• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
23 Aralık 2014 Salı

Evlat edinen de evlatlık veren de borçlanma yapabilecek

SGK'dan evlat edinenlere müjde... Yeni düzenlemeyle hem evlat edinen hem de çocuğunu evlatlık verenler doğum borçlanması yapabilecek. Böylece yaşı doldurduklarında erken emekli olabilecekler.

SGK, torba kanun sonrası yayımladığı genelge ile evlatlık edinilen çocuklar için de doğum borçlanması hakkı tanıyınca, evlatlık edinen ailelerdeki kadınlar için erken emeklilik mümkün oldu. Fakat daha önce de bu köşeden pek çok kez ifade ettiğimiz gibi, doğum borçlanması emeklilik için gerekli yaş şartını düşürmez. Yani daha erken yaşta emeklilik hakkı tanımaz. Yalnızca prim ödeme gün sayısının artmasını sağlar. Fakat emeklilik için gerekli yaş şartını tamamlamış olmakla birlikte prim ödeme gün sayısı emekliliğine yetmeyen kadın sigortalılar için doğum borçlanması yapılarak emeklilik öne çekilebilir.

ASKERLİK GİBİ DEĞİL

Torba kanundan büyük beklentisi olan bir kesim de sigortalılık öncesi doğum yapmış olan kadınlardı. Sigortalı olmadan doğum yapan kadın sigortalılar bugünkü mevzuat uyarınca sigortalılık öncesi doğumlarını borçlanamıyorlar. Böyle olunca doğum borçlanması emeklilik için gerekli şartları da değiştirmiyor ve erken emeklilik hakkı tanımıyor. Askerlik borçlanmasında bu durum yok. Torba yasayla bütün sigortalılar doğum borçlanması hakkına kavuştu. Ayrıca bütün sigortalılar için doğum borçlanması hakkı 2’den 3’e çıkartıldı. Yani sigortalılık sonrası 3 çocuğu bulunan kadın sigortalıya toplam 6 yıl borçlanma hakkı sağlandı.

DOĞUM SINIRI BELİRLENDİ

SGK evlat edinmeyle doğum borçlanması yapılabilmesi için en fazla iki çocuğa müsaade ediyor. Yani bir kadın sigortalı 3 çocuk evlat edinse bile en fazla iki doğum borçlanması yapabilecek. Diğer yandan evlat edinme yoluyla doğum borçlanması yapılabilmesi için evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu var. Bunun yanında kadın sigortalılar için evlat edinmenin eşiyle birlikte veya tek başına gerçekleşmiş olması doğum borçlanması konusunda bir fark yaratmıyor.

ÜÇ YILDA % 15 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Evlatlık edinilen çocuk sayısında son 3 yılda görülen yüzde 15 artış göz önünde bulundurularak bu yönde bir adım atılmış durumda. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın istatistiklerine göre 2011 yılında evlat edinilen çocuk sayısı 11 bin 44 iken bu rakam 2014 yılında 13 bin 372’ye yükselmiş. SGK’nın yayımladığı genelgeye göre evlat edinilen çocuğun hem annesi hem de evlat edinen kadın sigortalı doğum borçlanması yapabilecek. Fakat bu haktan yararlanabilmek için her iki kadının da doğum öncesi ve evlatlık edinme öncesinde sigortalılığının bulunması esas.

2 yıllık süreyi paylaşacaklar

Doğum borçlanmasında her bir çocuk için tanınan 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra çocuğun iki yaşına geldiği tarihe kadar ise evlat edinen kadın sigortalı tarafından kullanılabilecek. Örneğin evlat edinilecek çocuk 15.01.1992 tarihinde dünyaya gelmiş ve 07.06.1993 tarihinde evlatlık olarak verilmişse, bu çocuk için doğumu yapan anne 15.01.1992 ila 07.06.1993 tarihleri arasındaki 16 ay 22 günü, evlat edinen anne ise evlat edindiği tarihten itibaren çocuğun iki yaşına bastığı kadarki dönemi yani 7 ay 8 günü borçlanabilecektir.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak