• $32,2195
  • €35,0148
  • 2505.06
  • 10895.3
25 Ekim 2022 Salı

Kürtlerin umudu

Kürt analarının PKK'yı bitireceğini düşünüyordum ama AK Parti Gençliğinin düzenlediği Diyarbakır Buluşması'nı gördükten sonra zaten Kürt gençlerinin örgütü ezip geçtiğini gözlerimle gördüm. Dilini, kültürünü, varlığını inkâr eden eski Türkiye'nin darbecileriyle, emperyalistlerin taşeronu olan bir terör örgütünün cenderesi altında sıkışan Kürt gençleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan adeta çölde buldukları bir vaha gibi.

İşte bu yüzden gençler Türkiye'nin liderini Diyarbakır'da sevinç gözyaşları ve tarifsiz bir heyecanla karşıladılar. Cumhurbaşkanı, milyarlarca liralık büyük yatırımların açılışlarını yapmak için geldiği bu peygamberler ve sahabeler şehrinde on binlerin sevgi gösterisi içerisinde duygu dolu anlar yaşadı.

Hendek terörünün bir enkaza çevirdiği Diyarbakır'ın yaralarını geçen 7 yıl içinde nasıl sardığına, şehrin 24 saat yaşayan umut dolu bir yere nasıl dönüştüğüne bir hafta arayla iki kez geldiğim bu şehirde şahit olmak büyük bir mutluluk.

Açılış töreninden sonra Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde gençlerle buluşan Erdoğan'ı gençler Kürtçe selamladılar. Bir dönem sırf anadilini konuştukları için cezalandırılan bir halkın, bugün ülkenin cumhurbaşkanına özgürce kendi dilleriyle hitap edebilmeleri AK Parti'nin sadece bölgede değil, tüm ülkede nasıl büyük bir devrim gerçekleştirdiğinin en önemli göstergesi.

Bu çarpıcı gerçek belki de Erdoğan'ın en büyük başarısı. Artık Türkiye'de bölgesel siyaset yapma devri bu değişim sayesinde kapandı. Erdoğan'ı diğer liderlerden ayıran temel faktör bu olsa gerek. Çünkü o, Yozgat'ta nasıl konuşuyorsa, Diyarbakır'da da aynı kelimelerle konuşabiliyor. Ülkeyi yüz yıldır içine sürüklendiği bölünme tehdidi ve derin yalnızlıktan kurtarıp, gönlü yaralı insanlara umut aşılıyor, kendi içlerinden birisi olduğunu hatırlatıyor.

12 Eylül karanlığının sembolü Diyarbakır Cezaevi'nin kapatılıp, Kültür Bakanlığı'na devredilmesi töreni esnasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu karanlık zindanın bir hücresinde yaptığı konuşmada bu dönüşümü çarpıcı bir örnekle anlattı. İnsanların cezaevlerinde görüş esnasında ve mahkemelerde Kürtçe konuşma yasağının ancak 2012'de AK Parti sayesinde kaldırıldığını söyledi. İstiklal Mahkemeleri'nde neyle suçlandığını bilemediği için savunmasını yapamadan idam edilen insanların ülkesinde bu zulmü kimin sonlandırdığını bölge halkı çok iyi biliyor. İşte bu yüzde gençlerin dillerinde hep o slogan vardı: Allah'ına kurban, Recep Tayyip Erdoğan.

Bu coşkuyu anlayabilmek için, Kürtlerin neler yaşadığını idrak edebilmek gerek. Cumhurbaşkanı'nın teker teker dinlediği gençler ilk oylarını neden Erdoğan'a vereceklerini anlatırken bu gerçekler birer birer dillerinden dökülüyordu. Bu ülkenin asli unsuru olduklarını büyük bir gayretle gösteren, ötekileştirmeyi ve inkâr politikalarını çökerten kişinin Erdoğan olduğunu gözleri ışıldayarak anlattılar.

Salonun hınca hınç dolduğu bu buluşmayı organize eden AK Parti'nin Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan ve Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Mahsum Melikoğlu bu yönüyle sadece bir siyasi partinin rutin bir faaliyetini yapmış olmadılar. Kürsüye çıkan her gencin yaptığı PKK'ya meydan okuyan konuşmalar bölgedeki gençlik teşkilatının gençlere nasıl bir cesaret aşıladığının en açık göstergesi. Bu yönüyle başardıkları iş herhangi bir siyasi parti çalışmasının çok ötesinde anlam kazanıyor.

Gençler emperyalizmin ve onun uşağı bir terör örgütünün ipliğini korkusuzca pazara çıkarmış durumdalar. Bundan sonrasını Türkiye düşmanları düşünsün.

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi