• $32,5923
  • €34,8477
  • 2440
  • 9645.02
6 Aralık 2011 Salı

9 Aralık'ta 'demokrasi kültürümüz' hakim karşısında...

Türkiye'nin siyasi tarihinin despotik dönemlerini, zindanlarda çürüttüğü, darağacına gönderdiği, hayata dönüş operasyonuyla yaktığı ama popülist tabirle asla 'yüzleşmediği' gençlerin üzerinden okumak zihni dinçleştirir.
Ve o zaman bu trajik/hazin sürekliliğin bir tarihsel garabet gibi geleceğe iletildiğini ve 40 yıl öncesinin sıkıyönetim mahkemesi 'ezberiyle' 30 yıl sonra bile gençlerini cezaevlerine tıkan ve lanetleyen bir ülke olacağımızdan zırnık kadar şüphe duymayız.
Geçmişin 'ifade özgürlüğü düşmanı' zorba ceza yasaları, adları değiştirilse de 'özü ve zihniyetini' Terörle Mücadele Yasası'nda olduğu gibi muhafaza etmektedir...
Üstelik 12 Eylül'ün tadilatlı anayasasında yer alan hak ve özgürlükleri bile yere çakan 'gücüyle' siyasi alanı 'muhalifsizleştirme' işlevini yerine getirmekte...
9 Aralık'ta Ankara Adliyesi'ndeki 11'i üniversite öğrencisi 27 kişinin yargılanacağı Hopa davası 'ifade özgürlüğünü' kurumsallaştırmayan, buna karşılık 'muhalif gençleri temizleme' ve ehlileştirme kültürünün diyarı Türkiye için 'demokrasiyi' hazmedip etmediğini gösterecek bir gün olacak...
Özel Yetkili Mahkemelerin, geçmişin DGM nizamından farksız 'kanaatleri' arasına kıstırılan ODTÜ'lü Demet Yılan, Ömür Çağdaş Ersoy, Cüneyt Çakır, Hacettepeli Can Kaya ve Nuri Özçelik, Ankara Üniversitesi'nden Uğur Tuna, Hikmet Tanıl, Tayfun Yıldırım, Uğur Uzunpınar, Ozan Gündoğdu, Ferhat Konukçu ve doktora öğrencisi Soner Torlak'ın da aralarında bulunduğu 28 kişi hakim karşısına çıkacak.
31 Haziran'da Ankara'da dereleri savunan Metin Lokumcu'nun hayatını kaybettiği Hopa olaylarını protesto etmek için 'sokağa çıkmaktan' altı aydır tutuklular.
İddianame üniversiteli gençleri, 'terörist' ve 'terör örgütüne üye' olmakla suçluyor, silahları ise flama sopaları, şemsiye, bir adet çakı.
Japon sinemasından korku filmi 'Halka' ve çizgi filim DVD'leri 'terör eğitim faaliyetinin' delillerini oluşturuyor...
Ayrıca ilk tutuklama ertesinde dışarıda kalan gençler F-Tipi'nde kalan arkadaşları saçlarını kestirince onlarda saçlarını kestirince 'terörist profili' belirginleşmiş diye 15 gün sonra tutuklanmışlardı.
Zaten geçen yıl da öğrenci kolektifleri üyesi bu gençler, 'ateşli' yumurta bulundurup 'parasız eğitimi' savunurken üniversiteye gelen siyasilere uzaktan fırlatmışlar!
Ve bir ceket yakasını lekelemişlerdi...
Özel yetkili savcılık gençlerin 'terörist kimliğinden' ev aramalarında yasal yayınlar Halit Çelenk'in Bir İdam Gecesi Anıları, Pulitzer'in Felsefenin Temel İlkeleri, Marks'ın Komünist Manifestosu'nu bulunca çok emin olmuştu.
Ve 9 Aralık'ta öğrenciler Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu suçlarından ötürü tam 42.5 yıl ağır ceza istemiyle yargılanacaklar!
1970-1980'lerin baskı rejimlerinin bir an bile gözünün içine bakmayan Türkiye, 9 Aralık'ta Sıkıyönetim Mahkemeleri'nin 'yasaklattığı kitapların' ve idama mahkum ettiği Deniz Gezmiş'in hayatını konu alan kitapların 'delil' diye sunulduğu bir davaya tanıklık edecek.
Ve yine 1980'ler öncesinde kalan 'olmayan örgüt' 'THKPC' ve 'Dev-YOL'la 2011'de ilişkileri olduğu tahayyül ve iddia edilen bu çocuklarımız yargılanacak.
9 Aralık'ta saat 9.00'da Ankara Adliyesi'nde 'ifade özgürlüğü' yani muhalefet etme/protesto/örgütlenme hakkı ya da diğer adıyla 'demokrasi kültürümüz' hakim karşısına çıkacak ve hakkında 42.5 yıl ağır hapis cezası isteniyor...

<p>Dünyanın yakın merceğe aldığı tarihi ziyarette Orta  Doğu'daki sıcak gündem, güvenlik, ticari ili

Erdoğan'ın Irak ajandasında ne var?

Slovakya'nın en büyük buz mağarası eriyor

Enkaz kentte çiftçinin yüzünü güldüren hasat... Tarlada 70 TL'ye satılıyor

BİM 23 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu