• $32,5939
  • €34,8815
  • 2506.39
  • 9678.71
22 Şubat 2024 Perşembe

Milleti aptal yerine koymak

PKK uzantısı DEM Parti'nin kâğıt üzerinde aday çıkarmasının aslında CHP ile yürütülen ittifak stratejisinin bir parçası olduğunu bu köşede yazmış, çeşitli mecralarda da dile getirmiştim. Kâğıt üzerinde adaylar göstererek hem kendi seçmeninin büyük çoğunluğunu seçimlere asılmadan CHP adaylarına yönlendireceklerini hem de daha fazla oy alabilecekleri Başak Demirtaş gibi adaylar varken daha az oy alacakları adayları göstermelerinin de bunun işareti olduğunu ifade etmiştim.

Hatta muhafazakâr çevrelerden pek çok arkadaşımız da bu tür yorumları abartılı bulmuş, DEM Parti'nin aday çıkarmasının CHP'ye oy kaybettireceğinden dolayı olumlu bir şey olduğunu söyleyerek bu durumu bir nevi memnuniyetle karşılamıştı.

Hâlbuki durum pek tabii ki böyle değildi. Böyle olmadığı da sonraki günlerde İstanbul ve Mersin'deki bazı ilçe belediyelerinin DEM Parti'ye ittifak kapsamında teslim edilişinde daha da iyi görüldü.

Ama özellikle adaylıkları haftalar öncesinden belli olan isimlerin seçim takviminin son gününün son dakikasında adaylık başvurularını teslim etmiş olmaları konuyu daha da açığa çıkardığı gibi tuhaf bir tiyatral noktaya da götürdü.

Muhtemelen geç kalındığı gerekçesiyle kasten başvurunun reddedilmesi için başvuruyu geciktiren bu sözde parti gerek "bakın seçime katılmamıza müsaade etmiyorlar" diyerek buradan zorlama bir mağduriyet doğuracak gerek de bu mağduriyeti gerekçe göstererek "mecburen" CHP adayını desteklediklerini açıklayacaklardı.

Neticede normal bir partiden bahsetmiyoruz. Parti olup olmadığı bile tartışmalı olan böyle bir terör örgütü uzantısından böyle anormallikler beklenmeli.

Peki, neden bu kadar tuhaf, karmaşık yöntemlerle CHP ile dolaylı ve gizli yollardan ittifak yapılırken bu ittifak açık yapılmıyor?

Çünkü bu PKK uzantısı ile ittifak yapmanın sandıkta bir faturası var.

Türkiye'nin milliyetçi muhafazakâr çoğunluğu her ne ekonomik sorun yaşarsa yaşasın söz konusu millî güvenlik olduğunda vatansever bir duruşla PKK'nın partisiyle ittifak yapanlara sandıkta büyük bir ders veriyor. 2023 seçimlerinde de bu görülmüştü.

İşte bu nedenle DEM Parti'ye kâğıt üzerinde aday çıkarttırarak hem milliyetçi muhafazakâr seçmenin CHP adaylarına oy vermesinin önündeki bariyerleri kaldırıyor hem de zaten DEM Parti kendi seçmenini CHP'ye çeşitli şekillerde yönlendireceği anlaşılıyor. Bunu da bizzat geçtiğimiz hafta Kandil'den gelen talimatlarla yapacağı için CHP adaylarına oy verecek DEM Parti seçmeninden önemli bir fire yaşanmayacağını düşünüyor.

Sonuç olarak aslında hepimizin gözleri önünde adına ittifak denmeyen, "kent uzlaşısı" gibi sözlerle ve göstermelik adaylarla ambalajlanmaya çalışılan bu ittifak CHP ve DEM Parti arasında kuruluyor. Milletin gözleri önünde fakat milleti de aptal yerine koyarcasına tuhaf yöntemlerle bu yapılıyor. Türk milletinin ferasetini de zekâsını da küçük görerek aslında ne kadar büyük bir hata yapıldığı (belli ki) fark edilemiyor.

Ama tabii bu incelikle düşünüldüğü belli olan stratejinin sahada ne kadar karşılığı olur? Seçmen ve toplum böyle kolay yönlendirilebilir mi? Bu sorulara cevap vermek de bu stratejiyi uygulamak da kolay değil.

Neticeyi 31 Mart'ta göreceğiz.

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!