• $16,7718
  • €17,4491
  • 972.76
  • 2443.77
31 Mayıs 2020 Pazar

Denetmenler kısa çalışma incelemesinde de devrede

Sahte sigortalılık tespitinde kritik rol oynayan sosyal güvenlik denetmenleri, konronavirüs sürecinde de kısa çalışma kapsamında İŞKUR’a destek oluyor. Böylece başvuruların değerlendirme süreci de hızlandırılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtdışı istihdam konusunda uzun yıllardır kapsamlı ve etkin bir mücadele yürütüyor. Yürütülen bu mücadele sonucunda kayıtdışı istihdam konusunda çok önemli başarılar sağlandı. Ayrıca sosyal güvenlik sisteminden haksız yere aylık alanların tespitinin sağlanması, ölen kişilerin aylıklarının çekilmeye devam edilmesi gibi usulsüzlükler de engellendi. Sahada pek çok şikâyetin takibini yapan, sahte sigortalılık, boşandığı eşiyle birlikte yaşayan kişilerin tespiti gibi zor ve zaman zaman oldukça riskli faaliyetleri yürüten sosyal güvenlik denetmenleri bu etkin mücadelenin sürebilmesi için grup başkanlığı altında örgütlenme talep ediyor.

HER ALANDA GÖREV

Sosyal güvenlik denetmenleri sahte işyeri, sahte sigortalı incelemeleri yapmakta, boşandığı eşiyle birlikte yaşayan eşlerin soruşturmasını gerçekleştirip, ölüm aylığı alacak kişilerin gelir durumunun tespit edilmesi için gerekli incelemeleri yapıyor. İnşaatlardaki ikmal durumunu, asgari işçilik tespitini yapıp, iş kazalarındaki kusur oranının tespit edilmesi için gerekli incelemeleri gerçekleştiriyor, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin rutin denetimlerini yürütüyor. Yani aslında sosyal güvenlik sisteminde incelemeye dayalı faaliyetlerin neredeyse tamamında denetmenler görev alıyor.

SAHTE SİGORTA TESPİTİ

Denetmenlerin belki de en kritik faaliyeti sahte sigortalı ve sahte işyeri tespiti. Son dönemde özellikle yurtdışı borçlanmasındaki şartların ağırlaşması sonrası sahte işyeri ve sahte sigortalı olayları artış gösterdi. Borçlanma yerine bir yerden kendini sigortalı gösterme oranı çok arttı. İşte bu gibi durumlarda denetmenler vasıtasıyla yapılan inceleme ve denetimlerle sahte işyerleri tespit ediliyor, sahte sigortalıların hizmetleri iptal ediliyor. 

KORONAVİRÜSLE İHTİYAÇ ARTTI

Son olarak koronavirüs nedeniyle yapılan kısa çalışma başvurularının değerlendirilmesinde İŞKUR’a destek olmak üzere sosyal güvenlik denetmenleri görevlendirildi. Bu süreçte hızlıca tamamlanması gereken başvuruların incelenmesinde denetmenler önemli bir görev üstlendi. Bu sayede kısa çalışma ödenekleri ödenebildi, İŞKUR’un artan faaliyetleri nedeniyle doğan personel ihtiyacı denetmenler sayesinde kapatıldı. Denetmenler 81 ilde il veya ilçe müdürlüklerine bağlı bir yapılanma içerisinde görev yapıyorlar. Bu yapı da ne yazık ki etkinliği azaltıyor. Bu nedenle sosyal güvenlik denetmenleri grup başkanlıkları altında örgütlenme yapılmasını talep ediyorlar. 

GRUP BAŞKANLIĞI STANDART GETİRİR

Denetimlerin grup başkanlıkları altında örgütlenmeleri olumlu etki doğuracaktır. Halen iş ve sosyal güvenlik müfettişliğinde söz konusu olan yapılanma sayesinde uygulama farklılıkları en düşük seviyeye çekilmiş durumda. Sosyal güvenlik denetmenlerinin de benzer bir yapıda örgütlenmesi sağlanırsa uygulamadaki farklılıklar en düşük seviyeye inecektir. Ayrıca denetmenlerin özlük haklarında da iyileştirme sağlanması çok önemli. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı