• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Aralık 2014 Salı

İşçi babaya babalık izni ve online para cezası dönemi

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı pakete göre, iş güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmaya
denetime gerek kalmaksızın para cezası kesilebilecek. Öte yandan artık işçiler de 'babalık izni' alabilecek.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin açıkladığı paketin detayları netleşiyor. Daha önce ifade ettiğimiz konu olan işçilerin de babalık izni bulunması pakette kendisine yer buldu. 2011'de yalnızca memurlar için hayata geçirilen babalık izni, işçi babalara da sağlanacak.

İZİN HAKKI 10 GÜN OLACAK

Bugün itibarıyla eşleri doğum yapan memur babalar 10 gün izin hakkı kazanıyor. Bu hak, işçiler için söz konusu değildi. Dolayısıyla işçi olan baba çocuğunun doğumuna gidebilmek için işverenden izin almak zorundaydı. Bu izni işveren mazeret izni olarak değerlendirip ücretli verebileceği gibi yıllık izin süresinden de düşebiliyordu. Yani işçi babanın yeni doğan çocuğuyla vakit geçirme ihtimali işverenin iki dudağının arasındaydı.

ENGELLİ ÇOCUK İÇİN DE İZİN

Paketteki düzenlemeye göre işçilere evlilik, eşinin doğumu veya evlat edinme ve babasının, kardeşinin ve çocuğunun ölümü halinde üç gün ücretli izin verilmesi söz konusu olacak. Diğer yandan işçilere en az yüzde 70 oranında engelli ve süreğen hastalıkları bulunan çocukları için bir yıl içerisinde toptan veya bölümler halinde ebeveynlerin yalnızca biri tarafından kullanılmak kaydıyla 10 gün ücretli izin hakkı da tanınacak.

İdari para cezaları artıyor

Hazırlanan pakette idari para cezalarının ciddi oranda artması söz konusu. Kanunun bugünkü halinde çok tehlikeli sınıftaki bir işyeri de, az tehlikeli sınıftaki bir işyeri de aynı konu hakkında eşit miktarda idari para cezası ödüyorlardı. Düzenleme sonrası idari para cezaları işyerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre artacak.

2 yıl kamu ihalesi yasağı

? Pakette özellikle madencilik sektörüne ilişkin ciddi önlemler öngörülüyor.
? İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin en ciddi yaptırım; ölümlü iş kazası yaşanmış işyerlerinde işverenlere 2 yıl kamu ihalesi verilmemesi. Hazırlanan taslakta CE standartlarına uymayan kişisel koruyucu donanım sağlama durumunda her bir çalışan için 1.000 TL idari para cezası uygulanması öngörülüyor.

3 SORU 3 CEVAP

SGK, o parayı geri isteyebilir

SORU: Babam 8 Eylül 2008’de vefat etti. 2009’da işsiz kaldım. 6 ay şşsizlik sigortası alıp 2009 sonunda yetim aylığı bağlandı. 2011’de yeniden işe başladım ve yetim aylığım devam etti. SGK geri ödeme talep ediyor. Babamın vefat tarihi borca itiraza yeterli midir? (Aysun Akı)
CEVAP: SGK çalıştığınızı tespit ettiğinde maaşı kesebilir. Aylıklar geri istenebilir.

Tekrar evlenen aylığı unutsun

SORU: Eşim 5 Ekim 2008’de vefat etti. Oğlum ve bana ölüm aylığı bağlandı. 10 ay önce tarafıma bir ihbar yapılarak oğlumun ve benim maaşımın kesildiğini ‘eşimin en son çalışmasının 4B’li olması nedeniyle ve 2008-2014 arasında ödenen maaşların geri iade etmemiz’ gerektiğini tebliğ ettiler. Ne yapmalıyım?
CEVAP: Yeniden evlendiyseniz eşten aldığınız aylık kesilir. Eskiler geri istenebilir.

'Bedelli' ayrılana tazminat yok

SORU: Bedelliye başvuracağım. 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Kıdem tazminatımı alarak işten ayrılabilir miyim? (Volkan Sert)
CEVAP: Bedelli askerlik nedeniyle işinizden ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Bir gün bile olsa birliğe gitmeyeceğiniz ve işinizden ayrı kalmanıza sebep olacak bir durum olmadığı için ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak