• $17,9435
  • €18,3019
  • 1016.77
  • 2980
7 Haziran 2014 Cumartesi

‘Torba yasa‘da taşeron rötuşu

Hükümet sendikaların taleplerini kabul etti.

İşçi sendikalarının ve sosyal tarafların 'torba tasarı'da karşı çıktığı konularla ilgili Başbakan, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in başkanlarıyla bir araya geldi. Çoğu maddede sendikaların talepleri kabul gördü.

Torba tasarı, taşeronda kafaları karıştırdı. Çünkü; - Düzenlemede asıl işin bölünerek alt işverenlere verilmesini yasaklayan düzenleme kaldırılıyordu.
- Hatalı taşeron ilişkisi kurulması halinde taşeron işçilere tanınan asıl işverenin işçisi haline gelme hakkı da yerini emsal işçisinin ücret ve sosyal haklarına bırakıyordu. İki konu işçi sendikalarının tepkisini çekmişti.

UZLAŞMA YAKIN GİBİ

Sendikaların ve sosyal tarafların torba yasa tasarısında karşı çıktığı konularla ilgili Başbakan Erdoğan, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK başkanlarıyla görüştü. Bu görüşmeden gerekli çalışmaların yapılması için Nurettin Canikli, Salih Kapusuz, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'ndan temsilciler ve 3 konfederasyonun temsilcileriyle bir toplantı yapılması kararı çıktı. Toplantıda konfederasyonlar itiraz ettikleri düzenlemelere ilişkin 5 maddelik önerilerini ifade etti.

NEYE İTİRAZ EDİYORLARDI?

İşçi sendikaları en büyük itirazı asıl işin bölünerek alt işverene verilmesini açıkça yasaklayan hükmün kaldırılması gösteriyorlar. Bu madde hayata geçerse, taşeron kullanımının daha da yaygınlaşması söz konusu olabilir. Mevcut durumda asıl işlerde bile taşeron kullanıldığı düşünüldüğünde, yasak maddesinin kaldırılmasının taşeronu daha da yaygınlaştıracağı açık. Diğer yandan tasarı bu şekilde yasalaşırsa, taşeron kullanımında muvazaa yani hatalı işlemin tespiti çok uzun zaman alacak ve kadro yerine yalnızca asıl işverenin emsal işçisinin ücret ve sosyal haklarına kavuşacaklar. Konfederasyonların bu itirazının kabul edildiği ve yasak maddesinin kaldırılmasının tasarıdan çıkarılacağı ifade ediliyor.

SENDİKALAR SÖZ SAHİBİ OLUYOR

Konfederasyonların diğer itirazı ise kamuda taşeron kullanımını düzenleyen maddeye ilişkin. Hangi işlerin 'yardımcı' olduğunun tespitinin Bakanlar Kurulu’na bırakılmasını eleştiren konfederasyonlar, kendilerinin de bu komisyonda bulunmasını talep ediyorlar. Bu konuda da uzlaşmanın sağlandığı konuşuluyor.

ANINDA DENETİM KALKIYOR

Konfederasyonların haklı olduğu bir diğer konu, alt işveren ilişkisinin Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne bildirilmesi zorunluluğunun kaldırılması. Bu zorunluluk ‘torba’yla kaldırılıyor. Halbuki Bölge Çalışma Müdürlüğü anında denetimle, taşeronların baştan itibaren asıl işverenin işçisi sayılması kararı alabiliyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler