• $17,2262
  • €17,6287
  • 964.347
  • 2408.15
27 Mart 2015 Cuma

Çalışmayan için tek yöntem isteğe bağlı sigortalılık

Soru: İlk kez 18 yaşımda ,15 Temmuz 1993'te sigorta girişim oldu. Çalışmayan bir kişi kendi sigortasını nasıl yatırabilir? Bu soruyu araştırdıgımda ,geriye dönük sadece askerlik ve yurtdışı çalışma dönemi ödenebiliyormuş, (yurtdışında çalışmadım ama 6 ay öğrenci olarak bulundum) yurtdışında eğitimle geçen sürede geçmişe dönük ödenebilir mi? Bir tanıdığımın firmasında SGK'dan kendi primimi ödeyebilirim, o da sanırım aylık 430 TL, bir de EK 5 tarım formu var, burdada 170 TL civarında bir prim var, daha erken emekli olunabiliyor ama maaş da az pirim ödendiği için az oluyor diye biliyorum. Benim şu anda 1.500 gün ödenmiş sigortam var, sanırım 12 yıl daha ödemem gerekiyor. Eğer iş bulamazsam kendi primimi ödemek için hangi yolu seçmem benim için daha iyi olur? SGK, isteğe bağlı ya da Ek 5 tarım... Bunlar dışında kendi sigortamı yatırabileceğim bir yol var mı? (Ahmet K. Sarı)

Cevap: Geçmişte çalışılmamış günlere dönük olarak prim ödenmesi gibi bir durum sosyal güvenlik sisteminde mümkün değil. Diğer yandan erkek sigortalıların yurtdışı borçlanması yapabilmesi için çalıştıklarını veya çalışma sürelerinden sonraki işsizlik sürelerini belgelendirmeleri gerekiyor. Bu nedenle eğitim gördüğünüz süreleri borçlanma hakkınız bulunmuyor. Çalışmadan sigortalı olmak konusunda tek yol isteğe bağlı sigortalılıktır. Bir tanıdığınızın yanında adınıza prim yatırılması durumu SGK tarafından fark edilirse sigortalılığınız iptal olur. Tarım sigortalılığının da gerçek olmadığı ortaya çıktığında aynı sonuç doğar. Bu nedenle iş bulamamanız halinde isteğe bağlı sigortalı olmanız gerekir.

Emekli olabilmek için 50 yaşını beklemelisiniz

Soru: Benim sigorta girişim 1.12.1986. Doğum tarihim 1.12.1968. Ne zaman emekli olurum? Toplamda 7.900 prim günüm var, emekli olduğumda ne kadar maaş alirim? Şimdi aylık kazancım 1.215 TL'den gösteriliyor. Eski çalıştığım yerde Aralık 2013'ten Ağustos 2014'e kadar aylık kazanç 2.100 TL'den gösteriliyordu. Şu an 1.215 aylık kazanç ya-
tırılıyor. (Mustafa Mutluay)
Cevap: Emekli olabilmek için toplam 5.375 gün prim gün sayısı, 25 yıl sigortalılık ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 01.12.2018 tarihinde 50 yaşınızda emekli olabileceksiniz. Emekli maaşınız hakkında bir şey söyleyebilmemiz için adınıza yatmış bütün primler hakkında bilgimiz olması gerekir.

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN

emeklilik@aksam.com.tr

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı