• $16,3861
  • €17,4731
  • 972.439
  • 2418.1
30 Aralık 2010 Perşembe

Papermoon'a giden erkekler

Bizim gazeteden Özlem Çelik'e verdiği röportajda yine 'liberal aydın obsesyonu'  deşifre oluyor Özkök'ün ama ben asıl Hürriyet eski genel yayın yönetmeninin salı günkü köşe yazısına takılmış durumdayım. O yazılarda inanılmaz bir kayırmacılık ve inanılmaz bir saplantı görüyorum. Gelin kayırmacılıktan başlayalım...

***
Salı günkü 'Başörtülü kadınla Papermoon'a gitmek' başlıklı yazısında muhafazakar erkeklerin muhafazakar kadına bakışını eleştiriyor Özkök. Onların muhafazakar kadını vitrinde ya da kamusal alanda görmek istemediğini, muhafazakar kadınla Papermoon'a yemek yemeye gitmediğini, dolayısıyla muhafazakar kadının asıl sorununun muhafazakar erkekle olduğunu söylüyor. 'Kadına hanım demekle iş bitmiyor. Muhafazakar erkeğin daha gidecek çok yolu, yiyecek çok ekmeği var' diye de ekliyor.

***
Bu yazıyı okuyan, Özkök'ün temsil ettiği laik kesimin erkeklerinin kadın konusunda daha ileri olmasını bekler değil mi? Peki ama öyle mi? Hadi kümeyi daraltayım, laik kesimi bırakın, Özkök'ün bayraktarlığını yaptığı 'Beyaz Türk erkek zihniyeti' kadına nasıl bakıyor?

***
Ben size söyleyeyim: O kesimin kadın konusundaki sabıkası muhafazakar kesimin erkeklerinden daha da beter. Muhafazakarlar en azından 'İslami değerler' adına bazı şeyleri aleni yapmaktan çekiniyor, korkuyorlar. Laik erkeklerde o 'korku' da yok. 'Beyaz Türk' erkekler kadının yalnızca genç ve güzel olanını seviyor. Yalnızca genç ve güzel olanını yanında dolaştırıyor. Yalnızca genç ve güzel olanıyla yakın çalışıyor. Tam bir gençlik&güzellik fetişizmi hatta faşizmi bu!

***
Özkök, Papermoon üzerinden gidiyor ya... Ben ne zaman Papermoon'a gitsem aynı tablo ile karşılaşıyorum: Zengin, güçlü ve evli işadamlarının yanında alımlı ve genç sevgililer. Peki eşler nerede? Tabii ki evde! Papermoon'a yalnızca muhafazakar kesim değil, laik kesim de eşlerini getirmiyor. Şimdi kimse bana masal anlatmasın! 'Beyaz Türk' kesiminde 'aldatma' eylemi alenen yapılıyor, kimse kimseden çekinmiyor. Tam bir dekadans hali yaşanıyor Özkök'ün çok sevdiği mahallesinde.

***
Bu ülkede kadınla ilgili bir zihniyet sorunu varsa tartışma başörtüsü üzerinden değil, erkeğin cinselliğe ve kadına bakışı üzerinden yapılmalı. Özkök ve 'erkek' arkadaşlarının belli aralıklarla toplanıp kadınları 'mal' olarak gördükleri, 'karı-kız' muhabbeti yaptıkları 'geyik sohbetleri' masaya yatırılmalı. O sohbetlerde cinselliğin ne kadar yer tuttuğuna, kadınları aşağılayan hangi hikayelerin anlatıldığına, o hikayelerdeki kadın tasvirinin nasıl olduğuna bakılmalı.

***
Ben muhafazakar kesimin erkekleri sütten çıkmış ak kaşık demiyorum. Onlar da laik kesimin erkeklerinden farksız. Ama Özkök kendi kesimini kayırmasın. Burada sorun bu ülkenin en tepesinden en altına kadar erkeklerinin büyük çoğunluğunun tıpkı Özkök gibi kadını 'mal ve nesne' olarak görmesi, kadınları 'tamamlayıcı parça' olarak değerlendirmesi.

***
Muhafazakar erkek Özkök'ün de söylediği gibi 'hanım' diye seslenerek bu işi bitiremez ama laik erkek de sırf eşinin başı açık diye kadının seks nesnesine indirgenmesinin üzerini örtemez! Biz o şaraplı sofralarda hangi jargonla kadınlardan bahsedildiğini, medyada işlerin nasıl döndüğünü, en 'ciddi' ve 'seçkin' ortamlardan bile 'tatmin olmamış erkeklikler'in fışkırdığını gayet iyi biliyoruz! Muhafazakarların geleneksel ataerkil bakış açısı da Özkök gibi laiklerin modern erkek-egemen bakış açısı da özünde aynı sakat zihniyetin ürünü. Bu zavallıca döngüyü, bu sakat ve sapkın zihniyeti ancak biz kadınlar yıkabiliriz!

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu