• $8,4058
  • €10,0018
  • 489.195
  • 1408.81
14 Kasım 2013 Perşembe

Tek tuşa basan sendikalı olacak

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

SENDİKAYA üye olmak, anayasa tarafından güvence altına alınmış bir sosyal hak. Sendikalara üyelik konusunda geçtiğimiz hafta içerisinde önemli bir adım atıldı ve sendika üyeliğinde e–Devlet uygulamasına geçildi. Hayata geçirilen uygulamayla sendikalara üyelik için e-Devlet sistemi kullanılabilecek. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hayata geçirilirken aynı zamanda sendika üyeliğinde noter şartının kaldırılması düzenlenmişti.

NOTER ŞARTI KALKTI

Noter şartı kaldırılırken üyeliğin kazanılmasının nasıl düzenleneceği de öngörülmüştü. Ancak uygulamanın nasıl şekilleneceği belli olmadığı ve bu yönde bir düzenleme hayata geçirilmediği için üyeliğin kazanılmasında noter şartı fiili olarak devam ediyordu.

İŞ KOLUNA GÖRE LİSTE

e-Devlet’in hayata geçmesiyle noter şartı tamamen kalkmış oldu.
Bundan böyle sendika üyesi olmak isteyen işçi, e-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak sendika üyeliğini gerçekleştirebilecek. SGK’dan alınan güncel bilgiler doğrultusunda çalışan sistem, kişiye çalıştığı iş kolundaki sendikaları listeleyecek.

ONAY SENDİKADAN

İşçi listede yer alan sendikalardan üye olmak istediğini seçerek üyelik işlemini gerçekleştirebilecek. Söz konusu sendikanın e-Devlet sistemi üzerinden vereceği onay ile sendika üyeliği geçerlilik kazanmış olacak. Yine aynı şekilde onaylanan sendika üyelikleri üzerinden üyelikten çekilme işlemleri de e-Devlet sistemi üzerinden işçi tarafından yapılabilecek.

ŞİMDİLİK SADECE İŞÇİLER İÇİN

ULUSLARARASI Çalışma Örgütü (ILO) uzun yıllardır Türkiye’deki sendikal düzende üyelikteki noter şartını eleştiriyordu. e-Devlet üzerinden sendikal üyelik, ILO’nun eleştirilerini bertaraf etmek açısından önemli. e-Devlet kolaylığı, şu an için yalnızca işçi sendikaları için uygulanıyor. Kamu görevlilerinin sendikalara üyeliklerinde de bu kolaylığın sağlanması çalışma hayatı tutarlılığı açısından önemli.

<p>CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi saran orman yangınlarına ilişkin bir basın topl

Kılıçdaroğlu yangınları çalıştayla söndürecek

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor