• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
20 Haziran 2023 Salı

Karada nefret, denizde ölüm

Akdeniz'in üzerinde soğuktan kaskatı kesilmiş cesetler yüzüyor. Yavrularını kucaklarına basıp feryat eden anneler, çocukları için yeni bir hayat bulma umuduyla yola düşüp buz gibi sularda can veren babalar. Dünya Babalar Günü'nü kutlarken, savaşlardan yorgun düşmüş Afrika ve Asyalı babalar Yunanistan açıklarındaki bozuk mülteci gemisinde yok oldular.

Sayıları tam olarak bilinmiyor. Fakat en az 500 kişinin öldüğü sanılıyor. 250 kadar Pakistanlı mülteci geminin alt kısımlarında kilitli oldukları için acı bir şekilde can verdiler. İnsan kaçakçıları kadın ve çocukları ise bir başka bölümde kapalı tuttukları için onlarda kurtulamadılar. Sadece güvertedeki yaklaşık 100 kişiye sağ olarak ulaşılabildi. Yunan Sahil Güvenlik birimiyle, Avrupa Birliği'nin sınırlarındaki mültecileri imha etmek için kurduğu Frontex Sınır Muhafızları marifetiyle batırılan gemi ne ilk ne de son olacak.

İnsanlara derilerinden, kökenlerinden ya da dinlerinden dolayı düşmanlık edenler biraz daha mutlu olmuşlar mıdır? Suriyelileri mancınıkla sınırın ötesine atmayı planlayan faşistler dünyadan biraz daha Asyalı eksildiği için artık rahat nefes alabilirler.

Göç, insanlıkla birlikte var olan değişmez yazgımız. Moğollar Türkistan'ı istila etmeseydi Türkler yurtlarını bırakıp Anadolu'ya gelirler miydi? Osmanlı, Balkanlar'ı savaşta kaybetmeseydi Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar Türkiye'ye sığınırlar mıydı? Anadolu'dan fetihlerle giden Türkler katliam yaşamasaydı bu topraklara geri dönerler miydi? Eğer Afganistan tam 44 yıldır önce Rusya'nın sonra ABD'nin işgaline uğramasaydı 3 bin yıllık mazisi olan büyük bir medeniyetin evladı olan Afganlar yurtlarını terk ederler miydi?

Bugün Libya'dan yola çıkıp İtalya'ya ulaşmaya çalışırken denizde can veren mültecilerin içinde Etiyopya'dan Somali'ye, Çad'dan Sudan'a kadar Afrika'nın pek çok ülkesinden insanlar var. Neden göç ediyorlar?

Çünkü ülkelerini dört yüz yıldır sömüren Avrupalılar arkalarında kendilerinin çıkarttığı iç savaşlarla yıkılmış şehirler, açlığın pençesinde ülkeler bıraktılar. Şimdi bu yaralı bıraktıkları insanlar sınırlarından giremesin diye tel örgüler inşa ediyor, cellatlar kiralıyorlar.

Göç büyük bir insanlık dramı. Fakat sonu çoğunlukla kötü biten bu yolculukta en az suçlu olanlar mülteciler. Onları yurtlarından ayrılmaya mecbur eden, ülkelerini tarumar eden sömürgecileri, bu durumu fırsata çeviren mafya bağlantılı insan kaçakçılarını suçlamayanlar büyük bir pişkinlikle mültecileri suçluyorlar.

Batılı sömürgeciler tüm zenginliklerini yağmaladıkları Asya ve Afrika'nın insanlarını tıpkı daha önce köleleştirdikleri gibi şimdi de ucuz iş gücü olarak görüyorlar. Bu yüzden ağır işlerde çalışamayacak durumdaki yaşlılar, çocuklar, kadınlar ve zayıf bünyeli erkekler topraklarına ulaşmamalı. Bu gruptakiler çağdaş köle tüccarları elinde ölebilirler.

Peki, kendileri de sömürgeciler tarafından aşağılanan ve daha 100 yıl önce yurtları işgal edilen Türkiye'deki ırkçılara ne oluyor? Onlar gerçekte denizlerde can veren mültecilerle kıyaslanamayacak kadar köle ruhlular. Çünkü efendileri olan Batılılara tek bir söz söyleyemedikleri gibi, sömürgecilerin taşeronluğunu üstlenen Esat ve türevlerine de derin bir muhabbet besliyorlar.

<p>İsrail'in saldırıları aralıksız devam ediyor. İsrail,vGazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kent

İşgalci İsrail Gazze'de sivilleri katlediyor

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!