• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Eylül 2021 Perşembe

30 yılda ne değişti?

Bundan tam 1 sene öncesi... O 'büyük gün' gelip çatmıştı. 30 yıl önce yapılanların hesabı sorulacak; 30 yıl devam eden zulme dur denilecekti.

1000 küsur yıldır bu toprakların söz sahibi olanların son sözlerini söyleme vakti gelmişti.

30 yıldır tam da o gün beklenmişti.

30 yıl önce ne mi olmuştu?

Rusların o kanlı, baskıcı ve ilkel Sovyet Rejimi'nin işgalinin sona erdiği, Azerbaycan'ın hürriyete kavuştuğu günlerde katliamlar yapılmış, Ermeniler Rusya'nın desteğinden cesaret alarak Karabağ'ı işgal etmişlerdi.

Azerbaycan Türklüğü pek çok acılar çekmiş, topraklarının 5'te biri işgal edilmiş, 1 milyona yakın insan evlerinden yurtlarından olmuştu. 30 yıllık bu acı ve zulüm büyük bir karamsarlık da yaratmıştı. Sanki artık Karabağ geri alınamaz, arkasına büyük güçlerin desteğini almış Ermenistan yenilgiye uğratılamazmış gibi bir his yer yer oluşmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz yıl Ermeniler yine o alışılagelmiş şımarıklıkları ve hak edilmemiş özgüvenleriyle Azerbaycan'a saldırdı.

Fakat bu kez karşılarında eski Azerbaycan yoktu.

Azerbaycan eski Azerbaycan değil

1. Karabağ Savaşı sırasında henüz devlet teşkilatlanmasını, ordusunu oluşturmaya çalışan bir Azerbaycan vardı. Zengin enerji kaynaklarını henüz tam kullanamadan, ekonomik, siyasî ve toplumsal omurgasını henüz tam güçlendiremeden gerçekleşen bu savaşta şartlar çok eşitsizdi.

Ama aradan uzun yıllar geçti. Azerbaycan akıllı ekonomik yatırımlarıyla ve enerji kaynaklarını doğru kullanarak önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. O eski Azerbaycan'ın yerinde artık refah seviyesi yükselmiş, temel altyapı yatırımları yapmış, genç ve eğitimli bir nüfusa sahip bir ülke bulunuyordu.

Dahası artık ordusunu da hem eğitim hem teşkilatlanma hem de silah bakımından güçlendirmiş bir Azerbaycan vardı.

Toplumsal özgüveni ve millî bilinci yüksek bir Azerbaycan Türklüğü; gücü halkından alan, geçmişini unutmamış, o 'büyük gün'ün gelmesini bekleyen bir Azerbaycan devleti ve lideri de vardı.

Türkiye eski Türkiye değil

1. Karabağ Savaşı sırasında kendi iç sorunlarına, darbe sonrası istikrarsızlıklarına, ekonomik krizlere, terör örgütlerinin yoğun saldırılarına ve hükümet krizlerine gömülmüş bir Türkiye vardı.

Seçilmiş hükümetler muktedir olamıyor, Türkiye Soğuk Savaş döneminde oluşmuş dış bağımlılık zincirlerini kırmakta zorlanıyor; bu zincirleri kırma girişiminde ya askerî darbelerle ya da terörizmle sabote ediliyordu.

1. Karabağ Savaşı'nda bu şartlarda, tüm iyi niyetli çabalara rağmen Türkiye Azerbaycan'a yeterli desteği verememiş; kendi beka problemleriyle uğraşmaktan, sürekli içeriden dışarıdan yıpratılmaktan ve en önemlisi Türkiye'yi bölgeden ve Türk dünyasından koparmaya niyetli Batıcı odakların sivil ve askeri bürokraside etkili olmasından dolayı ne tarihine ne de iddiasına yakışmayacak bir zayıflıkta kalmıştı.

Türkiye önce Batı'yla olan bağımlılık zincirlerini, daha sonra ise içerideki uzantıları olan darbecileri ve terör örgütlerini eze eze kırıp attı. Sonrasında Selçuk Bayraktar gibi tarihe geçecek aktörlerin emeğiyle savunma sanayiinde yaptığı devrim ve devletin (başta ordunun) içindeki gayrı-millî unsurların temizlenmesiyle artık Libya'dan Doğu Akdeniz'e, Balkanlar'dan Kafkaslar'a kadar uzanan bölgesinde gerçek bir lidere dönüştü.

Artık kardeş Azerbaycan'ın zor gününde yanında olmasının önünde bir engel kalmamıştı ve Türkiye millî savunma sanayi teknolojisini Azerbaycan için seferber etti.

Dünya savaş konseptini değiştiren SİHA'lar Ermenistan Ordusu'nu perişan edip bozguna uğratırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tam da 100 yıl önce o İmparatorluğumuzun en zor zamanında, yedi düvelle savaşırken Azerbaycan'ı kurtaran Enver Paşa ve Nuri Paşa'nın mirasına yakışır bir liderlikle Azerbaycan'ın yanında oldu.

Neticede kazanılan zafer tarihe altın harflerle yazılırken, büyük özgüven sorunu yaşayan Türk dünyasına da büyük bir cesaret kaynağı oldu.

Kahramanlarımıza minnet, şehitlerimize rahmetle...

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!