• $15,9631
  • €17,0448
  • 951.474
  • 2380.9
20 Temmuz 2011 Çarşamba

Faşist ve Nazi

Bugün Batı'da herhangi bir konuyu Nazizm'le kıyaslamaya kalkarsanız muhatabınız büyük ihtimalle sizinle görüşmeyi keser. Söylediklerinizi ciddiye almadığı gibi bundan sonra da sizinle herhangi bir teması olmaz. Kibarsa belki uyarır.
Aynı şekilde bir rejimden, bir insandan bahsederken faşizm kelimesini telaffuz etmeniz de inandırıcılığınızı zedeler.
Diyelim ki Başbakan Erdoğan'a muhalifsiniz. Türkiye'nin gidişatından da endişe duyuyorsunuz. Ve bu şikayetinizi dünyaya duyurmak istiyorsunuz.
'Aynı Hitler dönemi gibi' diye lafa girerseniz dinleyecek bir kişi bile bulamazsınız.
Eğer karşınızdaki iyi niyetli birisiyle size neden saçmaladığınızı açıklar. Çok basit bir soru sorar ilk başta: 'Ölüm kampları mı var sizde?'
Ergun Poyraz gibi adamlar işte bu yüzden ciddiye alınmazlar, yaptıkları eleştirilerinin niteliği olmadığı daha kitaplarının kapağından, adından bellidir.
Ne Führer'i baba, sen ne diyorsun ya?
Bu tuzağa sık sık CHP düşüyor.
Erdoğan'ın demokrasi anlayışı problemli olabilir, ama bu ülkede son dokuz yıldır hiç kimse yakılmıyor, hiç kimseye karşı soykırım uygulanmıyor, hiç kimse trenlere bindirilmiyor. Tabii ki ölüm kampları da yok.
Ne yazık ki zaman zaman Başbakan'ın danışmanları da onu yanıltıyor. İsmet İnönü'ye sürekli yapılan 'faşist' ya da 'führer bıyığı' vurgusundan bahsediyorum. İnönü'nün totaliter eğilimleri olduğu gizlenemez, dünyada o dönem yayılan politik iklimden etkilendiği de ortada.
Ama İsmet İnönü de bir ara bıyıkları benzeşse de bir Hitler değil.
Birine Nazi, Führer, faşist, Hitler demenin sorumluluğu çok ağırdır. Bu kelimelerin altını dolduramıyorsanız, bu ağır sorumluluğu almaktan kaçınıyorsanız en iyisi hiç bulaşmamanız.
Dahası, Batı'da bu gibi ithamların çok ciddi hukuki yaptırımları var. Bu sistem yıllar içinde öğrenilerek, acılardan ders çıkartılarak oturmuştur.
Bugünlerde gazetelerde bir konserde sergilenen protestodan sonra faşist kelimesi bol bol kullanımda. Hızını alamayan Nazi de diyor.
Beyaz Türklerin bir kısmının bir konserde tepki göstermiş olması onları faşist yapmaz ne yazık ki. Hele Nazi hiç yapmaz.
Yaptıkları aptalca olabilir, gereksiz bir tepkidir belki, kınayabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Haklısınız da. Ama faşizm ve Nazizm sözcükleriyle değil.
Bugüne kadar Beyaz Türklerin herhangi bir ırkı yakma girişiminde bulunduğuna, sistematik bir şekilde bir ırkı yok etmeye yönelik girişimde bulunduğu görülmüş mü? Bunu kim iddia edebilir?
Bu kelimeleri böyle kolay kullananların bu kavramların anlamlarını bile bilmediğine eminim. Faşizm ve Nazizm üzerine yüz binlerce sayfalık çalışma var, bunlar arka kapağını bile kaldırmadan kolayca slogan atıyorlar.
O zaman senin tribündeki fanatikten ne farkın var?
Nerede senin entelektüel duruşun?
Beyaz Türklerin içinde faşist ve Nazi sempatizanı var mıdır bilemem, ama bizim medya mahallesinde çok sayıda cahil olduğu ortada.

Aman güneş kremini unutmayın
Mehmet Tezkan dün 'yaz iyimserliğine' kapılmış olmalı. 'CHP'de son baharda önemli şeyler olacak' diye yazıyor, '1 Eylül'le beraber çok şey değişecek.'
Yeni CHP bu vaatleri medyanın önüne atıyor. Çocuk kandırdıklarını zannediyorlar.
Benim itirazım Tezkan'a ama... Keşke onun gibi kurt bir gazeteci bunu ciddiye almasa, inanmasa... Çünkü CHP'liler böyle şeyleri inandırıcı yazarlarda görünce kendilerini 'Önemli işler yapıyoruz' zannediyorlar.
Önceki gün Fatih Çekirge son yılların en basit ve ama en net yazısını yazdı.
Başbakan Erdoğan, seçimin ardından arkadaşlarına '1 Ağustos'a kadar tatil yapın, 1 Ağustos günü hepiniz seçim bölgelerine gidin çalışmaya başlayın' diye talimat veriyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise '1 Eylül'de tatil bitsin' diyor.
Fark bu işte, diyor Çekirge.
Kaldı ki tatil çalışmanın ödülü değil midir? Yeni işe başlayanlara bile ilk sene dolmadan izin verilmez... CHP'liler hem çalışmadı, hem hiçbir şey başarmadı. Ne tatili bu böyle?
- - -
CHP'lileri tanıdığım için 1 Eylül'ü bile tutturamayacaklarını biliyorum.
Bir kısmı 'Aman ne 1 Eylül'ü, arada bayram var' diye bir hafta daha uzatır tatili.
Hurşit Güneş büyük ihtimalle Bodrum'dan o tarihe ucuz uçak bileti bulamaz.
Umut Oran, çiftliğinde keyif çatıyordur, rehavete kapılır.
Gürsel Tekin gazetecilerle bir yerde sohbete dalmıştır ve Türk siyasetini nasıl kurtaracağını, CHP'nin uzaya mekik yollayacağını falan anlatıyordur.
Sevgili arkadaşım Melda Onur da Bebek Kahve'deki muhabbeti bırakamaz bir türlü, 'Bir kahve daha içeyim bari öyle kalkarım.'
Akif Hamzaçebi'nin yoğunluğu zaten 'malum' aman bu sefer kaset çıkmasın da!
Sonuçta 1 Eylül sabahı Kemal Kılıçdaroğlu partiyi toplamaya gider, karşısında bütün hayatını disiplin üzerine kurmuş olan Oktay Ekşi'den başkasını bulamaz.
- - -
Ne yüzde 50'si, böyle ana muhalefet oldukça AKP daha fazlasını gerçekten hak ediyor.

Bir dakika... Bir dakika...
Doğuş Medya Grubu'nun tepesindeki
Cem Aydın mealen diyor ki 'Biz Leyla Zana'yı ekrana çıkartma demedik, bir sonraki hafta çıkartalım ya da bant çekelim önerisi getirdik ama bunlar kabul görmedi.'
Banu Güven çok tartışmalı bir Vedat Türkali söyleşisi yapmıştı, belli ki NTV'ye epey tepki gelmiş bu söyleşiden sonra.
Kanal da tepkileri hafifletmek, bir görüşün propagandasını yapıyor gözükmemek için kendince bir 'editoryal denge' kurmaya çalışmış. Ortada bir sansür falan yok demek bu, sadece bir ayarlama var.
Cem Aydın'ın açıklamasına rağmen Banu Güven'e haksızlık yapıldığına hala inanıyorum. Ama hakkaniyet adına bu konuda kalem oynatmış biri olarak bu gerçeği de not olarak düşmem gerekiyor.

Yazlık hatalarım
- Dünkü yazımda yer alan 'Türkiye hiçbir alanda olağanüstü bir dönemden geçmiyor' cümlesinin doğrusu 'Türkiye her alanda olağanüstü bir dönemden geçiyor'
olacaktır. Zaten ilki yazının bütün mantığına da aykırı bir hata...
- Geçen hafta Haluk Şahin'in medyayı bıraktıktan sonra Gökçeada'ya yerleştiğini yazmıştım. Doğrusu tabii ki Bozcaada olacak. Haluk Şahin hocamız adanın ilk 'yerlilerinden' sayılır.
- Son dokuz yılda bir şekilde siyasetin dokunduğu gazetecileri sayarken eski Radikal yazarı Türker Alkan'ı atlamıştım, atlamamam gerekirdi.
- Michael Jackson'la özdeşleşen şempanze Bubbles'ın 1993 doğumlu olduğunu yazmıştım, 1983 olması gerekiyor. Yaşını başını almış Bubbles'dan özür dilerim!

twitter.com/orayegin
facebook.com/oryegn

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor