• $32,5417
  • €34,9926
  • 2434.25
  • 10471.3
3 Eylül 2022 Cumartesi

KHK'lar ve boş tabutlar

Saatler 23.59'u gösterdiğinde gökyüzünde iki F-16 savaş uçağı belirdi.

-"Araç hareketini takiben 15-20 kişi nizamiyeden giriş yapıyor" diye rapor verdi pilot.

- "Hareketli hedeflere atış serbest" diye talimat verdi telsizin başındaki başterörist.

- Mutabık.

Bu telsiz konuşmalarından sonra, 43'ü özel harekât polisi 44 kişi akıllı bombalarla vurulup, feci şekilde can verecekti. Şehitlerin naaşlarından geriye çok az şey kalmıştı. Pek çoğunun ailesine üzeri Türk bayrağıyla örtülü boş bir tabut verildi.

Fetullahçı teröristler gece boyunca hiç durmadan ölüm yağdırıyordu şehirlerin üzerine. Saatler 06.19'u gösterip, sabahın ışıkları Ankara'yı aydınlattığında katliam hâlâ sürüyordu.

- İstenen vuruş noktalarını tekrar eder misiniz?

- Yol kavşağı, cami önü.

- Mutabık, üç tane. Söylenen iki hedef başarıyla vuruldu.

- Anlaşıldı, ellerinize sağlık.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önü can pazarına dönmüştü. 15 şehit, 7 ağır yaralı. Gökyüzü dahi utancından karalar bağlarken, FETÖ'cü teröristler birbirlerini tebrik ediyordu. Uçaklar yere indiğinde hepsi derdest edildiler. Kimlerin bu alçak suçlara iştirak ettiği henüz bilinmiyordu. Yıllar süren yargılamalar yapılacak, cürümleri, telsiz konuşmaları ve itiraflarla ortalığa saçılacaktı.

Bugün biliyoruz. Özel Harekat'ı vuran pilot yüzbaşı Uğur Uzunoğlu 45 kez, Külliye'nin önündeki katliamı yapan pilot üsteğmen Müslim Macit 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiler. Fakat o gün, bu suçları kimlerin işlediğini bilmiyorduk.

Devletin bekleme lüksü yoktu. Bellerinde silahlarıyla darbeci asker ve polislerin, örgütle iltisaklı savcı ve hâkimlerin insafına millet bırakılamazdı. O gün gözaltına alınanlar, darbede görev alanlar, darbeyi bastırma görevlerini yerine getirmeyenler, görev yaptıkları kamu kurumlarında örgüte destek olanlar Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile memuriyetten atıldılar.

Çoğunluğu asker, polis ve yargı mensubu 125 bin kişiydiler. Devlet safralarını temizliyordu. Daha sonra OHAL Komisyonu raporlarıyla 16 bin kişinin haksız yere atıldıkları anlaşıldı ve görevlerine iade edildiler. 109 bin KHK'lının ise başta FETÖ ve PKK olmak üzere terör örgütleriyle irtibatları olduğu açıktı. Devlet tedbir almıştı ama delilsiz iş yapmamaya gayret ediyordu. Komisyondan ret cevabı alanlara ise yargıya itiraz yolu açık. Hatta bazıları yargılanıp beraat ettiler ve memuriyete geri döndüler.

Fakat ülke genelinde yargılaması tamamlanan 289 davada 3 bini ömür boyu olmak üzere 4 bin 891 sanık hakkında mahkûmiyete hükmedildi. Aralarında 85 general ve 1.116 subayın da bulunduğu 1.634 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında 24 general ve 536 subayın da olduğu 1.366 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Elbette hepsi KHK ile görevlerinden atıldı. 2 bin 870 kişi ise beraat etti.

6'lı masanın 6 benzemez olduğunu söyleyenler yanılıyorlar. Devleti nasıl idare edecekleri, adaylarının kim olacağı, parlamentoda hangi partiye kaç koltuk ihsan edecekleri gibi konularda anlaşamasalar da, KHK'lıların tamamının affedilip, görevlerine iade edilmeleri konusunda tam bir mutabakat içindeler.

Kendini yargıç yerine koyup iktidara gelir gelmez Demirtaş ve Kavala'yı serbest bırakacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, KHK'lılara devletin kapılarını yeniden açtıktan sonra, bu yargılamaları da iptal eder mi? Neden olmasın?

Hendek teröründe "PKK'ya arka çıkıp, devlete katil dedikleri için" KHK ile atılan sözde akademisyenleri kendi belediyelerinde işe alan CHP, FETÖ'cü katilleri bağışlamak için kimden izin alacak? Milletten mi?

Öyle görünüyor ki, bu seçimler iki ittifak arasında olmayacak. Bir tarafta evlatlarının bedenlerinden geri kalanını Ankara'nın ortasında, Şehitler Köprüsü'nün başında göğsüne hasretle bastıranlar; diğer tarafta firar ettikleri Batı başkentlerinden Kemal Bey'in vaatlerini gözleri parlayarak takip edenler olacak.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!