• $9,2629
  • €10,734
  • 525.429
  • 1409.56
16 Nisan 2013 Salı

Hapis cezasına Sultan Ahmet Camii bestesiyle yanıt

Fazıl Say dün akşam Reutlingen'de Almanlara "İstanbul Senfonisi"ni çalarken aklından neler geçiyordu acaba? Birkaç saat önce avukatı Meltem Akyol arayıp, "Davayı kaybettik, 10 ay hapis cezası aldın, çok üzgünüm" demişti. Say'ın ilk tepkisi, basına yaptığı o kısa açıklamadakiyle aynıydı, "İnanamıyorum! Kendi adıma değil, ülkem adına üzüldüm." 
Say'ın Türkiye ve yurtdışındaki menajerleri ile avukatının telefonu o dakikadan sonra hiç susmadı. O ise telefonunu kapattı, provaya girdi.
Bu davayı bazı siyasi partiler ve çevreler sahiplenmek istediler ama Say hiçbirine izin vermedi. Çünkü bunun herhangi bir siyasi partinin davası olmadığına, düşünceyi ifade özgürlüğü davası olduğuna, ceza almayacağına inanıyordu. Yanıldı! 
Davacılar mahkemede kendisine hakaret ettiğinde bile inancını yitirmedi. Onlarca insana "dine hakaret etti" gerekçesiyle dava açacak parayı, zamanı nereden buluyorlar diye sorgulamadı. Tüm dünyaya anlattığı ülkesinde, düşünceyi ifade etmenin hâlâ suç olduğuna inanmak istemiyordu çünkü.
Ve ne çaldı Fazıl Say dün akşam Almanya'da biliyor musunuz?
Nostalji, Tarikat, Sultan Ahmet Camii, Hoş Giyimli Kızlar Adalar Vapurunda, Haydarpaşa Garı'ndan Anadolu'ya Gidenler Üzerine, Alem Gecesi... İstanbul Senfonisi'nin parçaları bunlar.
Sultan Ahmet Camii için beste yapmış bir müzisyeni dine hakaretten yargıladı ve ceza verdi bu ülke! Ne denir ki?

Aile Bakanlığı olaya el koydu
İstanbul'da, zekâ engelli 16 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz etmek üzereyken polis tarafından suçüstü yakalanan zanlı Özgür Ö. savcı tarafından serbest bırakılırken, Çocuk Şube'ye götürülen çocuğun babasına bir polis memurunun ısrarla şikâyetçi olmaması yönünde telkinde bulunduğunu pazar günü yazmıştık. Üzüntülü babanın anlattığına göre o polis, "Kızın 15 yaşından büyük. Kamuya açık alanda yarı çıplak vaziyette bulundu, Kabahatler Kanunu gereği asıl suçlu o. Zekâ özürlü olduğu alnında mı yazıyor?" dediği için, çocuğun Baro tarafından atanan avukatı Bekir Demircioğlu tarafından Emniyet'e şikâyet edilmişti. Aileyi tanıyanlar konuyu AB Bakanı Egemen Bağış'a iletince Bakan, baba ve yetkililerle temasa geçmişti. 
Haberimiz üzerine dün önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, ardından Beykoz Emniyet Müdürü Erkan Demirci aradı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyleyen Emniyet Müdürü, böyle bir olayın Çocuk Şube'de yaşanmış olmasının kendilerini daha da üzdüğünü belirtti. 
Bakanlık yetkilileri ise mağdur çocuğun ailesinin bilgilerini aldılar benden, "Ne gerekiyorsa yapılacak!" dediler. Medyada çıkan haberleri takip eden Bakanlık konuyu inceliyor; mağdura sosyal yardımdan davaya müdahil olmaya kadar çeşitli katkılarla bulunarak konuyu sahipleniyor.
Bu olay, bir memurun işgüzarlığı da olsa peşini bırakmamak gerekiyor; çünkü istediğiniz yasayı çıkarın, kafa değişmezse sonuç bu! 
Duyurulur... Baba iş arıyor!
Umarım tek başına 3 çocuğuna bakmaya çalışan babaya iş veren de çıkar! "Emekli olmama 2 yıl kaldı. Belediyenin yardımlarıyla karnımız doyuyor. 3 aydır kiramı ödeyemedim, iş istiyorum!" diyen baba N.S.'ye yardım etmek istiyorsanız irtibat numarası için lütfen bizimle temasa geçin.

 

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi