• $15,7782
  • €16,8451
  • 941.616
  • 2373.4
2 Temmuz 2011 Cumartesi

Şıklık değil ifade özgürlüğü

Bu dönem Meclis'te olmasını çok önemsediğim Şafak Pavey'in yemin töreni sırasında yansıyan görüntüleri, konuşulması gereken bir konuyu gündeme geç de olsa bir kez daha getirdi: Meclis'te kadınlarla ilgili kılık-kıyafet yönetmeliği.
***
İster gelenek deyin, ister 'her şeyin bir adabı var' diye özetlenen hizaya getirme cümlesini tekrarlayın... Bunların hepsi kamuflaj. Kadın vekillerin etek-ceketten oluşan döpiyes giyme zorunluluğu Türkiye şartlarında yalnızca 'laiklik' adı altında yaratılan başörtüsü korkusuyla açıklanabilir. Orada amaç başörtüsü, uzun etek vs gibi muhafazakar görüntüyü engellemek. 'Cumhuriyet kadını' adı altında tek tip bir görüntü yaratmak.
***
Şafak Pavey nezaketinden 'beni etek rahatsız etmiyor, yurtdışında da toplantılarda giyiyordum zaten' diyor ama TBMM'deki bu tek tipleştirici zihniyet beni son derece rahatsız ediyor!
***
Elbette milletin temsil edildiği Meclis'te belli bir adaba göre giyinilmeli. Oraya kot ya da fazla frapan giysilerle tabii ki gidilmez ama bununla birlikte Meclis demek, toplumu yansıtan mecra demek. E Türkiye çok renkli, çok kimlikli ve çok kültürlü bir toplum olduğuna göre neden bu renklilik Meclis'e yansımasın? Neden isteyen uzun etek, isteyen pantolon giymesin? Neden isteyen başörtüsü, isteyen fular takamasın?
***
Mevcut uygulama militarist bir zihniyetin izlerini taşıyor. İfade özgürlüğünün önünü tıkıyor. Buna sadece kadınlar değil herkes karşı durmalı. 'Laiklik elden gider' diye özetlenebilecek sanal korku nedeniyle yaratılan üniforma esnetilmeli. Kadınlara etek-ceket zorunluluğu yalnızca kadınların şıklık meselesi değil ki. Bu bir ifade özgürlüğü meselesi. Ama bakıyorum Şafak Pavey üzerinden başlayan tartışmada medya sadece kadın vekillere mikrofon uzatıyor. Meseleyi neredeyse bir moda meselesine indirgiyor. Bu pek şaşırtıcı değil çünkü ana akım medya zaten kadın vekillerin ne yaptığı değil, ne giydiğiyle ilgileniyor.
***
'Meclis'e girerken şıklığı ile göz doldurdu' 'TBMM yine çiçek açtı' 'İki vekil aynı ceketle objektiflere yansıdı'... Medyanın önemli bir kısmının kadın vekillerle ilgili haber yapma yaklaşımı bundan ibaret. Böyle olunca da kıyafet yönetmeliği meselesinin özüne dair bir tartışma yapılamıyor maalesef. Ama bu yaklaşım değişmeli. Kıyafet yönetmeliğinin elden geçirilmesi meselesi, ifade özgürlüğü kapsamında tartışma maddelerinin arasına girmeli.

Tatil
Rüzgar sert sert esiyor günlerdir. Biz, mesaiyi bir türlü bırakmayanları, kovalamak istercesine. 'Haydi' diyor, 'Haydi bırakın birbirinizi yemeyi ve artık biraz hayallerinizin peşinden gidin'...
Ankara'dakiler rüzgarın sesine kulak verir mi bilmem... Ama bir sürpriz olmazsa önümüzdeki hafta hükümet kurulacak, yorgun bedenler dinlenmeye çekilecek. Ben onlardan önce davranıyorum ve yarın kendimi rüzgara bırakmaya gidiyorum. İki hafta sonra görüşmek üzere... 

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar