlarla mücadeleden sarfı nazar edilmemelidir.

Milli(!) Piyango, Spor Toto, İddaa, Loto gibi kumarlardan başlamak sureti ile her türlü talih oyunu, kumar, sanal kumar gibi habis urları alın teri ile yaşamayı gaye edinmiş şerefli milletimizin temiz bünyesinden söküp atmalıyız. Bu tip hayat kumarı satan yerleri tıpkı alkol satan, nargile satan yerler gibi oluşumlardan çocuklarımızı uzak tutmalıyız. Bu tip şans oyunlarını çocuklara oynatanlara cezai yaptırım uygulamalıyız.

BAĞIMLILIK TEHLİKESİ

Zehir tacirleri yılbaşı eğlencelerini gençleri ve çocukları bağımlılık yapıcı maddelere (alkol, uyuşturucu, tütün…) başlatabilmek için fırsat gecesi olarak görmektedirler. Çocuklarımızı bu hainlerden sakınmalıyız, korumalıyız.

Evlatlarımızın “bir kereden bir şey olmaz” sözüne kanarak ömür boyu bağımlı ve müşteri olmalarını engellemeliyiz.

Geçmiş bir yılın muhasebesi ve gelecek bir yılın planlaması için fırsat olan yılbaşı geceleri şans oyunları, içki, kumar ve uyuşturucu ile heba edilen vakitlere dönüşmesin. Gençliğimizi ve geleceğimizi zehir tacirlerinin insafına ve inisiyatifine bırakmayalım. Onlara çok ama çok ihtiyacımız var. Unutmayalım ki bütün zararlı alışkanlıklar “bir kere” ile başlar. Hep aklımızda kalsın “bir kereden bir şey olur!”

Ezcümle:

Bizi bizden kopararak kendi düzlemlerine çekmeye çalışanlar yarınlar için de mutlaka bir plan hazırlamışlar ve dahi bu parçalanış ve deformasyonu kendi zalim zihniyetlerine hizmet ettirecek bir sona bağlamayı mutlaka ellerini ovarak kısık sinsi gözleri ile bekleyeceklerdir.

Bu yılbaşı, yolun başı olsun ve yolumuz açık olsun inşallah.

Merak Ediyorum:

Piyango biletleri ile zengin olan kaç “talihli” hayatından memnun olarak yaşamını sürdürmektedir?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız!..

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?