• $9,5095
  • €11,0908
  • 546.156
  • 1455.42
8 Nisan 2015 Çarşamba

Yüzde 40 engelli raporuyla 3.600 gün primle emekli olur

2 SORU 2 CEVAP

SORU: Benim engelli bir kardeşim var. Mental gerilik sebebiyle 'hayatını çalışarak kazanamaz' raporu var, askerliğini de yapmadı. Babam tarafından 1985'te sigorta girişi yaptırılmış muhtelif 4A'dan 180 günü var. 2008-2015 yılları arasında 2022 sayılı kanunla maaş alıyor ve sigortası ödeniyordu. 4 ay önce Aksaray'dan İstanbul'a taşınınca maaşı ve GSS kesildi. Biz de sosyal yardımlaşmaya gittik, yeni kanunlar gereği babamın maaşından dolayı zaten aylık mümkün olmuyormuş. Biz de durumunu sordurduk, SSK'dan 30 ay isteğe bağlı olarak geri kalanı engelli SSK'lı çalışarak 1.800 günle emekli olur dendi. Doğru mu? Biz isteğe bağlı başlattık, 3 aydır ayda 420 TL ödüyoruz ama fazla geliyor. Doğruysa isteğe bağlı devam edeceğiz yoksa bir tanıdığın yerinde engelli SSK'lı olarak göstereceğiz. (Gürkan Keser)
CEVAP: Kardeşiniz eğer yüzde 40 engelli raporuna sahipse 15 yıl sigortalılık ve 3.600 gün prim ödeme şartlarına tabi. Bu durumda adına 3.420 gün prim ödenmesi gerekiyor. Bu primler isteğe bağlı sigortalı olarak ödenebileceği gibi 4/a’lı olarak çalışması halinde işveren tarafından da ödenebilir. İŞKUR’a kaydını yaptırarak kardeşinizin istihdam edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yüksek olan aylığı alma hakkına sahip

SORU: Annem SSK emeklisi, babamdan 2002'den bu yana dul aylığı alıyor, fakat babasından (dedem) kalan SSK aylığı, eşi (anneannem) vefat ettikten sonra kimseye bağlanmadı. Hepsi de 2008 yılı öncesinde vefat etti. Bu durumda anneme yetim aylığı bağlanabilmesi mümkün mü? (Gülfer Hatipoğlu)
CEVAP: Belirttiğiniz sigortalılık statülerine ve ölüm tarihlerine göre anneniz dul aylığı ve yetim aylığından yüksek olan aylığı alma hakkına sahip. En yakın SGK merkezine giderek annenize babasından bağlanabilecek yetim aylığını hesaplatın ve bu hesaba göre şu an aldığı dul aylığından fazla bir yetim aylığı çıkarsa annenize yetim aylığını bağlatın.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu