• $17,8618
  • €18,4077
  • 1026.61
  • 2829.58
2 Haziran 2014 Pazartesi

Taşeronu farklı işte çalıştıran işçi başına 2 bin TL ceza öder

Torba tasarıda taşeron konusunda önemli düzenlemeler var. Özel sektörde taşeron ilişkisini kanuna aykırı kullanan, işçi başına 2 bin lira ceza ödeyecek. Kamuda bu rakam sorumlu kişinin net ücretinin 5 katı…

Taşeron işçilerinin en büyük sorunu, kamudaki memurlarla aynı işi yapmalarına rağmen farklı şartlara tabi olmaları… Kamu kuruluşundaki memurla bire bir aynı işi yapan taşeron işçi, hem daha düşük maaş alıyor, hem de iş güvencesi bulunmuyordu. Tasarı yasalaştıktan sonra bu durumun belirli ölçüde önüne geçilecek. Tasarıyla kamu kurumlarında yeterli sayıda personel yoksa ve bu iş yardımcı işler listesinde değilse taşerona verilebilecek.

YARDIMCI İŞ LİSTESİ YAPILACAK

Tasarıya göre yardımcı işlerde taşeron çalıştırmak için ihaleye çıkılmadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşü alınacak. Kamuda taşerona verilebilecek yardımcı işlerin listesi oluşturulacak. Listedeki işler dışındaki işlerde taşeron çalıştırılamayacak. Bu düzenleme sonrası belirlenecek liste dışında kalan işlerde kamuda şu an taşeron olarak çalıştırılan işçilerin akıbeti ne olacak sorusu ortaya çıkacaktır. Bu soruya şimdiden cevap vermek zor. Ancak bu durumdaki taşeron işçilerinin artık o işlerde taşeron çalıştırılamayacağı düzenlendiği için kadroya alınması en yerinde düzenleme olacak gibi görünüyor. Kamudaki işin teknolojik uzmanlık gerektirmesi halinde, kamu kurumunda yeterli sayıda personel bulunmaması şartıyla taşerona izin var.

LİSTEDE TEKNOLOJİ YOK!

Teknolojik uzmanlık gerektiren işlerde yardımcı işlerdeki gibi bir liste oluşturulmayacak. Kamu kurumlarında asıl işin bir bölümünün teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektirdiği için taşerona verilmesinde kamu kurumları kendi inisiyatiflerini kullanarak karar verecekler. Tüm bunlara rağmen, taşeron konusundaki bir takım eksiklikler var. Bunların, tasarı yasalaşırken gözden geçirilmesi şart.

ÖZEL SEKTÖR DAHA FAZLA DİKKAT ETMEK ZORUNDA

Taşeron-asıl iş ilişkisinin hatalı kurulması halinde işçilerin baştan itibaren asıl işverenin işçisi sayılması mümkün olamayacak. Taşeron ilişkisini kanuna aykırı olarak sürdüren asıl işveren ve alt işverenlere ve bunların vekillerine her bir işçi için 2 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bu nedenle özel sektörde de işverenlerin bu konuya azami dikkati göstereceğini söylemek mümkün...

KAMUDAKİ TAŞERONUN KIDEMİNİ DEVLET VERİR

Tasarıda taşeron işçilerinin önemli sorunlarına çözüm getirecek düzenlemeler de var. Kamudaki taşeronun kıdem tazminatı devlet garantisinde olacak. Alt işvereni değişse de, aynı kamu kurumunda çalışan taşeron işçisinin kıdem tazminatı, çalıştığı bütün süreler birlikte düşünülerek hesaplanacak ve kamu kurum ve kuruluşu tarafından ödenecek.

KIDEM TAZMİNATI BÜTÜK OLARAK HESAPLANACAK

Özel sektördeki taşeronun tazminatı hesaplanırken taşeron şirket değişmiş olsa da kıdem bir bütün olarak hesaplanacak. Aynı işyerinde temizlik hizmetinde çalışan işçinin bağlı bulunduğu şirket değişse de, çalıştığı bütün sürenin karşılığı olarak kıdem tazminatı alması söz konusu olacak.

YARIN

Doğum borçlanması ve tüp bebek konusunda yeni müjde geliyor. Gelir testine prim affı... Mavi kartlılara borçlanma hakkı...

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım