• $28,939
  • €31,8267
  • 1902.8
  • 8007.01
29 Ağustos 2023 Salı

Malazgirt de mi kutuplaştırıyor?

Dile kolay tam 952 yıl olmuş. Sultan Alparslan'ın Hıristiyan Romalıları mağlup ederek Anadolu topraklarında kurduğu devletimiz neredeyse bin yaşında. Dünyada 10 asırdır kesintisiz bir şekilde devam eden kaç devlet vardır?

Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Devlet Bahçeli artık mutat hale gelen törenlere katılmak üzere Ahlat'taydılar. Buradaki mezar taşları sadece devletimizin değil, bu topraklardaki mevcudiyetimizin tapu senetleri adeta. Buradan dünyaya yine güçlü bir mesaj verdiler.

Fakat her fırsatta Cumhuriyet'i kurmakla övünen CHP lideri yine ortalarda yok. Üstelik Kılıçdaroğlu Malazgirt Zaferi'yle ilgili tek bir paylaşım dahi yapmadı. Her fırsatta iktidarın toplumu kutuplaştırdığı savıyla, bölücülerle girdiği ve giderek ideolojik birlikteliğe dönüşen ittifakını perdelemeye çalışan Kılıçdaroğlu, devletimizin kuruluşuyla ilgili bir meselede dahi toplumu bölmeyi başardı. Oysa hiç olmazsa bu konunun bizi birleştirmesi gerekmez miydi?

Hadi HDP'yi anlıyoruz. Onlar, Selçuklu Ordusu'nda bu toprakları vatan kılmak için Türklerle birlikte şehit düşen Kürtlerin duygularını anlayacak değiller. Çünkü asla Kürt halkını temsil etmediler. Bilakis daima Kürtlere cefa çektirdiler. Lakin CHP elitlerinin de Malazgirt Ovası'ndan yükselen bu ruhtan en az bölücüler kadar rahatsız olması karşısında biraz durup düşünmek gerekmez mi?

Bu zaferden tam 851 yıl sonra, Anadolu'yu istilaya kalkan Yunanlıları yine bir 26 Ağustos günü ordumuzun mağlup etmesi aynı ruhun asırlar geçse de değişmediğini göstermiyor mu? Malazgirt'i önemsizleştirip, halkı kutuplaştırmaya çalışanlar Dumlupınar Ruhu'na da düşmanlık ettiklerinin farkında mı? Gerçi Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin en önemli komutanlarından Sakallı Nurettin Paşa'ya zaferden sonra ülkeyi dar eden bir anlayıştan başka bir şey beklenebilir mi?

Ordumuz açısından bu tarihler asla tesadüf olmadı. Bu görkemli meydan okumaların aynı tarihe denk getirilmesi, düşmana karşı güçlü bir mesaj verirken, tarihte hangi ayak izlerine bastığımızın da şahitleri oldu. Tıpkı Fırat Kalkanı Harekâtı'nda olduğu gibi.

O da İslam dünyasının tek lideri olduğunu ilan ettiğimiz Mercidabık Zaferi'nin tam 500. yıldönümü olan bir 24 Ağustos sabahı başlamıştı. Üstelik savaş tıpkı beş asır önce olduğu gibi Dabık çevresinde gerçekleşmişti. Türkiye'de devlet TSK başta olmak üzere tüm kurumlarıyla aslına rücû ederek artık dünyada yeniden bir "iddia" sahibi olurken, muhalefetin içine düştüğü durum acınası değil mi?

Muhalefette uzun süredir konuştuğumuz liderlik sorunundan çok, artık siyasi ve sosyolojik problemlerine odaklanmalıyız. Çünkü bu ideolojik enkazdan bırakın bir lider çıkması, ülkenin hayrına bir söylem üretilmesi bile mümkün değil.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı