• $9,5016
  • €11,0499
  • 548.951
  • 1519.25
10 Nisan 2015 Cuma

Esnaf, emeklilikte daha yüksek maaş alabilir

STAJ EMEKLİLİĞİNİZİ ETKİLEMEZ, 47 YAŞI BEKLEMELİSİNİZ

SORU: Doğum tarihim 02.05.1972 ve prim günüm 6.300. İlk işe giriş tarihine göre 02.05.2015'te emekli olmam gerekiyor. İlk SGK giriş tarihim 15.12.1986. Meslek lisesindeyken staj yapmıştım. 1986 yılında öğrenci olduğumdan dolayı ücretin yüzde 30'u kadar ödenmiştir, bu arada stajımı kamu kurumunda yapmıştım. SGK'ya verdiğim dilekçeye stajyer olduğumdan dolayı ilk işe giriş tarihi olarak daha sonraki işe başlama tarihim olan 01.07.1990 tarihinin baz alındığı, 2019 yılında emekli olabileceğime dair yanıt gönderdi. Ne yapmam gerekli, işe giriş bildirgesinin kabulü için sizce dava açmalı mıyım? (Safiye İsanç)

Yargıya taşımaya gerek yok

CEVAP: Staj süresince stajyer adına yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına prim yatar. Yani stajyer yalnızca iş kazası meslek hastalığı ve hastalık durumlarında SGK’dan hizmet alabilir. Malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarına prim yatırılmadığı için staj girişi emeklilik için giriş olarak sayılmaz. Sizin durumunuzda staj yaptığınız kurum muhtemelen yanlış bir prim ödemesi gerçekleştirmiş ve sizin adınıza bir ay uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemiş. Bu yanlışlık sizin staj girişinizi emeklilik için başlangıç haline getirmez. Bu nedenle 2019 yılında, 47 yaşınızda emekli olabilirsiniz. Bu açıdan konuyu yargıya taşımanız da herhangi bir sonuç doğurmayacaktır.

12 aydan fazla borç

Bu düzenleme yalnızca 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunan Bağ – Kur’luları kapsıyor. Düzenleme Meclise geldiğinde 24 ay ve üzeri borcu olanlara yönelik hüküm vardı. Fakat 12 ayın altında borcu olanların bu haktan yararlanması mümkün değil.

MECLİS'TEN geçen torba kanun çalışma hayatında pek çok yeni düzenlemeyi hayata geçirdi. Bağ-Kur’luların prim borçlarını sildirme hakkı da bunlardan biri. Düzenleme sonrası Bağ – Kur’lular hem prim borçlarından kurtulabilecekler, hem emekli olmak için gerekli primi ödeyip kalan borçlarını sildirebilecekler.

BAĞ-KURLU SAYISI 3 MİLYON

SGK’nın Aralık 2014 istatistiklerine göre 2 milyon 943 bin 837 kişi 4/b statüsünde sigortalı. Yani neredeyse 3 milyon kişi kendi primini kendisi ödüyor. Bu durumdaki kişilerin 2015 yılı ilk altı ayı itibarıyla en düşük prim miktarı olan 414 TL’yi ödemesi bazı aylar çok zor olabiliyor. Bağ-Kur’lu bir kişinin emekli olabilmesi için prim borcu bulunmama şartı var.Dolayısıyla emekli olabilmek için gerekli şartları sağlayan bir kişi SGK’ya başvurduğunda prim ödemesi yeterli olmasına rağmen emekli olamayabilir. Emekli olmasına yetecek kadar primi ödedikten sonra kendi işini yapmaya devam eden ve prim ödeyemeyen bir kişi prim borcu bulunması nedeniyle emekli olamaz. Bu düzenleme sonrası bu durumdaki kişiler için emeklilik yolu açılacak. Emekli olurken son 1.261 günün büyük önemi var. 15 yıl Bağ – Kur’lu olan bir kişi emekli olmasına 1.261 gün kala SSK’lı olursa SSK’lı olarak emekli olabilir. Prim borcu silinen bir kişinin emekliliğine 1.261 günden fazla kalmış olması halinde kendi dükkânını kapatıp başka bir işyerinde 4/a’lı olması halinde SSK’lı olarak emekli olabilmesinin de önü açılmış olacak. Dolayısıyla Bağ – Kur’lular bu düzenleme sonrası 4/a’lı statüsünde emekli olup daha fazla emekli aylığı alabilecekler.

Sağlık için 60 gün şartı

Bağ-Kur’luların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması şartı var. Bu düzenleme sonrası prim borcu silinecek kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek.

Ölüm aylığı da mümkün

Kendi primini ödeyen Bağ – Kur’luların ölümü halinde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için de Bağ-Kur’lunun prim borcu bulunmaması şart. 1.800 gün prim ödemesi bulunan yani geride kalanlara ölüm aylığı bağlanması için yeterli primi ödemiş kişiler borç sildirme hakkından yararlanabilirler. Sildirip ileride yeniden borçlanabilirler.

Nasıl hak kazanacak?

Örneğin emekli olabilmek için 10 ayı kalan bir Bağ – Kur’lu 24 aydır prim ödeyememiş ise, SGK’nın konuyla ilgili tebliği yayımladığı tarihten itibaren bu borcun 10 ayını ödeyip, kalan 14 ayını sildirerek emekli olabilecek. Bu doğrultuda bu kişinin prim ödemesi gerekmeyecek ve 14 aylık sigortalılık süresi de böylece silinecek.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu