• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
30 Aralık 2014 Salı

İşveren vekiline de milyarlık borç çıkar!

İşveren vekili ilan edilenler durumu iyi araştırmalı.

Çünkü vekil, işyeri açılış bildirgesine adını yazar ve formu doldurursa prim borçlarından da sorumlu olur.

İş Hukuku’nun önemli kavramlarından bir tanesi işveren vekili. İşveren adına hareket eden fabrika müdürü, insan kaynakları yöneticisi, atölye şefi ve bu durumdaki kişiler işveren vekilidirler. Ayrıca işverenin birden çok işyerinin bulunması halinde genel müdür, genel müdür yardımcısı gibi işletme yönetiminde söz sahibi çalışanlar da işveren vekili olarak değerlendirilebilirler.

BU KİŞİLER NASIL ATANIR?

Kimin işveren vekili olduğunun tespit edilmesinde işvereni temsil yetkisi önemli. Örneğin işçilerin vardiyalarını ayarlayan, onlara emir ve talimat veren bir insan kaynakları yöneticisi işveren vekili olabilir. İzinleri insan kaynakları müdüründen alacaksınız” cümlesi de insan kaynakları müdürünü işveren vekili yapabilir. İşverenin, işveren vekili olarak tayin ettiği kişiye bu yetkiyi tanıması iş sözleşmesine eklenecek bir madde ile sağlanabilir.
İşveren vekilinin dikkat etmesi gereken noktalardan belki de en önemlisi işyeri açılış bildirgesine imza atmak. İşveren vekili eğer işyeri açılış bildirgesinin ilgili bölümüne adını yazar ve formu doldurursa SGK nezdinde o işyeri özelinde doğacak olan prim borçlarının muhatabı haline gelir. İleride o işyerinde ödenmemiş milyarlarca TL’lik sigorta prim borcu için işveren vekilinin de kapısı çalınabilir.

PARA CEZASI ÖDEYEBİLİR

İşveren vekillerinin dikkat etmesi gereken bir başka nokta işyerinde sorumlulukları bulunan konulardaki idari para cezaları. Örneğin bir bankanın müdürü o şubede çalıştırılması zorunlu olan engelli sayısının altında engelli çalıştırırsa uygulanacak cezadan işverenle birlikte sorumlu olur.

3 Soru 3 Cevap

Söz konusu durumlarda tazminat alırsınız

SORU: 2007'den beri çalıştığım vakfa bağlı özel hastanenin yüzde 49’u Ekim 2013’te satıldı. Yeni gelen 3 yönetici mesailerimizi izin olarak kullanmamız gerektiğini yazılı olarak bildirdi. Biz herhangi bir yazışmaya imza atmadık. Yeni gelenler bezdirme politikası uyguluyor ve yaklaşık 25-30 personelimiz işten ayrıldı. Bu durumda neler yapabilirim? Bu arada mesai olarak değil nöbet ücreti olarak ücret yatırılmaktaydı. (İsimsiz)
CEVAP: ‘Bezdirme’yi ispatlayacağınız deliller bulunması halinde iş mahkemesinde dava açarak tazminat alabilirsiniz. Diğer yandan fazla mesailerin karşılığının para olarak ödenmesi gerekmektedir. İşçinin rızası olmadan bu yönde bir değişiklik çalışma koşullarında değişikliğe girer ve bunu kabul etmeyen işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. Bu durum nedeniyle de tazminatınızı alıp işten ayrılabilirsiniz.

Her iki aylığı da alabilirsiniz

SORU: Kayınvalideme 2007’de vefat eden eşinden maaş bağlandı. 2013’te de babası vefat etti. Annesi kocasının maaşını alıyordu. Ninemiz de geçen aylarda vefat etti. Kayınvalidem babasından da maaş alabilir mi? Bu arada kayınvalidemin kocası SSK’lı, dedemiz ise Bağ-Kur’luydu. (Cenk Tolga)
CEVAP: Kayınvalideniz her iki ölüm aylığını birlikte alabilir. Bunun için gerekli başvuruları yaparak aylıkları bağlatabilirsiniz.

SGK bu parayı geri ödeyebilir

SORU: Geçirdiğim iş kazası sonucu 5 gün rapor aldım. İşveren yalnızca 3 güne ilişkin rapor paramı verdi. 2 günlük daha rapor parası alacağım yok mu? (Burcu Gönlüm)
CEVAP: İş kazası ve meslek hastalığı sonucu alınan geçici iş göremezlik raporları ilk günden itibaren ödenir. Rapor parasını doğrudan SGK’ya başvurarak 5 günün karşılığı olarak alabilirsiniz. İşveren ücretinizden kesinti yapabilir fakat siz SGK’dan bu parayı alacağınız için kaybınız olmaz.

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

Tunceli'de teröristlerin kullandığı depo ve sığınak imha edildi! Özel eğitimli köpekler tespit etti

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor