• $32,8628
  • €35,1864
  • 2493.61
  • 10748.9
20 Eylül 2022 Salı

Tehlikenin farkındayız

İstanbul'da hafta sonu farklı yaşam tarzlarına ve dünya görüşlerine sahip binlerce insan "ailenin korunması ve sapkınlığa dur denilmesi" için bir araya geldi. Çünkü kaygıları ortaktı. Oğullarının ve kızlarının hemcinsleriyle evleneceği, çocukların "analı babalı değil", iki baba ya da iki anneli bir evde büyüyeceği bir gelecekten endişe ediyorlar.

Aslında kimsenin eşcinsellerin kendi özel hayatlarında ne yaptığıyla ilgilendiği yok. Hatta bu kişilerle sorunları da yok. Öyle olsaydı Türkiye'de Ferdi Özbeğen ve Zeki Müren gibi sanatçılar bu kadar saygı görmezlerdi. İnsanların aile kurumunu koruma taleplerini eşcinsellerin yaşam hakkına saldırı olarak değerlendirenler, gerçekte küresel çapta çalışan bir lobinin yanıltıcı propagandasını tekrarlıyorlar sadece.

Eyleme büyük bir destek vardı. Fakat sosyal medyada önemli sayılabilecek bir karşı duruş olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle Kılıçdaroğlu tarafından koruma altına alınan, hatta saldırgan tutumları yüzünden tutuklandıklarında serbest kalmaları için savcılara parmak sallanılan "sanatçılar" peş peşe yaptıkları açıklamalarla eylemi kınadılar. Yetmedi, eylemin arkasında 150 STK'nın değil, doğrudan iktidarın olduğunu söylediler.

Buna göre iktidar sapkınlık karşıtı, Millet İttifakı ise eşcinsel evliliklerin yandaşı mı oluyor? CHP mitinglerinde boy gösteren, sosyal medyada partinin propagandisti gibi savaş veren şarkıcı, fenomen ve komedyenler bu duruşlarıyla 6'lı masanın da çerçevesini çizmiş olmuyorlar mı?

Ak Parti iktidarının daha ilk yıllarında darbe yandaşları özgürlüklerin genişletilmesi ihtimalini engelleyebilmek için "tehlikenin farkında mısınız?" başlığıyla bir kampanya başlatmışlardı. Cumhuriyet Gazetesi'nin bu sloganı kısa süre sonra darbe çağrılarının yapıldığı "karanlık mitingler"e dönüşmüştü. Hedefleri başörtüsü yasaklarının kalkmasını engellemek, İmam Hatip ve Kur'an kurslarının ayağındaki prangaların sökülmesine mâni olmaktı. Elbette başaramadılar. Fakat ürettikleri vehimlerle oy toplamayı başardılar. Kendi kitlesini korkutma üzerine kurulu bir politika ne kadar başarılı olursa.

Bugün de korku salarak propagandalarına devam ediyorlar. Önceki gün HDP'li vekil Hüda Kaya, Muharrem İnce'nin deyimiyle CHP'nin 1 mangırlık televizyon kanalında yaptığı açıklamada benzer bir korkuyu yaygınlaştırıyordu. Ona göre iktidar 2023 seçimlerinden güçlenerek çıktığında kendilerine artık yaşam hakkı tanımayacaktı. CHP cesur davranmalı ve HDP ile açıktan ittifak yapmalıydı. Gördünüz mü, korkunun böyle sihirli sonuçları var.

İktidarın muhalefeti ortadan kaldırmak gibi bir isteği ve gücü varsa, "seçimleri neden bekliyor, şu anda zaten iktidar değil mi" soruları havada kalsa ve bu sivri zekayı anlayamasak da, PKK için tehlike çanlarının çaldığını duymamak mümkün değil. Çünkü Kandil'deki leş kokusu İstanbul'dan hissedilebiliyor. Bu yüzden HDP'li vekilin kaygılarını anlamak mümkün.

Ya bizim kaygılarımız? Çok mu yersiz?

CHP'ye yakın Eğitim İş Sendikası, öğretmenlerin başörtüsü gibi gerici kıyafetler ve sakal gibi çağdışı görüntülerle eğitim vermesinden rahatsızlığını açıklamış. Kılıçdaroğlu'nun helalleşme tiyatrosuna limon sıkmanın yeri miydi şimdi?

Fondaş medyanın usta kalemi Merdan Yanardağ'ı zapt etmek ne mümkün? Ona göre 6'lı masa gericilerin desteğine muhtaç olsa da, zaferden sonra ikinci aşamaya geçilip komünistlerin ve Kürtçülerin de içinde yer aldığı Sol Güçbirliği kurulacağı için takunya seslerine şimdilik tahammül etmek gerekiyor.

Neyse ki Temel Bey'in sakalıyla, Davutoğlu'nun masal kıvamındaki uzun derslerine çok fazla sabretmeleri gerekmeyecek.

<p>Devrek'te hayvancılık işi yapan Kayhan Ayvacı ve ev hanımı Rabia Ayvacı, düğün salonunda gerçekle

Düğünde damada takı yerine koyun hediye ettiler

Yetişen alıyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!