• $32,8206
  • €35,1811
  • 2452.91
  • 10771.4
10 Eylül 2022 Cumartesi

Londra köprüsü yıkıldı

Böyle duyurdu majestelerinin sekreteri, egemenliği altındaki 14 ülkenin devlet başkanına kraliçelerinin ölümünü. Öyle ya, üstünde güneşin batmadığı 1.095 yaşındaki İngiltere Krallığı'nın efendisinin adı ölümle birlikte anılamazdı.

Sadece İngiltere'yi değil, başta Kanada ve Avustralya olmak üzere dünyaya "halk egemenliği" ve demokrasi konusunda ders vermeye kalkan çok sayıda devleti 1917'den bu yana Kraliçe II. Elizabeth'in mensup olduğu Windsor Hanedanı yönetiyor.

SEMBOLİK Mİ?

Siz sembolik denildiğine bakmayın. Kraliçe'nin parlamentoyu toplantıya çağırmak ya da tatil etmek, kanunları onaylamak, kanun hükmünde kararname çıkarmak, başbakan ve bakanları atamak, başkomutan sıfatıyla savaş ilan etmek gibi yetkileri var. İngiliz kanunlarına göre kral ve kraliçe yargılanmaktan muaf oldukları gibi, sıradan bir kişiyi asilzade ilan ederek dilediği kişilere payeler dağıtabilirler. Para onun adına basılır, hatta İngiliz pasaportları kraliçe adına verilir.

Kraliçenin ölümünü dünyaya duyuran İngiltere'nin başbakanı Liz Truss, tüm İngilizler ve yönetimlerindeki halklar gibi kendisinin de yeni kral III. Charles'a sadakatten ayrılmayacağına söz verdiği konuşmasını kısa tuttu. Eğer hanedan izin verirse, kraliçe için düzenlenecek tantanalı cenaze töreninde yine kısa bir konuşma yapabilir.

Cenaze günü tüm haber sunucuları siyah giyecek, milletvekilleri yas alameti olarak siyah pazı bantı takacak, Londra borsası ve bankalar kapanacak, İngiltere'deki internet siteleri siyah bantla yayın yapacak ve 12 gün sürecek yas boyunca acil olmayan hiçbir haber yapılmayacak.

İNGİLİZ HAÇLI KRALLIĞI

Törende kraliçenin tabutunun üzerine 70 yıldır taşıdığı asası ve tacı da konulacak. Bu asanın ve tacın üzerinde Afrika'dan çalınan dünyanın en büyük elması Cullinan'ın iki parçası bulunuyor. Asanın ismi ise "Haçlı Hükümdar Asası". Bir diğer ayrıntı, üzerinde büyükçe bir haçın yer aldığı ve Hıristiyanlığın yeryüzü egemenliğini sembolize eden kürenin tabutun üzerinde sergilenecek olması.

Cenaze Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Justin Welby'nin okuyacağı dualarla tamamlanacak. Çünkü bu kiliseyi ve krallığın mensubu olduğu Anglikan mezhebini de Kral VIII. Henry beş yüz yıl önce kurmuştu. Mezhebin kurucu ailesi olması sebebiyle Kraliçe II. Elizabeth kilisenin de yüksek valisiydi. Yani İngiliz Kraliyeti ülkede hem dünyevi hem dini otoritenin en yüksek temsilcisi.

Elindeki haçlı asasıyla Hindistan'dan, Afrika'nın en güney ucuna; Anadolu'dan İran'a, Irak ve Mısır'a kadar milyonlarca kilometrekare toprağı işgal edip, kıtaları Hıristiyanlık adına kan denize dönüştüren bir krallık "halk egemenliği" safsatasıyla hâlâ yaşıyor. Hiç kimse 21. yüzyılda "monarşinin ve haçlı yayılmacılığı"nın bir ilkellik olduğunu söyleyemiyor.

Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet sayesinde İstanbul Boğazı'ndaki lüks yalılarında sefa sürenler saltanattan iğrenerek bahsederken, yeryüzünü hâlâ kana boyayan Avrupa krallıklarına imrenerek bakmayı sürdürüyorlar. Prenses Diana'nın gelinliği, Elizabeth'in tuvaleti, döpiyesi, tüllü şapkası, elmasları magazin sayfalarını süslüyor; Cemiyet hayatının vazgeçilmez gündemi olmayı hâlâ başarıyor.

Sadece Birleşik Krallık'ta değil, aralarında Belçika, İspanya, İsveç, Norveç, Hollanda, Danimarka ve Lüksemburg'un da olduğu pek çok Avrupa ülkesinde kraliyet rejimleri yaşamaya devam ediyor.

Hayır. "Avrupa'da monarşiler yaşarken, bizde neden saltanat devam etmedi" şeklindeki ütopik serzenişlerde, gereksiz kıyaslarda bulunmayacağım. İyi ki cumhuriyet var. Çünkü bu 1876'da başlayıp, 1923'te tamamlanan ve bütünüyle milletimizin iradesiyle gerçekleşen bir süreçti.

Fakat demokrasi diye kocaman bir yalanın ardına saklanan Avrupa'nın haçlı emellerine, kirli ilkel monarşilerine ve bu kara tabloya öykünen bizim sözüm ona "çağdaş ilerici aydınlarımıza" bir çift lafımız olmasın mı?

Kraliçeniz öldü. Lakin merak etmeyin, idealleri sayenizde yaşayacak.

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları