• $28,835
  • €31,6192
  • 1891.33
  • 7948.6
13 Haziran 2023 Salı

Tezek ve Itır

Tek başına güç yetirmekten korkup, İstanbul ve Ankara'nın belediye reislerini de koltuğunun altında cepheye süren Kılıçdaroğlu hep birlikte yaşadıkları bu muazzam mağlubiyetin sorumlusunu bulmakta zorlanmadı: Köylüler.

Ona oy verenler eğitimli, çağdaş, aydın kentlilermiş. Oy vermeyenler ise haliyle bu sıfatların tam zıddını bünyelerinde taşıyan tezek kokulu köylüler. Bu düşük sözlerin aynısını seçimlerden birkaç gün önce CHP'li şair Ataol Behramoğlu söylemişti. Anlaşılan Kılıçdaroğlu milletimizi aşağılarken bile gayret sarf etmeye tenezzül etmemiş, kopya çekmiş.

Dünyanın her hangi bir yerinde ülkeyi yönetmeye talip birisi bu çirkin sözleri söyleseydi infial olurdu. Oysa biz o kadar alışığız ki. İki asırdır milleti elindeki tırpanla biçerek şekil vermeye çalışan o habis zihniyeti çok iyi tanıyoruz. Kılıçdaroğlu ve şürekası tüm bunların üstüne son 10 yıldır kullandıkları kötü dil ve ötekileştiren üslup sayesinde tüm saygı perdesini de tarumar etti. Bu yüzden hiç kimse artık hayret dahi etmiyor.

Onlara göre tezek kokusu, parfüm kokusuna galebe çaldı. Kültürden, sanattan anlamayan çarıklılar opera dinleyenleri mağlup ettiler. Gerçekte ne yüzde 48 opera dinliyor, ne de yüzde 52 köylü. Bu saçma terkipte tek doğru olan şey CHP'nin bu topraklara ait olan her şeye yabancı olduğudur. Hatta Itri'ye bile.

71 Muhtırası'ndan sonra kurulan Nihat Erim Hükümeti'nde Robert Kolejli, ABD'de yüksek öğrenimini tamamlamış Talat Halman ilk Kültür Bakanı olarak atanır. Böylece o güne kadar mevcut olmayan bakanlık onun sayesinde kurulmuş olur. ABD'de yaşamış olmanın verdiği cesaretle olacak konservatuvarda Klasik Türk Müziği bölümü açmak ve bir Itri Konseri düzenlemek ister.

Fakat kıyamet kopar. Önceki gün 86 yaşında iken vefat eden keman sanatçısı Suna Kan Türkiye'de tek sesli Türk Müziği eğitimi verilmesinin "Atatürkçülüğe karşı açılmış bir savaş" olduğunu söyleyerek tartışmayı başlatır. Kan "CHP Türkiyesi" için sıradan birisi değildir. Yurtdışında tahsil görmesi için hakkında özel kanun çıkartılacak kadar önemlidir. Kan'a göre "çok sesli Batı müziği Atatürk'ün sanatta ulaşmaya çalıştığı hedeftir. Alaturka müzik ise gericiliktir." Böylesi bir bağnazlık karşısında tepeden tırnağa Batılı olan bakanın dahi yapabileceği bir şeyi yoktur. Sonuçta Talat Halman görevden alınır. Hatta bakanlık makamı kaldırılır. 1974'e kadar Kültür Bakanı atanmaz.

CHP'nin 17. yüzyılda yaşamış Mustafa Itri ile ne gibi bir problemi olabilir? Babası güzel koku satıcısı olduğu için kendisine Buhurizade denilen Itri, Türk müziğinin yıkılmaz sütunudur. Bestelediği Neva Kâr hâlâ repertuarımızın en önemli eseri olarak kabul edilir. Hayatımızda o kadar derin izler bırakmıştır ki, tekbir ve salâvat getirirken onun segâh makamındaki bestesini kullanırız. Kâbe'de milyonlarca insan teşrik tekbiri okuduğunda Türkler ruhlarına işlemiş o makam sayesinde hemen kendilerini belli ederler. CHP'nin kavgası işte bu ruhladır.

Talat Halman da, Suna Kan da artık yaşamıyor. Aralarındaki tartışma utanç duyulacak kötü bir anı olarak kaldı sadece. Itri'nin segâh tekbiri ise İçişleri Bakanlığı'nın emriyle 2017'den bu yana şehit cenazelerinde Chopin'in cenaze marşı yerine okutuluyor.

Itri'nin bestelerini dinlemek isterseniz, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla inşa edilen dünyanın sayılı opera binalarından birisi olan AKM'ye gidebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu mu? O aslında ıtır kokularının ardından yükselen segâha mağlup oldu.

<p>Ozan Akbaba son olarak Kasaba doktoru dizisinde rol almıştı. Ünlü oyuncunun hayranları, başarılı

Ozan Akbaba Ben Bu Cihana Sığmazam'da! İşte oynayacağı rol

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek