• $9,5236
  • €11,0847
  • 546.252
  • 1455.42
18 Aralık 2010 Cumartesi

Faydaları say say bitmez...

Geçen hafta Ankara'da Devlet Demiryolları'nın eski tamir atölyesinin restorasyonuyla kazanılan mekanda (Cermodern), başkentlileri Türkiye'nin en seçkin şarap ve peynir markaları ile buluşturan bir etkinliğin tanığı olduk.

Yerli ve yabancı katılımcılarının yanı sıra panel programıyla da ilgi çekici olan etkinlikte, ziyaretçiler hem Türkiye'nin dört bir yanından gelen lezzetli şarap ve peynirleri tatma şansına sahip oldular hem de şarabın ve peynirin geçmişten günümüze gelen keyifli öyküsünü dinlediler. Ben de dilim döndüğünce, Anadolu'daki peynir gelenekleri üzerine düşüncelerimi paylaştım düzenlenen panelde. Ayrıca 'yeni bir şeyler söylemek' adına çok önemli sunumlar da yapıldı.
Bir tıp profesörü olan Mehmet Ömür'ün 'Sağlıklı Yaşam ile Şarap İlişkisi' üzerine söyledikleri dikkate değerdi. Sağlıklı yaşamın sadece hastalık ve sakatlık halinin olmayışı değil, bunların yanında ruhen ve sosyal yönden 'tam bir iyilik hali' olduğunu söyleyen Prof. Ömür'ün sunumunda, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için 'dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapma ve zararlı maddelerden uzak durma'nın bir kez daha altı çizildi. Bir insanın 125 yıl ömrü olduğunu, 125 yıllık sermaye için de iyi bir 'portföy yönetimi'ne ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Prof. Ömür, yaşlanmayı geciktirmek için vücudumuzda kendiliğinden meydana gelen ve kaçınmanın da imkansız olduğu paslanmadan söz etti. Bu paslanmayı engellemek için de antioksidanlara gereksinim olduğunu vurguladı. Öte yandan insan vücudunda artan 'serbest radikaller'in en yaygın ölüm nedeni olduğunu da anlatan Mehmet Ömür, 'Serbest radikaller, her gün her hücreye en az 10 bin saldırı yaparlar, DNA zincirini kırarlar, kansere yol açarlar, damar cidarını bozup damarlarda kireçlenmeye ve daralmaya yol açarlar' sözleriyle serbest radikallerin etkilerini sıraladı.

SERBEST RADİKALLERE KARŞI ŞARAP
Sigaradan uzak duran, dengeli beslenen, ideal kiloda olan, yeterli uyuyan ve hayata pozitif bakan insanların, bir de günde iki kadehi aşmamak üzere şarap içmesi halinde sağlıklı yaşamın sırrını çözebileceğini söyleyen Prof. Ömür, şarabın antioksidan etkisiyle vücuttaki paslanmayı giderdiğini, ayrıca 'serbest radikaller'in de panzehiri olduğunu belirtti.
Bir kez daha öğrendik ki şarap, yaşlanma karşıtıdır, hafızaya iyi gelir, yüksek enerji kaynağıdır, iştah açıcıdır ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir, kan yapıcıdır ve kolesterol düşürücüdür, tansiyon dengeleyicidir, idrar söktürücüdür, bağırsak yumuşatıcıdır, romatizma ve eklem ağrılarında  iyileştiricidir, üstelik karaciğeri de korur.

FRANSIZ PARADOKSU!
Burada bir kez daha yinelemekte yarar olduğunu düşünüyorum: Fransızlar Amerikalılardan 4 kat daha fazla tereyağı tüketip, daha çok sigara içerler; Fransızların tansiyonları ve kolesterolleri de daha yüksektir. Ancak Amerikalılara göre kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümler, Fransızlarda 3 kat daha azdır. Bunun nedeni olarak da Fransızların Amerikalılara oranla   8 kat fazla şarap içmeleri gösterilmektedir. Fazla söze  ne hacet!

Türkiye gurmeleri için rehber
Bölge bölge peynirlerimiz

Dünyadaki gurme alışkanlıklarının başında, yaşadıkları ülkenin peynirlerinin tadını 'bilmek' geliyor. Ülkemizde de gurmelerin sayısı 'hızla' arttığını düşünerek, bu listeyi hazırladık:
AKDENİZ: Antakya kesme, bez kaşar, carra (diberki), çimi, Elbistan kelle, ezme (baskı, yaprak), ham çökelek, hellim, Isparta tulum, kelle çökelek, Korkuteli deri, Maraş (parmak), nor, surke, süller tuluk, sünme (Halep, yılan), sütçüler tortusu, sütlü, testi, tulum keşi, Yalvaç küp, Yörük
DOĞU ANADOLU: Bitlis küp, cacık (jaji, otlu çökelek), civil (çeçil), deve dili, dövme, Erzincan tulum, Kars gravyeri, karın kaymağı, Kars kaşarı, köçer, Malatya çökeleği, motal, otlu lor, otlu, pestigen, saçak (kadayıf, iplik), şavak, şavak çökeleği, şor loru, tomas (serto), tortum pişmiş, yaprak (lavaş)
EGE: Afyon tulumu, Seferihisar armola, Bergama tulumu, çayır, İzmir tulumu, Karaburun lorlu keçi tulum, kazıklı, kırktokmak, posa, kirlihanım, Karaburun koponasti, kuru ezme, kuru çökelek, sepet loru
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Antep sıkma, eritme, kartal, künefe, otlu, örgü, Urfa beyaz
İÇ ANADOLU: Ayaş basma ve ovma, biberli çökelek, çanak (testi), çepni tulum, çiğleme, çömlek, Divle tulum, ekşi (siyah), Ereğli bez tulumu, gödelek, Gölbaşı tulum, Karaman tulum, Karaşar tulum, Kayseri çömlek, kesmük, Konya küflü, küp, küpecik, pesküten
KARADENİZ: Aho (acı, araklı), ayran kırması, ayran, cami boğazı, cabaltı çökeleği, civil, ekşimik (kesik), eridik, Giresun acı, gorcola, imansız (köylü), kadina, kargı tulum, karın kaymağı, keş, kolete (golot), kurçi, külek, lorlu kaşar kırığı, minzi, minzi kurut, oğma, su (sulu), Sürmene çökelekli mezele, süt kırması, şor, tekne, teleme, telli, telli kremalı, Tokat küp çökeleği, Tonya kaşarı, tulum kaşarı, varil, yayla, yer, Yusufeli köylü küflü
MARMARA: Abaza, balkabağı küp, Çerkez, çoban, Karabük, Mengen, Mihalıç (Manyas), sırvatka loru, Trakya kaşarı...

GASTRONOMİ TURİZMİ NEREDE?
Aralık, ocak ve şubat ayları dünyanın başka ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de turizm fuarlarının peş peşe açıldığı aylar. Ancak bizde açılan turizm fuarlarının dünyadakilerden farkı, dünyanın yükselen trendi gastronomi turizmini görmezden gelmeleri. En son İzmir'de açılan turizm fuarını gezdim, Gastronomi Turizmi başlığı altında bir tane destinasyon göremedim. Anadolu'ya yazık değil mi?

Coğrafi işaretli peynirimiz sadece dört tane
Başkent buluşmasının bir başka yararlı yanı, aslında tam bir peynir cenneti olan ülkemizin bu konudaki sorunlarının masaya yatırılmasıydı. Örneğin, coğrafi işaret alabilmiş peynir sayısının -ne yazık ki- sadece 4 tane olması gündeme getirildi. 
Anadolu'nun keçi ve koyun peynirleri neredeyse Antik Çağ'dan beri ünlü... Yazımın sonunda Doç. Dr. Ufuk Kamber'in sıraladığı, bir kısmını da benim eklediğim listede Anadolu'nun peynir zenginliğini görebilirsiniz. Ama bunlardan sadece 4 tanesi (Erzincan tulumu, Ezine ve Edirne'nin beyaz peynirleri ile Erzurum Civil peyniri) coğrafi işaret alabilmiş. Fransa'daki sayının 47 olduğunu ise gazeteci arkadaşımız Nilhan Aras'tan öğrendik. Nilhan Aras, kendi sorup kendi yanıtlıyor: 'Coğrafi işaretin üretici ve ülke ekonomisi için getirisi var mıdır? Evet, kesinlikle vardır. Coğrafi işaret koruması altındaki peynirlerin ortalama fiyatı, ülkenin diğer peynirlerine göre yüzde 50 oranında yüksektir.'

İnternetten mutfak alışverişi
Son yıllarda alışveriş artık çarşı-pazardan çıkmış, internete taşmış durumda. İnternetin en önemli nimetlerinden biri olan 'online alışveriş' bu kadar yayılmışken sadece kıyafet ve teknolojiyle sınırlı kalmıyor elbette. Özellikle ev kadınlarının gününün büyük bölümünün mutfakta geçtiğini düşünenler, bunun için bir alışveriş sitesi hazırlamışlar. Mutfak gereçlerine ait ne varsa bulabileceğiniz tabakcanak.com, kendi markaları dışında birçok markayı bulabileceğiniz bir site. Porselen, cam, bıçak, tencere ve tava sitede bulabileceğiniz ürünlerden.
Siparişleri İstanbul içi  3 gün, tüm Türkiye'ye ise 1 hafta içerisinde ulaştıran sitede standart mutfak ürünler dışında, Picasso'nun imzasını taşıyan kupalar, bir tarafında köfte diğer tarafında ekmek kızartabileceğiniz tava gibi değişik konseptlerde ürünler de mevcut. Ayrıca evlilik hazırlığı yapanlar, sitede kendi evlilik listelerini hazırlayabiliyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu