• $17,8657
  • €18,433
  • 1027.43
  • 2829.58
29 Haziran 2014 Pazar

Sadece engellilerin değil refakatçinin de hakkı var

Türkiye, engelli istihdamında büyük yol aldı. Engellilere yönelik toplumsal entegrasyon çalışmaları son dönemde hız kazandı. Ağır engelliye refakat eden kişinin de ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı doğdu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de Haziran 2014 itibarıyla 1 milyon 802 bin 863 engelli var. Yani nüfusun yüzde 2’sinin engelli olduğunu görüyoruz. 2014 yılı nisan ayı itibarıyla kamu ve özelde olmak üzere toplam 91 bin 958 engelli istihdam ediliyor.

ENGELLİ İSTİHDAMINDA ARTIŞ

Engellilere yönelik toplumsal entegrasyon çalışmaları son dönemde hız kazandı. Engellilerin topluma kazandırılmasına yönelik yürütülen projelerin sayısında da ciddi bir yükseliş var. Ayrıca istihdam konusunda da önemli adımlar atıldı. Bunun için ilk etapta kamuda engelli istihdamı için 'Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı' hazırlandı.

PRİMLERİNİ DEVLET KARŞILIYOR

Özel sektörün engelli istihdamının artırılması kapsamında geçtiğimiz aylarda engelli istihdamındaki teşvik oranı da artırıldı. Buna göre 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde yüzde 3 oranında engelli çalıştıran işverenlerin sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Yine kontenjana ek olarak engelli çalıştıran işyerlerinde bu durumdaki engellilerin de sigorta primlerinin işveren payının tamamı karşılanıyor.

TREN VE DENİZ OTOBÜSÜ BEDAVA

Engellilerimize şehir içi ulaşım, Devlet Demir Yolları ve Deniz Yolları'na ait şehir içi ve şehir dışı seyahatler tamamen bedava. Yani engellilerimiz bulundukları şehir içinde ücretsiz seyahat edebildikleri gibi, tren ve deniz yollarını kullanarak şehirlerarası ulaşımda da herhangi bir ücret ödemeyecekler. Bu kapsamda uygulanan ücretsiz seyahat hakkı halk otobüslerini de kapsıyor.

THY’DE YÜZDE 20 İNDİRİM VAR

Şehirlerarası seyahatlerde özel otobüs şirketlerini kullanacak engelli bireylere bu şirketlerin belirlediği indirim oranları uygulanıyor. Uçakla seyahat edecek engellilerimiz için de Türk Hava Yolları'nda yüzde 20 oranında indirim söz konusu. Aynı şekilde pek çok GSM operatörünün de engelliler için özel indirim tarifeleri bulunuyor.

2 SORU CEVAP
Dilekçeyle emekli olabilirsiniz

SORU: 1 Ekim 1963 doğumluyum. İlk işe başlangıcım SSK’dan 04-1977 dönemi itibarıyla toplam 2188 günüm var. Bağ-Kur olarak 8 Aralık 1995’te 1 yıl 23 gün, 30 Haziran 1999’dan 31 Aralık 2008’e kadar da 9 yıl 6 ay 1 gün Bağ-Kur’um var. 2010-2014 arası 1047 gün SSK’lı devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim. (Nurullah Cesur)
CEVAP: Emekli olmak için gerekli şartları 2007 yılında sağlamış görünüyorsunuz. Artık dilekçenizi vererek emekli olabilirsiniz.

Belge ve şahitlerle ispat şart

SORU: İşten çıkarıldım. Tazminatımı eksik ödediklerini düşünüyorum. Kıdemi nasıl alabilirim? (Selçuk Akça)
CEVAP: Her çalışma yılı için en son alınan brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Kıdem tazminatınızı eksik ödemişlerse, ödenmesini talep edebilirsiniz. Ödemezlerse, iş mahkemesine dava açıp, kıdem tazminatınızın ödenmediğini gerekli belge veya şahitlerle ispatlamanız halinde, kıdem tazminatınızın ödenmeyen kısmını mahkeme kararıyla alabilirsiniz.

Engelli kartında yazması lazım

AĞIR engelli raporu bulunan engellinin refakatçiyle seyahat etmesi söz konusu. Bu durumda engellinin yanında refakat eden kişinin de ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı doğuyor. Refakatçileriyle seyahat edecek engellilerin engelli kimlik kartlarında 'ulaşımda refakatçi hakkı vardır'
ibaresinin yer alması gerekiyor.

Su faturalarında % 50 indirim

ENGELLİLERİN harcamalarını düşürmek adına uygulanan bir diğer kolaylık da su faturalarında indirim. Her belediyenin bu konuda farklı bir indirim oranı söz konusu. Ankara ve İstanbul’da bu oran yüzde 50 olarak uygulanıyor. Hanede bir engellinin yaşaması, o hanenin su faturasına yüzde 50 indirim uygulanıyor.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım