• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
8 Ekim 2022 Cumartesi

Leçek

Kürtlerde kavgaları bitiren eski bir gelenek var. Erkekler amansız bir kavgaya tutuştuğunda, iş kan dökülecek kadar büyüdüğünde eğer bir kadın başındaki leçeği yani geleneksel beyaz başörtüsünü çıkartıp erkeklerin önüne atarsa, kavga bir anda durur. Hava buz keser, herkes önüne bakardı. Çünkü kadının en kıymetli hazinesini yani saçlarını açarak yaptığı bu meydan okuma karşısında hiçbir erkek kayıtsız kalamazdı.

Ülkemizin kadim bir sorunu üzerinden iktidar hayali kuran Kılıçdaroğlu eğer başörtüsünün bu toplumda ne anlama geldiğini bilseydi, zaten onu yasaklayan tarafta hiçbir zaman yer almazdı. Bunu idrak etmek için önce kadının saçının kıymetini bilmesini gerek çünkü.

Kur'an-ı Kerim'de başörtüsü ile ilgili ayet "ziynetlerinizi örtün" diyor. Yani kulunu tüm mahlûkatın en şereflisi olarak yaratan Allah, kadınların saçlarını bir ziynet, bir mücevher olarak tanımlıyor. Ondan vazgeçebilmek bir kadın için ne büyük sarsıntıdır.

Başörtüsü yasaklarının en şiddetli olduğu günlerde, bu baskıya dayanamayan bazı öğrencilerin gözyaşları içinde saçlarını kazıttığına şahit olduk. Bunu gencecik bir kıza yaşatanlar, başörtüsünü 1 metrelik bir bez parçası olarak görüyorlardı, tıpkı Kemal Bey gibi. Oysa kendileri de çok iyi biliyorlardı ki, aslında düşman oldukları şey o bez parçası değil; bir kalıba sokmak istedikleri insanların teslim alınamayan iradeleriydi.

O irade, siyasetten yargıya, medyadan askeriyeye kadar her alanda ülkemizin üstüne bir karabasan gibi çöken vesayeti yıkıp geçti. Ve iktidarı bir avuç zümreden alıp halka teslim etti. Zaten bu yüzden Cumhurbaşkanımız Erdoğan 20 yıldır iktidarda. Kılıçdaroğlu'nun anlayamadığı şey bu. Hâlâ vesayet özlemi içinde yanıp tutuşan, bu yüzden başörtüsü çıkışına ateş püsküren kendi kitlesi karşısındaki çaresizliği de bundan.

Türkiye, milletimizin direnci ve Erdoğan'ın siyasi önderliği sayesinde aştığı bu sorunu yeniden konuşurken İran'da benzer bir özgürlük çığlığı yükseliyor. Molla rejiminin karanlık bir zindana çevirdiği İran'da ve bu zindana tahammül edemeyip kaçtıkları ülkelerde binlerce kadın, tıpkı saçını kazıtan kız gibi gözyaşları içinde saçlarını kesiyorlar. Suriye'de özgürlük isteyen on binlerce insanı gözlerini dahi kırpmadan öldüren mollaların önüne leçeklerini atıyorlar.

Bizdeki iflah olmaz darbeci sekülerlerin sandığı gibi, onları zindana kapatan başlarındaki örtü değil. İran'daki rejim için başörtüsü, sadece ırkçı-mezhepçi ilkel anlayışlarını örtmek için bir kamuflaj. Üstelik İran halkı bunu çok iyi biliyor.

Günlerdir hem İran'da hem de dünyanın farklı ülkelerindeki protestolarda adeta devrim marşına dönüşen bir şarkı var: Beraye. İranlı gençler her bir sözünü birlikte yazdılar "için" anlamına gelen bu şarkıyı. Neden sokaklarda olduklarını anlatıyorlar: Kız kardeşlerim için; sefalet içindeki halkım için; normal bir hayatın hasreti için, Vel-i Asr'ın solgun ağaçları için; ağıtların, tüm içi boş sloganların bitmesi için; cennet diye sunulan bu zindanın sona ermesi için; özgürlük için.

Şarkıyı seslendiren Şervin Hacipur'un özgürlüğüne mâl olan bu şarkıyı gözyaşları içinde okuyorlar tüm dünyada. Dünyanın en büyük petrol zengini ülkelerinden birisi olmalarına rağmen, içinde bulundukları bu sefaleti, tüm servetlerinin bir avuç mollanın kişisel ihtiraslarına meze yapılmasını sorguluyorlar. 43 yıllık iktidarında İsrail'e tek bir kurşun atmayan rejimin, kendilerini sürekli sahte İsrail tehdidi ile korkutmasına artık inanmıyorlar. Ülkenin parasının Suriye ve Irak'ta milyonların katledilmesi için harcanmasına başkaldırıyorlar.

Kılıçdaroğlu'nun Ak Parti'yi sıkıştırmak için yaptığı hamle neden boşa düştü biliyor musunuz? Çünkü Erdoğan, Karabağ'ı müdafaa ederken mezhepçiliği reddettiğini; Suriye ve Mısır halkının yanında yer alırken diktaya karşı olduğunu; başörtüsü özgürlüğünü savunurken halkının hizmetkârı olduğunu gösterdi. Türkiye'de başı açık ya da örtülü ayrımı yapmadan tüm kadınların özgürlüğünü savunan adam, bu yazının kaleme alındığı saatlerde ötekileştirilmeye çalışılan Aleviler için cemevi temeli atıyordu. Yani hem Kemal Bey'in hem de akıldanelerinin öğrenecek çok şeyi var.

<p>Ekranınızın çatladığını düşündüyseniz merak etmeyin...</p><p>Telefonunuz kırılmadı.</p><p>Logo te

X'in logosu neden değişti?

Tarım Kredi marketlerinde hangi ürünler indirimde? İşte 18 - 24 Mayıs fiyatları

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi