• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Ocak 2015 Cuma

Yeni annelere part-time kolaylığı

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı paketin çalışma hayatından en önemli noktası yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynlere part – time çalışma hakkı sağlanması. Bugün itibarıyla doğum iznini kullanan bir anne çocuğuyla doğum sonrası en fazla 13 haftayı birlikte geçirebiliyor. Bu da ancak doğumdan önceki 8 haftalık doğum izni hakkının son 3 haftasının doğum öncesinde kullanılmaması halinde mümkün. Çocuk psikolojisi ve sağlığı için özellikle annenin doğum sonrası çocuğuyla birlikte geçirdiği sürenin uzaması çok önemli. Paket hayata geçtiğinde ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay ve üçüncü çocukta 6 ay part – time çalışma hakkı sağlanması ebeveynlerden birisinin çocukla birlikte geçirdiği sürenin uzamasını sağlayacaktır. Bu dönemde part – time çalışılmış olmasına rağmen ücrette herhangi bir azalma olmaması ise zaten çocuk sonrası masrafları artmış ailenin gelirinde de herhangi bir kaybın yaşanmaması anlamına gelecektir ki çok önemlidir. Diğer yandan çocuk okul çağına gelinceye kadarki süreçte de part – time çalışma hakkının sağlanması da bu süreçte ebeveynlerin çocukla geçirdiği sürenin uzamasını sağlayacağı için çocuğun gelişiminin daha üst düzeyde olmasını sağlayacaktır. Bugün çalışan ebeveynlerin çocukları anneanne ve babaannelerde büyüyor. Bu imkana sahip olmayan ebeveynler ise kreşler kar tatili olduğunda ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Fakat bu şekilde part – time çalışacak ebeveynlerin sosyal güvenlik haklarının korunmasını sağlayıcı yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi çok önemli. Aksi takdirde sağlık hakkından yararlanmak için ödenen prim miktarları artacak ve part – time çalışma tercih edilmeyecektir. Diğer yandan bütün bu düzenlemeler kadınlar üzerinden değil, ebeveynler üzerinden tanımlanmalı ve işverenlerin kadın ayrımcılığı yapmaları engellenmelidir.

Her 500 aileye bir uzman

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlara ulaşılacak. İlk olarak Kırıkkale, Sakarya, Altındağ (Ankara) ve Rize'de uygulanacak program kapsamında her 500 aileye bir sosyal hizmet görevlisi tahsis edilecek. Verilen desteklerin nerede, nasıl kullanıldığı denetlenecek. ASDEP bünyesinde görev yapan personeller mobil iletişim imkanlarıyla 500 aileyi sürekli tarayacak.

YASA YADA YASAL DÜZENLEMELER HEMEN BAŞLATILACAK

Yasa ya da yasal düzenleme gerektirmeyen konular hemen uygulanacak. Bunlardan ASDEP bazı yerlerde uygulanmaya başladı. Yönetmelik ve genelgeyle uygulanabilecek olanları da hemen başlatacağız. Yasal düzenleme gerektiren hususlar da, yasa yürürlüğe ne zaman girerse o andan itibaren anneler bu haktan istifade etmeye başlayacaklar.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!