• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
7 Haziran 2020 Pazar

İşe dönüşte test çalışanı rahatladır

Yeni normalle birlikte işyerine dönüşler hızlanıyor. Bu süreçte alınacak tedbirlerin yanında işe geri dönen çalışanlara test yaptırılması, hem işvereni hem de işçiyi rahatlatarak daha güvenli bir çalışma ortamı sağlar.

Geçtiğimiz hafta normalleşme süreciyle birlikte pek çok çalışan işyerlerine geri döndü. 1 Haziran itibarıyla başlayan süreç her geçen gün daha çok çalışanı kapsayacak şekilde sürüyor. Artık işyerinde yeni normalin çalışma prensiplerinin ve kaç kişinin ne kadar süre çalıştırılması gerektiği belirlenebilir durumda. Önümüzdeki haftalarda işe yeniden dönen çalışan sayısı daha da yükselecek. İşyerlerine dönüşte çalışma biçimlerinin ve işyerindeki düzenin önemli ölçüde değişmesi şart. Tehlikenin tamamen geçmemiş olması nedeniyle işyerinde koronavirüs önceki alışkanlıklar sürdürülmemeli.

GÜVENLİ ÇALIŞMA İÇİN

Alınacak tedbirlerin yanında işyeri hekiminin de görüşü alınarak çalışanların işe geri dönüşte ve periyodik aralıklarla koronavirüs testine tabi tutulması söz konusu olabilir. İşyerine dönüşte işçilere yapılacak koronavirüs testi hem işvereni hem de işçiyi rahatlatan bir unsur olacaktır. Söz konusu test eğer PCR ve antikor testi olursa çalışanın aktif olarak virüs taşıyıp taşımadığı ve koronavirüs geçirip geçirmediği tespit edilebilir. Bu sayede işçinin işyerinden ayrı kaldığı süreçte virüs bulaşışı yaşayıp yaşamadığı öğrenilebilir.

İŞYERİ HEKİMİ PLANLAR

İşe dönüşte ve periyodik olarak çalışanlara koronavirüs testi yaptırılması işyerinde çok daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturur. Bu sayede semptom göstermeyen kişilerin de tespit edilmesi söz konusu olacağı için virüs bulaşısının çok daha erken bir şekilde tespit edilmesi söz konusu olacaktır. İşverenler bu konuda gerekli planlamayı işyeri hekimleriyle birlikte yaparak takip ve tedavi sürecini kolaylaştırıp çok daha güvenli çalışma ortamı sağlayabilir. 

TOPLU KAHVE MOLASINA SON! 

Örneğin işyerinde bütün çalışanların aynı saatte yemek yemesi, ya da mola saatlerinde toplu olarak çay-kahve ikramı yapılması söz konusu olmamalı. Bunun yerine işyerine girişten, öğle arasına, işyerinden çıkıştan, su-çay-kahve teminine kadar bütün süreçler detaylı olarak planlanmalı. Çalışanlara bu yönde bilgilendirmeler net olarak yapılmalı.

TEDBİRLERİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI BELİRLİYOR

İşyerine dönüşlerle birlikte iş güvenliği uzmanlarının mesaisi artacak. İşyerinde genel tedbirlerin sağlanması, yer işaretlemeleriyle hareket alanlarının netleştirilmesi, giriş-çıkış kapılarının, çalışma ortamlarında kaç kişi bulunabileceğinin, servis-yemekhane gibi işyerinden sayılan yerlerle ilgili alınacak tedbirlerin belirlenmesi gibi pek çok faaliyet iş güvenliği uzmanları tarafından yürütülüyor. Öncelikle işyerinin havalandırılması, atık yönetimi, ortak alanların kullanımı gibi genel konulardan başlanarak yeni normal planlanmalı. Sonrasında işyerindeki çalışma alanlarında alınacak genel tedbirler belirlenmeli. Daha sonra her bir çalışan özelinde çalışma prensipleri, çalışma süresince uyulacak kurallar, örneğin kaç dakikada bir ortam havalandırması gerektiği, en az kişiyle muhatap olacak şekilde nasıl çalışılabileceği planlanmalı. 

UZAKTAN ÇALIŞMA SİSTEMİ SÜREBİLİR 

İşyerine dönüşlerin başlamış olması çok önemli. Diğer yandan bu süreçte uzaktan çalışmanın çok etkin olabildiği de görülmüş oldu. Bu nedenle işyerine gelmesi mutlak şart olmayan kişiler uzaktan çalışmaya devam ettirilebilir. Uzaktan çalışma imkanını verimli kullanan, suiistimal etmeyen, işlerini zamanında ve layığıyla yerine getiren çalışanların teşvik edilmesiyle uzaktan çalışma yaygınlaştırılabilir. Bu sayede çalışanların verimlilikleri de artmış olur. 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor