• $32,1748
  • €34,9773
  • 2504.67
  • 10895.3
22 Mayıs 2023 Pazartesi

Artık çok oldunuz!

"Hoşça vakit geçirelim diye tiyatro oyunlarınıza, konserlerinize geldik, Batılı muadillerinizle kıyaslanınca vasatın altında kalan gösterilerinizde üstümüze siyasi ajandanızı boca ettiniz, seyircinizi ayrıştırdınız, bizi geldiğimize pişman ettiniz, efendiliğimizden sessiz kaldık.

Bayramda seyranda akraba, arkadaş diye sizi saydık, evinize geldik, hangi partinin seçmeni olduğumuzu bile bile bizi incitmek pahasına, oy verdiğimiz adamı ve seçmenini tahkir ettiniz, tatsızlık çıkmasın diye alttan aldık, 'efendilik bizde kalsın' dedik, kırgın kalktık koltuklardan.

Ama bu sefer çok oldunuz. Depremzede kardeşlerimize -güya-yaptığınız iki kuruş yardımın hesabını sormayacak, partinize oy vermedikleri için onlara 'geberin, boğulun, bir daha öldük desek bir damla su yok' demeyecektiniz. İşte buna susmayacağız."

Bu satırlar Gülsüm Sultan Twitter hesabında paylaşıldı. Artık insanlığın sınırlarının aşıldığı, sabırların zorlandığı bir anda ortaya çıkmış bir tepkiydi.

Yeşilçam'dan üniversitelere; edebiyattan medya ve siyasete kadar bir asırdan fazla süredir bu ülkenin toplumsal ana omurgasını oluşturan milliyetçi, muhafazakâr, dindar insanlara yapılan hakaretlerin, aşağılamaların, ötekileştirmenin haddi hesabı yok. Türkiye'deki Batı uzantısı mandacı, Batıcı kültürel hegemonyanın ana karakteristiğini Türk ve İslam karşıtlığının oluşturduğunu bu köşede çok yazdım. Bu hegemonya ile bağlantılı siyasal, akademik, kültürel unsurların da milliyetçi ve muhafazakâr kitlelere olan düşmanlığının temelinde de bu kitlelerin Türk ve İslam kimliğini gururla sahiplenmesi yatıyor.

Bu ülkenin başörtülü kadınlarına en temel insan hakları olan eğitim, çalışma ve seçilme haklarını çok gören bu "yerli" görünümlü Batı işbirlikçilerinin siyasi ve kültürel uzantılarının söz konusu PKK'lı teröristler olduğunda ise onlarla nasıl bir gönül birliği yaptıklarını, nasıl ittifaklar kurduklarını hep birlikte gördük. 15 Temmuz gecesi FETÖ'cüler darbe yaparken nasıl ellerini ovuşturarak izlediklerini de...

Bu nefret rejimi maalesef sadece siyasal veya kültürel elitler düzeyinde de kalmadı, kalmıyor. Bu zihniyetin maalesef gündelik hayatın her alanında karşımıza çıkan canlı organizmaları da mevcut. Kamusal alanda kustukları her türlü nefreti; baştan aşağı cehalete ve yalanlara dayanan bilgisizlikleriyle nasıl insanları taciz ettiklerini hepimiz biliyoruz. Uçakta, vapurda, metroda, üniversite kantininde sarf ettikleri o bayağı nefret söylemine, kendilerinden farklı olana yönelik ucuz saldırılara şahit oluyoruz. Sosyal medya da bu kin ve nefreti saçmak için bir araca dönüştürülmüş durumda.

Bütün bunlar yaşanırken milliyetçi ve muhafazakâr kesimin efendilikten, nezaketten çoğunlukla bununla muhatap olmak istemediğini de biliyoruz. Keşke cevapsız bırakılmasalar. Bunda benim defalara bahsettiğim kültürel hegemonya meselesinin yarattığı bir özgüven probleminin de etkisi var elbette. Biraz da bunlardan cesaret alıp meydanı boş bulmuş gibi saldırganlaştıkları da malum.

Kuşkusuz tüm muhalif kesimleri kastetmediğim ortada. Lâkin muhalif kesimler de "Siz ne yapıyorsunuz? Ayıp değil mi?" diye içlerindeki üslupsuzlara tepki göstermiyor.

O kadar ki bu nefret rejiminden payını en son Muharrem İnce bile aldı.

Bütün bu nefret söylemi en çok da Gezi'den beri daha da yaygınlaşmış durumda. Ama 14 Mayıs'tan sonra bu kin ve nefretin depremzedelere yönelmesi artık bardağı taşıran son damla oldu. Binlerce kişinin sosyal medyada, daha fazlasının sokaklarda nefret söylemiyle depremzedelere siyasi tercihlerinden dolayı saldırmalarına karşı artık kimse suskun kalamaz. Bu insanlık düşmanlarının yardım falan yapma ihtimallerinin olmadığı da belli ama kaç kuruşluk yardım yapmışlarsa bir kampanya yapıp paralarını hep beraber verelim. Medeniyetten ve insanlıktan nasibini almamışlara bu kavramları hatırlatmanın zamanı artık geldi. Zira artık çok oldular!

<p>Kadıköy'de ağızlıksız gezdirilen Pitbull cinsi köpek, sokak kedisine saldırdı. Kedi uzun çabalar

Kadıköy'de Pitbull dehşeti

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)