• $32,5911
  • €34,8655
  • 2508.15
  • 9693.46
9 Nisan 2021 Cuma

Michel'in Von der Leyen'e çalımı

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara ziyareti, AB içinde kriz çıkardı.

Michel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanındaki koltuğa otururken, Von der Leyen ayakta kaldı ve şaşkınlığı yüzüne vurdu.

Avrupa medyası ve siyasetçileri, önyargılarını açığa vurmakta gecikmedi. Görüntüler üzerinden, "Türk protokolü kriz çıkardı. Kadın başkanı Erdoğan'ın yanına oturtmadı" dediler. "Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle kadın haklarının gündemde olduğu bir süreçte bunun yaşandığı" üzerinde durdular.

ABD basını da arkalarına eklendi; Washington Post, "Kadına sandalye verilmedi" başlığını kullandı.

***

Von der Leyen'in sözcüsü Eric Mamer, "eşit statü protokolü uygulanması gerektiğini" savundu, üstüne Komisyon'dan Ankara'ya mesaj gönderilerek 'rahatsızlık' dile getirildi.

Ankara ise AB Konseyi'nin istediği protokolün uygulandığını belirterek, konuyu Michel'e iletti, izah edilmesini istedi.

Amerika'nın Sesi sitesine göre, Michel'in makamından 'üzücü bir yanlış anlaşılma olduğu' yanıtı geldi. Michel de, Facebook hesabından yaptığı açıklamada sorumluluğu üstlenmedi, "Türk makamlarının protokolü katı biçimde uygulaması üzücü sonuç doğurdu" diyerek kabahati Türkiye'ye attı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'ye yönelik ithamlar olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık" diyerek, doğrusunu paylaştı: "Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi, protokolde AB tarafının talepleri doğrultusunda oturma düzeni planlandı, nokta."

***

AB'nin protokol tüzüğüne göre öncelik sıralaması, seçilmiş olan Avrupa Parlamentosu Başkanı, Konsey Başkanı, AB Dönem Başkanı ve Komisyon Başkanı şeklinde. Konsey ve Komisyon başkanları birlikte yurt- dışı görevindeyse, Konsey Başkanı protokolde öncelikli.

Buna göre, 'eşit statü muamelesi' isteyen sözcü Eric Mamer'in, protokol konusunda Von der Leyen'i bilgilendirmediği, Konsey'le eşgüdüm yapmadığı anlaşılıyor.

Nitekim, NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut da, yayında konuyu değerlendirirken, Von der Leyen'in koronavirüs tedbirleri nedeniyle kendi protokol ekibini yanında getirmediğine, protokolü Michel'in protokol müdiresinin yönettiğine işaret etti.

***

Fransız Liberation gazetesi de buna işaret ederek, "Her zaman olduğu gibi sadece imajdan hareketle yorum yapmak yanlış. Gerçekte, meydana gelen bu görüntüde, Türklerin hiçbir sorumlulukları yok. Bir skandal varsa bu Ankara'da değil, Brüksel'de oldu" diye yazdı.

Liberation, bir AB diplomatına dayanarak, "Türkler protokol kurallarını harfiyen uyguladı. Üstelik, Erdoğan, AB ile ilişkileri düzeltmek isterken, ayağına kadar gelen bir AB yöneticisini neden aşağılasın? Üstelik Almanya ve Merkel kendisine AB içindeki en yakın isimler. Eğer böyle bir şey yapmak isteseydi, Fransa'ya yakın olan Michel'e yaparlardı" ifadesini kullandı.

Ziyareti anlatan bir başka diplomat ise "Erdoğan, son derece kibardı" dedi.

***

Fransız BFM TV kanalına konuşan uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Sylvain Khan da, 'AB yönetimindeki güç çatışması'na dikkati çekti: "Michel ön plana çıkmak istiyor. Avrupa liderleri, Michel'in daha fazla güç toplamasını istemiyor."

***

Von Der Leyen, Alman bir kadın AB yöneticisi.

Michel ise Belçikalı ve Fransa'ya yakın.

Görüntü şu:

Michel 'güç toplamaya' çalışıyor ve bunun için bir Alman kadın AB yöneticisine çelme taktı.

Üstelik, sorumluluğu Türkiye'ye atarak 'sıyrılmaya' çalıştı!

Ama elinde patladı.

Affedilmezse zor kurtulur...

ABD RUS AŞISINA NE DİYECEK

ABD Başkanı Joe Biden, Almanya'nın Rusya'dan doğalgaz alma planı yaptığı Kuzey Akım-2 boru hattını durdurmak için yeni bir adım attı.

ABD medyasına göre, Almanya'yı 'gaz almamaya' ikna etmek için bir 'özel temsilci' atama niyetinde.

Eski başkan Donald Trump, doğrudan Başbakan Angela Merkel'i uyarmayı tercih etmişti.

Ancak Merkel, geçtiğimiz ay "Boru hattı yapılacak" diye son tavrını koydu.

O halde Biden'in özel temsilci atamasının amacı ne?

Anlaşılan Biden, Merkel'i ikna etmek yerine, eylüldeki seçime kadar hattın Almanya'ya gaz vermesini 'müzakereler' ile geciktirmek ve Merkel'in yerine seçilecek yeni başbakanı ikna etmeyi tercih ediyor.

Yeni başbakan için iki isim var. Biri "Türklerin Armin'i" diye tanınan CDU'lu siyasetçi Armin Lachet, diğeri de Bavyera Başbakanı Marcus Söder.

Ancak Almanya Rusya'dan sadece doğalgaz almayı görüşmüyor, Sputnik-V aşısı almak için de son görüşmelerini yapıyor.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanya'nın AB'nin kararını beklemeden, Rus aşısını satın alacağını doğruladı. Bavyera, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern eyalet hükümetleri ise Rus aşısı için ön anlaşmayı imzaladı bile. Aşıyı AB üyesi Macaristan ve Slovakya da kullanıyor.

Lachet'in Merkel'in takipçisi olacağı biliniyor. Söder de eyalet hükümeti olarak Rusya ile aşı için ön anlaşma imzaladı.

Biden Kuzey Akım-2'yi kiminle durduracak?

'Rusya kazanacak' diye aşıyı da engelleyecek mi?

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!