• $33,0657
  • €36,1868
  • 2615.95
  • 11139.5
29 Ağustos 2022 Pazartesi

Hırsızın hiç mi kabahati yok?

Batı sömürgeciliğinin Batı-dışı toplumları; özellikle de Müslüman Türkleri tasvir biçimlerine baktığımızda birtakım nefret dolu kodlama biçimleriyle karşılaşırız. Müslüman Türk kadınlarını hem fiziksel hem de psikolojik olarak aşağılanırken; Müslüman Türk erkekleri de çirkin, sahtekâr, yobaz ve sapık olarak resmedilir. Edebiyat eserlerinden harem tasvirlerine kadar Batı'nın Müslüman Türklere yönelik istilacı, sömürgeci ve katliamcı faaliyetleri böyle meşrulaştırılmaya çalışılır.

200 yıldır Batı sömürgeciliğinin kültürel hegemonyasının Türkiye'deki uzantısı olan, efendi-köle ilişkisi kurduğu 'yerli' kültürel, bürokratik, siyasî ve hatta askerî unsurlara da bu İslam ve Türk düşmanı söylem ve zihniyet sirayet etmiş; Türk milletinin dinine, kültürüne, değerlerine, tarihine ve kimliğine savaş açmışlardır.

Bunun örneklerini de mizahta, romanda ve Yeşilçam'daki dindar tiplemelerinde görmek mümkündür.

Son günlerde çaptan düşmüş 2. sınıf bir popçunun yeniden prim yapmak için İmam-Hatip mezunlarına yönelik nefret suçu işlemesi tartışılıyor. Elbette İmam-Hatiplerin belirli bir okuldan ziyade Türkiye'deki Müslüman dindarlığın en önemli sembollerinden biri olduğu için hedef seçildiğini söylemeye gerek yok. Bu arada yanlış okumadınız, prim yapmak için nefret suçu işlenen bir kültürel hegemonya gerçeğimiz var. Nasıl mı işliyor bu mekanizma? İslam'a hakaret eden, Müslüman erkeklere "sapık, tecavüzcü vs." diyen, başörtülü kadınlara hâkim, psikolog olmanın yasaklanması gerektiğini açıkça söyleyen, terör örgütü uzantılarıyla söylem birliği yapan, darbecilik yapan, Türk milletine "soykırımcı" diyerek Türk düşmanlığı yapanlar itibarsızlaşmıyor, kamusal alanda izole edilmiyor, kariyerleri zarar görmüyor tam tersine pek çok biçimde ödüllendiriliyor.

Ama İslam ve Türk karşıtı nefret suçları işleyenler ödüllendirilirken, popülariteleri ve reklam gelirleri artarken, bazı etnik ve mezhepsel grupları hedef alan nefret söylemi örneklerinde bu durum yaşanmıyor. Kariyeri, itibarı (haklı olarak) bitirilmiş pek çok isim hafızalarda.

Türk ve (Sünnî) İslam karşıtı nefret söylemleri sarf edenler ise ulusal- uluslararası pek çok mecrada ödüllendiriliyor. Türkiye'nin birçok muhalif siyasî partisinden, onların tabanlarından, kültürel ve ekonomik 'network'lerinden destek görüyor. Yetmiyor, ABD Dışişleri Bakanlığı da kendi kültürel unsurlarını sahipsiz bırakmıyor, Türkiye'ye yönelik tehditkâr açıklamalar yapabiliyor.

Bu nefret suçuna kayıtsız kalan kesimler ve siyasal temsilcileri tutuklamaya büyük tepki gösterip bu suçu işleyen kişinin arkasında kenetleniverdi. Sadece tutuklama ile sınırlı bir gündem dayatıldı ve nefret suçu unutturuldu. Cürüm değil ceza konuşulur hâle geldi.

Daha da enteresan bir durum gelişti. Muhafazakâr kesimlerin önemli bir kısmı da bu tutuklamaya yoğun bir şekilde tepki gösterdi. "Tutuklayıp kahramanlaştırmayın" diye siyasal stratejiye dair eleştiri getirenler çoğunluktayken bir kısmı da açık bir şekilde bu nefret söylemini mazur, meşru ve normal görme anlamına gelecek birtakım açıklamalarla tıpkı 2 sene önce eli kanlı bir teröristin eşine Twitter'dan (her birimize günde binlerce kez edildiği türden) bir hakaret edildiğinde özür dileme kuyruğuna girenlerin özgüvensizliğiyle tartışmaya girdiler. "Tutuklayarak benim eleştiri hakkımı elimden alıyorsunuz" diyenler de meselenin hegemonya dışında, eşitler arası bir karşılıklı tartışma olduğunu sanıyordu. Hâlbuki Müslümanlara hakaret etmek mevcut hegemonik düzende sıradan görülüyor ve ödüllendiriliyor.

Hukuki tartışmaya hukukçu olmadığım için girmeyeceğim ama şu kadarını teorik düzeyde söyleyebilirim: Hukuk "aman zanlı kahramanlaşmasın" diyerek herhangi bir zanlıya ceza vermemezlik yapamaz. Dahası tutuklama gündemine hapsolmuş muhafazakâr yorumcuların artık şunu düşünmesinin zamanı gelmedi mi: Neden Müslümanlara, dindarlara hakaret edenlerin, nefret söylemi sarf edenlerin arkasında koca koca yabancı devletler, siyasî partiler, büyük sermaye ve kültürel elitler kenetleniyorken bu kesimlerden hiç kimse Müslümanlara yönelik nefret suçlarına tepki göstermiyor? Neden teröristin eşine bireysel bir hakaret edildiğinde kimse tutuklamayı gereksiz görmezken şimdi herkes bu popçuyla ilgili tutuklamadan dolayı özür dileme kuyruğuna giriyor? Tutuklamayı eleştirmekten Türkiye'deki İslam karşıtı söylemsel iktidarı konuşamayanlar başlıktaki Nasreddin Hoca fıkrasına dönüştüklerinin farkında mı?

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)