• $16,706
  • €17,501
  • 972.131
  • 2405.36
18 Kasım 2012 Pazar

Son Osmanlı 'Memnuni'

Son zamanlarda hayatımızda bir Osmanlı fırtınası esip gidiyor. TV'de yayınlanan dizilerden, motiflerin yansıması kıyafetler ve mobilyalarda Osmanlı etkisi her yerde hissediliyor. Hal böyle olunca yeme - içme sektöründe de eskiye göre Osmanlı Mutfağı pek tercih edilir hale geldi. Aqua Florya'da yeni açılan 'Memnuni' İstanbul'un en son Osmanlı'sı. BVS Grup'un açtığı Memnuni 120 kişi kapasitesi ve denize sıfır terasıyla misafirlerine hizmet veriyor. Her hafta değişik ve yöresel tatlar sunmak için özel bir mönü hazırlığı yapıyor. Memnuni; tezgah  yemeklerinden, odun ateşinde taş tandır lavaşında kütük döneriyle,  saray ve Anadolu mutfağıyla, kebap çeşitlerinden, zeytinyağlı çeşitlere, salata büfesinden, iskendere kadar kapsamlı Osmanlı Mutfağı hazırlamayı başarmış...

"snsmnlmmnni.jpg"Orijinal rum tavernası
Türkiye'de taverna, insanlara müzikli bir lokal çağrışımı yapsa da, gerçekte Yunanistan'da canlı müzik eşliğinde yemek yenen ve fazla büyük olmayan mekan olarak ifade edilir. Bu algı zamanla değişse de özüne sadık kalan mekanlar başarılarını sürdürüyor. Son zamanlarda methini sıkça duyduğum Manos bunlardan biri olacağa benziyor. Manos için Kavala'dan gelen Şef Hristos Vasilis, Rum mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini konuklarına sunuyor. Uzun seneler Kavala ve Selanik tavernalarında çalışan Patsasis, tepsisinde zengin bir mönü barındırıyor. Yemek detaylarında ise malzemelerin birçoğu Yunanistan'dan getirtiliyor. Greek Salata'da Yunanistan'a özel bir peynir olan feta peyniri kullanılıyor. Yine mönüde bulunan Fava Sandorinis'te kullanılan bakliyat da Sandorini Adası'ndan... Ara sıcaklarda ahtapot ızgara, kalamar dolma ve ouzo ile söndürülmüş feta saganaki öne çıkan lezzetlerden bazıları. Mönüde yer alan Suvlaki ise, orijinalliğini kaybetmeden Yunanistan'a has bir biçimde servis ediliyor.

Balık Ev şubeleriyle büyüyor
İstinye Park Balık Ev'i bilmeyen yoktur. Açıldığı günden bu yana farklı lezzetleri ve uygun fiyat politikasının yanı sıra balık kültürünü değiştirmek için de birçok adım atan Çetin Kırışgil Balık Ev'leri büyütüp farklı noktalarda şubeleşme kararı almıştı. Bu şubelerin ilki Aqua Florya oldu. Florya - Yeşilköy bölgesindeki müşterilerinin ayağına giden Balık Ev'de dekorasyondan mönüye kadar her şey İstinye Park ile bire bir. Burada da doğru balık tercih edilmesi için yine bir balık doktoruyla anlaşılmış. Kırışgil'in Balık Ev'inin bir sonraki şubesi İzzet Çapa'nın City's deki mahalle projesinin içerisinde yer alacak.

twitter.com/orkunbulut
orkunbulut@gmail.com

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)