• $17,8495
  • €18,4536
  • 1027.95
  • 2829.58
22 Mart 2015 Pazar

Eksik yatan SGK primleri emekli maaşını düşürür

Soru: Türkiye'de birçok çalışan gibi benim de SGK primim aldığım ücretten yatırılmıyor. 2.500 TL ücretle çalışırken 1.100 TL civarı prim ödemesi yapılıyor. Sorum; bu emekli olunca maaşa ne kadar yansır ve işimizden olmadan bunu nasıl düzeltiriz? Çünkü ilk şikayette işimden olacağımı biliyorum. (İbrahim Kahraman)

Cevap: Primlerin gerçek ücret üzerinden yatmaması hem çalışırken, hem emekli olunduğunda çok büyük bir problemdir. Çalışırken rapor almanız halinde size ödenecek geçici iş göremezlik geliri çok düşük olacaktır. Malul olacak bir rahatsızlığınız olursa yine düşük malullük aylığı alacaksınız. Emekli olduğunuzda da gerçek ücretiniz üzerinden değil asgari ücret üzerinden emekli aylığı bağlanacaktır. Bu nedenle kaybınız her halükarda yüksektir. Sizin durumunuzda emekli aylığınız da ortalama yüzde 30 oranında fark yaşanır. ALO 170 hattına isimsiz de şikayet bırakmanız mümkün. Bu yolu deneyerek hakkınızın elinizden alınmasını engelleyebilirsiniz.

Borçlanmada büyük fark çıkmaz

Soru: 01.02.1966 doğumluyum. lk prim yatırıldığı yıl Mart 1989. 9 aylık askerlik süremi borçlanmak süretiyle Şubat 2016'da, 50 yaşında emekliliğe hak kazanıyorum. 9 aylık askerlik süremi en yüksek veya en düşük ücretten yatırmam maaşımı etkiler mi? (Şükrü Şenol)
Cevap: Borçlanmayla ilk kez sigortalı olduğunuz tarihi geriye çekmiş olacaksınız. Hem 2000 öncesi, hem 2000-2008 arası ve hem de 2008 sonrası çalışmalarınız olduğu için aylık bağlama oranı farklı olan her üç dönem için de emekli aylığınız hesaplanacak. 2000 öncesi dönemde ödediğiniz primlerin yüksek olması bu açıdan emekli aylığınızın artmasına neden olur. Ancak 9 aylık süreç emekli aylığınızda büyük fark yaratmaz.

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN
emeklilik@aksam.com.tr

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım