• $9,2884
  • €10,7734
  • 527.069
  • 1413.15
21 Eylül 2021 Salı

Manhattan siluetinde Türk imzası

New York'taki Türk Evi, Türkiye'nin bölgesel ve küresel yerini göstermesi açısından son derece önemli bir simgesel bina.

Bu ifade, açılışta konuştuğum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ait.

Temeli atıldıktan sonra 4 yıl gibi kısa bir zamanda tamamlanması büyük bir başarı. Birleşmiş Milletler'in tam karşısında, New York eyaletinin merkezi Manhattan siluetinde yer bulan ikonik binalardan biri.

Türk Evi'nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de bir kat ayrıldı. KKTC yetkilileri de BM nezdindeki bütün temaslarını buradan yürütebilecekler. Açılışta görüştüğüm KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bunun kendileri için büyük bir imkan ve motivasyon olduğuna işaret etti.

Sadece KKTC değil, çok sayıda toplantı ve konferans salonları ile başta Türk ve akraba topluluklarının bulunduğu ülkeler olmak üzere, BM'de temsil edilen 168 ülkeye de açık olacak Türk Evi.

Görüştüğüm Dışişleri yetkilileri, çeşitli organizasyonlar için otel otel gezerek salon kiralamaya çalıştıklarını hatırlatarak, artık Türkiye'nin ev sahibi pozisyonuna geldiğine işaret ettiler.

Açılışta en büyük gururu ise şüphesiz D–ışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaşıyordu. Çavuşoğlu'nun sözlerinin özeti şuydu: "Türk Evi sadece Türklerin değil ilgilendiğimiz bütün coğrafyaların, ülkelerin ve haklarını savunduğumuz halkların evi olacak."

Son bir not:

Türk Evi'nin yerindeki eski binayı 1977'de merhum Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil satın aldığında da "ne işimiz var New York'ta" demiş 'muhalefet'!..

Sosyal medya düzenlemesine destek var

AREDA'nın 'sosyal medya algı araştırması' elime ulaştı.

10-13 Eylül 2021 arasında bin 280 kişiyle yapılmış.

Sonuçlar, yaş, cinsiyet, eğitim ve siyasi parti tercihi fark etmeksizin, halkın büyük çoğunluğunun sosyal medyada yalan haberden, trollerden, algı ve istihbarat operasyonlarından rahatsız olduğunu; operasyonları önlemeye ve kişi haklarını korumaya yönelik adil bir düzenlemeye destek verdiklerini gösteriyor.

Bugünlerde hazırlanan sosyal medya yasası öncesi bu destek çok değerli.

***

"Sosyal medyada siyasi algı operasyonlarının yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna 'evet' diyenlerin oranı yüzde 87,6. Erkekler ve gençlerde bu oran yüzde 90'ın üzerinde.

"Trol hesaplardan rahatsız mısınız?" sorusuna 'evet' diyenler ise yüzde 95,3... Bu konuda 18-24 yaş grubu gençler yüzde 100 rahatsız.

"Sosyal ağlarda Türkiye'ye yönelik siyasi, askeri ve istihbari operasyonların yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna 'evet' diyenler de yüzde 57,6'ya yükselmiş. Bu oran Haziran 2020'de yüzde 45,5'tu. Kısmen diyen yüzde 8,3 de eklenirse, oran yüzde 70'lere yükseliyor. Bu düşünceyi de en çok yüzde 79,1 ile 25-34 yaş grubu gençler paylaşıyor.

Araştırmaya göre sosyal medyadaki yalan haberleri ayırt edebilme oranı ise henüz yüzde 68'lerde. Bu konuda sadece 18-24 yaş grubu gençler kendilerine yüzde 100 güveniyor!

***

Peki bu düşünceler, sosyal medya düzenlemelerine nasıl yansıyor?

"Sosyal medyada hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi için sosyal ağlara Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi doğru mu?" sorusuna 'evet' diyenler yüzde 69,4'e yükselmiş. Bu oran geçen yıl 59'lardaydı. 14-25 yaş gençlerin desteği yüzde 56,2 iken 25-34 yaş grubunda bu destek yüzde 88,7'ye, üniversite mezunlarında yüzde 83,5'e ulaşıyor.

Sahte hesapların engellenmesine yönelik düzenlemeye destek yüzde 87 iken; yalan, iftira, hakaret, özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenlemelere destek ise yüzde 82,6.

***

Yasal düzenlemeye destek yüksek, ancak kaygılar da var.

Düzenlemelerin 'ifade özgürlüğüne tehdit olabileceği' endişesini paylaşanların oranı yüzde 41,2. Bu oran kadınlarda yüzde 46,7 ile daha yüksek. 25-34 yaş grubu gençler ise yüzde 16,6 ile en az endişeli.

"Sosyal medyada denetimi için bir sosyal medya başkanlığı kurulmalı mı?" sorusuna 'evet' diyenler de yüzde 61,8'de kalıyor. Ancak 25-34 yaş grubu ve üniversite mezunlarının yüzde 75-80 aralığında destek vermesi enteresan.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu