• $9,6059
  • €11,191
  • 553.639
  • 1479.93
6 Nisan 2015 Pazartesi

Şirkette kreş yoksa dava açıp, tazminat talep edebilirsiniz

SORU: Eşim yaklaşık 600 kişinin çalıştığı (çoğu bayan) bir firmada 3 yıldır çalışıyor. 2.5 yaşındaki kızımın bakımında sıkıntı yaşadığımız için eşim istifasını vermek zorunda kaldı. İstifa dilekçesinde; 'firmada açılması zorunlu olan fakat açılmayan kreşten dolayı istifa ediyor ve yasal haklarımın tarafıma verilmesini rica ediyorum' diye belirttik. Eşimin ihbar süresi bugün itibarı ile doldu ve işten tamamen ilişiği kesildi. İlk işim çalışma sosyal güvenlik bakanlığına eşimin çalıştığı firmayı kreş açmadığından dolayı şikayet edip iş mahkemesinde dava açmak.

- Tazminatı kazanamama şansımız var mıdır?
- Davayı kazanıp tazminatımızı aldıktan sonra işsizlik maaşı hakkımız doğar mı? ? Eşim 3 yıldır çalışıyor ve kızımın bakımı için bakıcıya ödenen parayı firmadan talep edebilir miyiz?

Talep dilekçenizin olması şart

CEVAP: Kreş açma zorunluluğunun yerine getirilmemiş olduğunun ispatlanması halinde davayı kazanmanız mümkün görünüyor. Davayı kazanmanız halinde tazminatlarınızı alabildiğiniz gibi iş sözleşmesinin fesih nedeni de değişmiş olacağı için işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz. Eşinizin 3 yıldır çalışması nedeniyle bakıcıya ödenen parayı firmadan tazminat olarak talep etmeniz mümkün. Ancak bunun için de firmaya kreş kurması zorunluluğunu hatırlatan ve kreşten yararlanmak istediğinizi gösteren bir talep dilekçeniz olması gerekiyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi