• $17,0242
  • €17,4765
  • 981.214
  • 2380.03
8 Aralık 2019 Pazar

Asrın kitle imha silahına 'kara paket'

Çağımızın en tehlikeli kitle imha silahı olarak değerlendirdiğim tütünle mücadelede 5 Aralık 2019 tarihi itibariyle yepyeni bir döneme girildi.

2011 yılında ilk defa Avustralya’da hayata geçirilen daha sonra İngiltere, İrlanda, Fransa ve Macaristan gibi çok sayıda ülkede uygulamaya yönelik adımların atıldığı sigarada tek tip paket uygulaması şimdi de 5 Aralık 2019 günü itibarıyla ülkemizde de uygulanmaya başlandı.

Kasım 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasada yer alan tek tip sigara paketi düzenlemesi sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine ilişkin Usul ve Esaslar hakkında yönetmeliğe göre 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. 5 Ocak 2020’den itibaren ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin birbirinden farklı 14 yeni caydırıcı fotoğraflarla birlikte uyarı mesajları da yer alacak.

Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nde düz paketi; Paketler ve ambalajlar üzerinde standart bir renk ve yazı biçimi ile basılacak marka ve ürün ismi (düz paketleme) dışında logo, renk, marka simgesi veya promosyon bilgisi kullanılmasını kısıtlayıcı veya yasaklayıcı önlemler şeklinde tanımlamıştır. Düz paket uygulaması bir tür tütün kontrol politikasıdır.

Aralık 2012 ‘de dünyada düz paket uygulamasını başlatan ilk ülke olan Avustralya’da 2011’in sonunda 17 yaş altı bireylerde sigara içme oranı %6,7 iken, düz paket uygulaması ile bu oran 2014 de %5,1’e düşmüştür. 2012 yılında sigara kullanım oranı %16,1 iken bu oran 2016 yılında %13 olmuştur. 18-24 yaş arası sigara kullanmayan bireylerin yüzdesi 2010’dan 2013’e kadar %72’den, %77’ye çıkmıştır.

Bu konuda başarılı örneklerin sayısını arttırmak mümkün.

Tütün ve tütün ürünlerine karşı uzun soluklu mücadele yürüten bir kişi olarak düz paket uygulamasını yürekten desteklediğimi ifade etmek istiyorum.

Bir zehir düşünün ki parlak, ilgi çekici, iştah kabartıcı bir ambalajla çikolata ya da şeker gibi satılıyor...

Düz paket uygulaması ile artık şeker kapanlarıyla milletimizin ciğerlerine karanlık üflemek; göz boyayan reklamlar ile bir milletin nefesini tüketme devri sona ermiştir.

Göz zevki ile ölüm tattırılan milletimizi bu tehditten kurtarmaya yönelik adımları kararlılıkla atan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sağlık Bakanlığımıza, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Merak Ediyorum;

Sigara paketlerini gösterişsiz kılmak aynı zamanda kitle imha silahlarına gösterilmiş bir tepki de değil midir?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı