• $15,5455
  • €16,2575
  • 912.02
  • 2390.79
12 Şubat 2011 Cumartesi

Nihayet yallah Mübarek!

30 yıldır 'olağanüstü hal' altında yaşayan milyonlarca insan. Grup hakkı, dernek hakkı, politik olarak örgütlenme hakkı... Hiçbiri yok! Bırakın bunları bir kenara, kahvede 'ne olacak bu memleketin hali?' deme hakkı bile yok. Hapishaneler politik suçlulardan geçilmiyor. Tam 30 yıldır korkmaktan yorgun düşen bir milletten bahsediyoruz Mısır deyince...

***
Tahrir Meydanı'nda toplananlar işte bu yorgun milletin sokaklara çıkmaya cesaret gösteren üyeleriydi.
Artık korkmak istemiyorlardı!
Artık liderleri tarafından hor görülmek istemiyorlardı!
Artık özgürlükleri için beklemek istemiyorlardı!
Ve artık Mübarek ve onun kalıntılarını tamamen yok etmek istiyorlardı!
Ve nihayet bu devrim sonuca ulaştı. Diktatör Mübarek geç de olsa görevini bıraktığını açıkladı. Ama süreç zorlu oldu. Mısır'ın devrik liderinin perşembe akşamı yaptığı konuşma denetimsiz gücün ve iktidar hırsının insanları nasıl birer karikatüre dönüştürebileceğini, gerçeklerden nasıl koparabileceğini gösterdi. 

***
Mübarek, Süleyman ve o diktatör rejimin tüm kalıntılarının anlaması gereken şuydu: Mısırlılar kendi başlarına kuracakları yeni bir sistem istiyorlar. Yeni bir anayasa istiyorlar. Yeni bir ülke istiyorlar. Ve tüm bunları kendileri belirlemek istedikleri için sokağı terk etmiyorlar.
Ancak tüm bu isteklere karşılık Mübarek ve 'kukla lideri' Ömer Süleyman dün akşam üzerine kadar şöyle deme cesareti gösterebildiler: Bize güvenin! Dış güçlerin tahriklerine kapılmayın! Evlerinize dönün! Aman uydu kanalları dinleyip gaza gelmeyin! Nasıl da bizim 'ulusalcı söylem'in korkutma ideolojisine, dış dünyaya düşman etme virüsüne benzer sözler, değil mi? Halbuki Mısır'daki ayaklanmanın ne kadar yerli olduğunu, gerçekliği ve inadını da bu yerlilikten aldığını günlerdir canlı canlı izliyoruz.
Kargaların bile güleceği bu sözlerden sonra halkın öfkesi tabii ki dinmedi ve cuma akşam üzeri nihayet bu zavallı konuşma yok sayılarak Mübarek'in görevini bıraktığı açıklandı. Şimdilik ordu yönetime el koydu ancak Mısır'da dönüşümün bir an önce gerçekleşmesi gerekiyor. Peki ama bu nasıl olacak?  Jim Hoogland'ın Washington Post'ta yayınlanan makalesi bu soruya önemli bir ışık tutuyor. Şu önerilerde bulunuyor Hoogland: 'Hakikat Komisyonları' kurulmalı. BM'den yardım alarak bir seçim komisyonu oluşturulmalı. Ve Baradei, Amr Musa gibi uzlaştırıcı isimlerden oluşan geçici bir 'milli birlik komitesi' kurulmalı.

***
Bu gibi adımların atılması geciktirilir ve Mısır'daki geçici yönetimin ömrü uzarsa demokrasi hayalleri suya düşebilir...

Canan Arıtman'a
Canan Hanım, size Arap bir arkadaşımın fotoğrafını gönderiyorum. Esma Ticani Suriyeli bir işkadınıdır. Üç dil bilir ve Şam'da yaşar. Bir bakın fotoğrafa... Size çocukluğunuzda anlatılan Arap'a benziyor mu? Hiç çarşaf ve takunyayla gezen, kuma olan, her gün kocasından dayak yiyen bir kadın gibi göründü mü gözünüze? (Siz çağdaş kadın adı altında tek tip bir görüntüye kilitlenmiş olduğunuz için bu fotoğrafı seçtim. Yoksa Esma ile benzer özelliklere sahip başörtülü kadınlar da çok Arap dünyasında)

***
Üstelik tüm Araplar tasavvur ettiğiniz gibi çarşaf ve takunyalı olsa bile bir millet böyle aşağılanır mı? Bunun ırkçılık kapsamına girdiğini ve birçok ülkede sizin yaptığınız gibi bir açıklamanın hukuki olarak suç olduğunu bilmiyor musunuz? Ya bilmiyorsunuz ya da siz de 'CHP'yi zor duruma sokmakla görevli' olanlardan birisiniz...
Düzeltme: Perşembe günkü yazımda Hulki Cevizoğlu DSP'nin genel başkanıydı, diye yazmışım. Doğrusu DSHP olacaktı. Düzeltiyor, özür diliyorum.
Not: 'Vicdanların bir yazarı susturması' meselesi susturmayı yalnızca zorbalıkla yapılan bir eylem zanneden, kamuoyu baskısı, okur tepkisi gibi kavramlardan bihaber olan bazı köhnemiş kafalar tarafından bana ve yakın çevreme vurma malzemesi olarak kullanılmaya başlandı. Gerekli cevabı salı günü vereceğim.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı