• $31,1255
  • €33,8301
  • 2033.06
  • 9361.69
29 Kasım 2022 Salı

Endamın yeter...

Sloganlarla inleyen stadyum bir anda sessizliğe bürünüyor. Türkiye'nin en büyük ikinci stadyumu NEF'i dolduran on binlerce insan, ışıkların kapatılmasıyla başlayan şarkıya gözyaşlarıyla eşlik ediyor: "Endamın yeter, gözlerin yeter / Uğramasın sana, ne hüzün ne de keder..."

Tam o sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devasa büyüklükteki mütebessim bir portresi tribünlerde yükselmeye başlıyor. Portre hem gülümsüyor hem de alkışlıyor. Adeta bu sevgiye eşlik eden milyonları selamlıyor. İnsanların Erdoğan'a olan sevgisini kelimelerle anlatabilmek mümkün değil. Çeyrek asırdır girdiği tüm seçimleri kazanabilmesinin asıl sebebi bu sanırım. O herhangi bir siyasi parti lideri değil seçmenin gözünde. Üstelik sadece Türkiye'de değil, ezilen, sömürülen tüm coğrafyalarda bu tarifsiz sevgiyi gözlemleyebilmek mümkün.

Kıraç'ın şarkısına eşlik eden binlerce insan devam ediyor: "Kalbim senden, senden vazgeçmeyecek / Korkma, içimde aşkın hiç bitmeyecek / Eğer istersen sonsuza dek sürecek."

Seçimlere aylar kala muhalefetin henüz adayını dahi belirleyemediği, üstelik her hafta başka bir siyasi krizle birbirine düştüğü bir ortamda Erdoğan karşısındaki çaresizlikleri giderek derinleşiyor. Çünkü kendi kitlesiyle böylesi sevgi bağı kuran bir lideri mağlup edebilmeleri mümkün değil.

Yurtdışı fonlarıyla beslenen basınla, yabancı ülkelerdeki lobi faaliyetleriyle ya da benzin istasyonlarındaki hamburger buluşmalarıyla siyaset yapmaya çalışanların anlayabileceği bir bağ değil bu.

Ak Parti İstanbul Teşkilatı'nın düzenlediği "Büyük İstanbul Buluşması"nda en dikkat çekici şey işte buydu. Yüz yılda bile yapılamayacak büyük yatırımların 20 yıla sığdırıldığı bir başarı hikâyesi değil, sadece bu stadyumda görülen şey. Şarkıda da söylendiği gibi sonsuza dek sürecek bir aşk hikâyesi adeta.

Ferhat'ın aşkı için dağları deldiği gibi, İstanbul'a olan sevdasından Istranca Dağları'ndan İstanbul'a su taşıyıp, şehrin en kadim sorununu birkaç yılda çözen lidere İstanbul halkının vefası bu.

Bu sevginin ardında büyük hizmetler var. Bu sevginin ardında uzun yıllardır ötekileştirilen Kürtlerin Erdoğan sayesinde kendisini artık ülkenin asli unsuru olarak görmesi var. Bektaşi tekkelerinin kapısına kilit vurulduğu günden bu yana semahlarını gönül huzuruyla dönemeyen Alevilerin cemevlerinin hukuki statüye kavuşturulması var. Bırakın eğitim almayı, bir dönem neredeyse nüfus cüzdanlarının dahi iptal edilmesi konuşulan başörtülü kadınların özgürlüklerine kavuşması var.

Türkiye'de herhangi bir siyasi parti liderinin halkla böylesi bir gönül bağı kurabilmesi kolay değil. Bu yüzden Erdoğan sevgisi karşısında 6'lı masanın işi çok zor.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!