• $32,5334
  • €35,0071
  • 2434.04
  • 10471.3
6 Eylül 2022 Salı

Kavgaları bile sahte

CHP'li Gürsel Tekin'in HDP'ye bakanlık verebileceklerini itiraf etmesiyle 28 Şubat İttifakı'nda büyük bir telaş başladı. İyi Parti ve Demokrat Parti kesin bir dille HDP ile ortaklık yapmayacaklarını ilan ettikleri için 6'lı masada kavga büyük gibi görünüyor. Fakat bu kavga sahte. Hem Müsavat Dervişoğlu hem de partisinde iyice gözden düşen Yavuz Ağıralioğlu, CHP'ye sert tepkiler veriyor gibi görünseler de, gerçek ortada gün gibi duruyor.

Yerel seçimlerde HDP ile apaçık ittifak yapan İyi Parti'den yükselen bu seslerin kısa sürede yok olacağını hep birlikte göreceğiz. Çünkü bunlar alıştırma turları.

Tekin'e gösterilen tepki yersiz. Çünkü daha birkaç gün önce Kılıçdaroğlu "HDP'nin şeytanlaştırılamayacağını" söyleyerek, HDP'nin "şimdilik" masada olmadığını duyurmadı mı? Öyleyse gerçeğin üzerini örten kim?

HDP eş başkanı Mithat Sancar'la kucaklaşmanın gerekli olduğunu söyleyen kendisi değil mi? Gürsel Tekin'in günah keçisi ilan edilmesi, hedef saptırmaktan başka bir şey değil. CHP, masa arkasında yürüttüğü HDP ile koalisyon görüşmelerini ittifakın sağcı seçmenini ürkütmeden yürütmek istiyor. Alıştırma işlemi başarılı olduktan sonra sırada federasyona ikna etme, daha sonra ise Türkiye'yi kantonlara ayırma işlemi var.

Tüm bunları yaparken, Ak Parti'nin HDP ile geçmişte işbirliği yaptığını iddia edecek, çözüm sürecinde yaşananları yalanlarla süsleyerek anlatacak ve Habur-Oslo-Megri sloganlarıyla kitlesinin gözlerine mil çekme işine hız verecek. Kız Kulesi'nin satıldığına inanan bir kitlenin ikna edilmesi ne kadar zor olabilir ki?

Oysa gerçekler apaçık ortada duruyor. PKK'nın siyasi sözcülerinin TBMM'ye taşınması işini 1991'de CHP (SHP) yapmıştı. HDP'nin öncüsü HEP, SHP ile ittifak yapmasaydı asla ülke barajını aşamaz, Meclis kürsüsünde PKK propagandası yapamazdı. O günden bu yana 31 yıldır HDP gibi bir heyula Meclis koridorlarında geziyor.

CHP'nin öncüsü SHP, bölücüleri Meclis'e taşıdığı sırada Ak Parti'nin öncüsü Refah, tıpkı bugün Cumhur İttifakı'nın bir benzerini yaptığı gibi MÇP ile ittifak yapıyor ve Alpaslan Türkeş liderliğindeki ülkücüleri RP çatısı altında Meclis'e taşıyordu. Çünkü iki partinin ayrı ayrı barajı geçme şansları yoktu. MÇP, 1987 seçimlerinde yüzde 3, Refah ise ancak yüzde 7 alabilmişti. 1991 seçimlerinde kurdukları ittifak sayesinde toplam oylarını yüzde 17'e taşımayı başarmışlardı. Yani aslında Cumhur İttifakı'nın da, Millet İttifakı'nın da temelleri daha o yıllarda atılmıştı.

Ak Parti siyasi hayatı boyunca HDP ile asla bir araya gelmedi. Çözüm süreci sırasında yapılan görüşmeler ise iki parti arasında değil; devlet kurumları ile silah bırakmayı vaat eden örgütün siyasi sözcüleri arasında yapıldı ve başarıya ulaşmadı.

Tekin'in HDP'ye Ak Parti döneminde bakanlık verildiği iddiası ise doğru değil. 2015 seçimlerinde hiçbir parti tek başına hükümet kuramayınca üç ay içerisinde seçimler yenilenmiş ve anayasaya göre her parti milletvekili sayısınca bu üç ay görev yapan seçim hükümetine bakanlık vermişti. HDP'ye ise 80 milletvekiline sahip olduğu için 3 bakan düşmüş ancak sadece iki kişi 24 gün bakanlık yapabilmişti. Bu bir koalisyon hükümeti değil, anayasanın mecbur ettiği bir zorunluluktu.

CHP ve İyi Parti kendi tabanlarını geçmişin çarpıtılmış bu hikâyeleri ile avutadursun, Kandil'in sözcüleri 6'lı masaya yumruklarını indirmeye devam edecek. Haksız da değiller; İstanbul, Ankara, Mersin ve Adana gibi illerde İyi Parti ile birlikte CHP'ye verdikleri desteğin faturası ortada duruyor.

Masada iştahla karnını doyurup, hesabı ödemeden kalkmak yok.

<p>Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen şahıs, uyumak için otogarın mescidine girdi. Üzerinden

Otobüs terminalinin mescidinde ölü bulundu

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!