• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
8 Mart 2015 Pazar

Üç çocuklu kadına 16.5 yıl part-time çalışma hakkı yolda

Başbakan Davutoğlu'nun detaylarını paylaştığı yeni düzenlemeyle birlikte kadınlar doğum sonrasında 5.5 yıl part-time çalışabilecek. Üç çocuk sahibi bir kadının 16.5 yıl yarı zamanlı çalışması mümkün.

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. 8 Mart 1857’de Amerika’da dokuma sektöründe yaşanan grev ve grev çerçevesinde işyerinde çıkan yangın sonucu 129 kadının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylardan sonra 1910 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı. 1921 yılında bugünün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması fikri hayata geçti. Böylece yaklaşık 105 yıldır Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

YÜZDE 70'LİK KESİM İŞ ARAMIYOR

2014 yılı kasım ayı TÜİK hanehalkı işgücü anketi sonuçlarına göre Türkiye’de kadınların işgücüne katılma oranı yalnızca yüzde 30,5. Yani 15 yaş ve üzeri yaştaki her üç kadından yalnızca birisi ya iş arıyor ya da çalışıyor. 15 yaş ve üzeri yaştaki her üç kadından ikisi ise ne istihdamda, ne de iş arıyor.

8 MİLYON ÇALIŞAN VAR

15 ve üzeri yaştaki kadın nüfus 2014 yılı Kasım ayı itibarıyla 29 milyon 15 bin. Bu nüfus içerisinde yer alan 8 milyon 856 bin kişi işgücünde. Yani ya çalışıyor ya da iş arıyor. Ancak 20 milyon 159 bin kadın ise ne iş arıyor ne de çalışıyor. Peki, iş aramayan 20 milyon 159 bin kadının iş aramama nedeni ne? 11 milyon 589 bin kadının işgü-
cüne katılmama nedeni “ev işleriyle meşgul olmak”. Aynı şekilde 25-29 yaş arası kadınların yüzde 9,59’u işgücüne katılmama nedeni olarak “ev işleriyle meşgul olmayı” ifade etmişken 45 – 49 yaş arası kadınların da yüzde 9,76’sının aynı nedenle işgücüne katılmadığını görüyoruz. Dolayısıyla kadınların ev işleriyle meşgul olması kadınların yaşıyla çok da ilgili değil. Ancak eğitim durumuyla işgücüne katılmama nedeninin “ev işleriyle meşgul olması” arasındaki farka baktığımızda kadınların okullaşma oranının artmasının ne kadar önemli olduğu görülüyor.

İLKOKUL MEZUNLARINDA DAHA AZ

İlkokul mezunu kadınların yüzde 42,7’si “ev işleriyle meşgul olmak” nedeniyle işgücüne katılamıyor. Yükseköğretimde bu oran daha az. Yükseköğretim mezunu kadınların yalnızca yüzde 2,2’si “ev işleriyle meşgul olmak” nedeniyle çalışmıyor.

MAAŞIN YARISINI İŞKUR ÖDEYECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı kadın reform paketinin belki de en önemli noktası kadın çalışanlara doğum sonrası part – time çalışma hakkı getiren düzenlemeydi. Çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar yani 5,5 yıl part – time çalışabilecek olan kadın çalışan bu süre zarfında İŞKUR’dan yarım çalışma ödeneği, işverenden ise ücretinin yarısını alabilecek. Bu düzenleme hayata geçerse 3 çocuk doğuran kadın çalışanın 16,5 sene part – time çalışması mümkün.

Ebeveyn izni, sorunu çözebilir

İşverenler açısından çok tehditkar bir düzenleme olan part – time çalışma hakkı eğer yasalaşırsa işverenlerin kadın işçi çalıştırmayı iki kez düşünmesi söz konusu olacaktır. Bizce sorunun çözümü ise doğum sonrası izin hakkının yalnızca kadın tarafından değil erkek tarafından da kullanıldığı ebeveyn izni uygulamasının hayata geçirilmesi.

Dünya örnekleri nasıl?

AB ülkelerinin çok önemli bir bölümünde babalık izni uygulaması var. Yalnızca Avusturya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İrlanda, Malta ve Slovakya’da zorunlu babalık izni uygulaması yok. Türkiye’de memur babalara tanınan 10 günlük izin hakkı, torba yasa ile işçilere de tanınacak.

Eşlerin ikisi de kullanıyor

AB üyesi 14 ülkede izin hakkı çiftlerin her ikisi tarafından kullanılabiliyor. Avusturya, Almanya, Danimarka, Finlandiya bu ülkelerden. 12 AB ülkesinde ise ebeveyn iznini çiftlerin yalnızca birisi kullanabiliyor. İsveç’te ebeveyn izninin eşit olarak kullanılması hatta izin süresinde ele geçen ücrette artış olması söz konusu.

2 SORU 2 CEVAP

Yedek subaylığınız yaşı 1 yıl öne çeker

Soru: 20/07/1968 doğumluyum. İlk defa sigortalı (4/a) olduğum tarih 01/09/1985. Toplam 1 yıl 5 ay 15 gün toplam 4/1-c hizmetim var. Buna göre SGK’nın sayfasından 4/a emeklilik sorgusu yaptığımda 49 yaşımı doldurduğum 20/07/2017 tarihinde emekli olacağım görünüyor. Fiili hizmet zammı olarak görünen sürenin (3 ay 15 gün) emeklilik tarihine nasıl bir etkisi vardır? (Alper Gümüş)
Cevap: Verdiğiniz bilgilere göre 48 yaşında 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayarak emekli olabileceğiniz görülüyor. Yedek subay olarak görev yapmanız dolayısıyla hem prim gün sayınıza 105 gün eklenmiş hem de emeklilik yaşınız 1 yaş geri çekilmiştir. Prim gün sayınızı doldurmuş durumdasınız. 20 Temmuz 2016
tarihinde emekli olabilirsiniz.

Emekli olmak için 55'i beklemelisiniz

Soru: 1974 doğumluyum. Sigorta girişim 08.10.1994.bugune kadar prim gün sayısı 3960 gün. Ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum. Orhan Sönmez
Cevap: 25 yıl sigortalılık süresi ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Primlerinizi 5 yıl içinde tamamlayabilirsiniz ancak emekli olmak için 55 yaşınızı beklemeniz gerekecek

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip