• $32,41
  • €34,5782
  • 2446.84
  • 9786.96
5 Mart 2024 Salı

İmamoğlu'nu yenilgi korkusu sardı

İstanbul'da CHP'nin yaptırdığı anketlerde bile Murat Kurum'un önde çıkmaya başlaması İmamoğlu'nu telaşa sürüklemiş durumda. Partinin güçlü olduğu yerlerde düzenlediği mitinglerde dahi katılım oldukça az.

5 yıllık başkanlık döneminde hizmetlerinden çok basın mensuplarından, pazarcı esnafına kadar neredeyse herkesle girdiği polemiklerle hatırlanan İmamoğlu yükselen öfkesi sebebiyle artık cümleleri doğru düzgün kuramıyor. Son mitinginde sarf ettiği sözler bu kafa dağınıklığının işareti olarak hafızalara kazındı: "kötünde, kötün, gözünde gönlünde kötülük olanın bile kalbine iyilik getirecek" gibi tuhaf bir cümle kuruverdi. Muhtemelen kendisi bile ne dediğini anlayabilecek durumda değil.

Bu telaş ve öfkenin ardında CHP içinde yaşanan ve bir türlü aşılamayan derin krizin etkisi büyük. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere partideki pek çok siyasi figür kendisiyle yan yana gelmek istemiyor. Hal böyle olunca kendisini terk eden eski yoldaşları İBB'de yaşanan israf, iltimas ve adam kayırma gibi çok sayıda dosyayı açıklamaya başladı.

İmamoğlu seçim çalışmasını "israfı bitirdik" sloganı etrafında kurgulamış durumda. İstanbul'da halka anlatabileceği dişe dokunur bir proje olmayınca arkasına yaslandığı tek şey bu oldu. Fakat içerideki muhalifleri de en çok onu bu noktadan hedef alıyor.

"İsraf" temalı kampanya için bir ay içerisinde tam 350 milyon lira harcandığı ifade ediliyor. Bu faturalı işler dışında sosyal medyada aktif olan trol ordusuna dağıtılan paranın miktarı ise bilinmiyor.

Haliç üzerinde inşa edilen ve eşiyle tek maç yaptıktan sonra kaldırılan tenis kortu İmamoğlu'nun müsrifliğinin adeta sembolü oldu. Fakat asıl israfın büyüğü "başkanlık konutu" olarak restore ettirdiği Rumelihisarı'ndaki köşkte yaşanmış. Daha önce çeşitli kamu hizmetlerinde kullanılan tarihi köşk, başkan seçildikten hemen sonra İmamoğlu'nun talimatıyla restore ettirilmiş ve 2020'de kendi hizmetine sunulmuş.

İBB'nin resmi raporuna göre 8.500 metrekare bahçe içerisindeki köşk için 20 milyon lira, yani o günkü döviz kuruyla 2,7 milyon dolar para harcanmış. İmamoğlu'nun seçimleri kaybetmesi halinde valizlerini toplayarak ayrılmak zorunda kalacağı köşkün tadilat değeri bu. 31 Mart'ta seçilecek başkanın ilk işi, bu köşkü yeniden halkın hizmetine sunmak olmalı.

İmamoğlu'nun, desteği garantilemek için İBB Meclis adayları listesine seçilecek yerlerden koydurduğu DEM'liler ise CHP'de yeni bir krizi tetiklemiş durumda. Çünkü Beyoğlu 1. sıradan listeye koyduğu Turabi Şen gibi isimler DEM'de halen PM üyesi olarak görev yapıyor.

Endişe ve telaşın İBB bürokratlarına kadar sıçradığı, pek çok müdürün ihale dosyalarına imza atmak istemediği de ifade ediliyor. Kimse seçime bir ay kala hızlandırılan ihalelerdeki sorumluluğu üstlenmek istemiyor.

Yenilgi korkusu yaşayan tek kişi İmamoğlu değil elbette. Partinin eş başkanı Özgür Özel de benzer bir tedirginlik yaşıyor. Bu telaş onun da konuşmalarına yansımış durumda. Aksi halde İmamoğlu'nun bedelli askerlik yaptığını bile bile, "Bize gerçek vatanseverler oy versin. Askerliğini bedelli yapanlar vermesin" demezdi herhalde.

Kim bilir, belki de bile isteye söylemiştir.

<p> İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 191 gündür sürdür

Katil İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!